تغذیهسلامت باش

امگا ۳ مورد نیاز نوزادان چگونه با کاهش غذاهای دریایی تامین می شود

مطالعات نشان می‌دهند، ماهی شامل مواد مغذی برای رشد جنین و نوزادان است اما متأسفانه مقدار جیوه در ماهی و دیگر غذاهای دریایی نیز وجود دارد که منجر به آسیب نوزادان می‌شود. بنابراین همواره یکی از سؤالات مهم مادران شیرده و زنان باردار این است که برای تأمین امگا ۳ مورد نیاز نوزادان با کاهش رژیم غذایی دریایی چه کار باید انجام داد؟ شاید پاسخ ساده به این سؤال، دقت در انتخاب ماهی باشد. برای پاسخ مناسب به این سؤال با ما همراه باشد. متخصصان تغذیه بهترین راهکار برای رساندن امگا ۳ به بدن جنین و نوزادان را مصرف غذاهای دریایی توسط مادران می‌دانند تا امگا ۳ از طریق بدن و شیر مادر وارد بدن نوزادان شود؛ بنابراین توصیه می‌کنند در طول هفته ۸ تا ۱۲ انس از انواع ماهی‌های کم جیوه مصرف نمایند.

دلیل وجود جیوه در بدن ماهی

متأسفانه جیوه در همه جا حتی هوایی که تنفس می‌کنیم وجود دارد، بنابراین زمانی که جیوه با آب حل شود، جذب بدن ماهی‌ها خواهد شد و حتی بعد از پخت و پز نیز در گوشت ماهی همچنان وجود دارد و با خوردن ماهی وارد بدن انسان‌ها می‌شود. زمانی که مادران شیرده ماهی مصرف می‌کنند این جیوه از راه شیر به بدن نوزادان وارد می‌شود. مقدار کم جیوه بلامانع است، اما اگر مقدار جیوه بالا باشد می‌تواند منجر به اختلال مغزی و سیستم عصبی نوزادان شود، حتی مهارت‌های حرکتی و بینایی را تحت تأثیر قرار دهد.

خوردن ماهی را متوقف نکنیم

تحقیقات نشان داده است که ماهی یک غذای فوق العاده است و بیشترین مقدار امگا ۳ را دارد، امگا ۳ موجود در ماهی در رشد کودکان اثر مثبتی دارد‌ حتی مقدار کم ماهی می‌تواند بخش مهمی از امگا ۳ جنین و نوزادان را فراهم کند بنابراین حذف این ماده غذایی اصلاً پیشنهاد مناسبی نخواهد بود، بهتر است به جای حذف ماهی از رژیم غذایی مادران شیرده و زنان باردار در انتخاب نوع ماهی دقت داشته باشید.

کدام ماهی بهتر است؟

در بین انواع مختلف ماهی‌ها، ماهی آزاد، قزل‌آلا، شاه‌ماهی، ساردین و آنچوی بهترین نوع ماهی هستند. یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند شامل ۸ انس ماهی آزاد، ۱۲ انس ماهی قزل‌آلا رنگیم کمانی، یا ۱۶ انس ماهی ساردین در هفته باشد. این ماهی‌ها دارای دز بالای امگا ۳ با حداقل مقدار جیوه هستند. بهترین نوع ماهی‌ها، ماهی‌های آب‌های آزاد هستند، البته سلامت ماهی‌ها به محیط پرورش و سلامت آب موجود بستگی دارد. ماهی‌هایی مانند کوسه، تیلفی، ماهی‌های دریای شیلی و محصولات دریایی خلیج مکزیک بیشترین مقدار جیوه را دارند بنابراین زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف این دست از محصولات غذایی اجتناب کنند. در برخی موارد گوجه ‌فرنگی‌های تازه یا یخ زده نیز دارای درصد بالای جیوه هستند بنابراین بهتر است از خوردن آن‌ها نیز اجتناب شود.

کنسرو ماهی در رژیم غذایی

در مورد مصرف غذاهای کنسروی برای زنان باردار و مادران شیرده اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. اکثر محققان بر این باور هستند که غذاهای کنسرو شده مانند کنسانتره گوجه فرنگی و کنسرو لوبیا را باید تا ۴ انس در هفته کاهش دهید و کنسرو ماهی را از هر نوعی که باشد، باید به طور کامل از رژیم غذایی زنان باردار و مادران شیرده حذف شود.

منابع دیگر امگا ۳ به غیر از ماهی

بسیاری از مواد غذایی مانند، تخم‌مرغ، شیر، ماست، نان و غلات حاوی امگا ۳ هستند؛ که مصرف آن‌ها می‌توان امگا ۳ مورد نیاز بدن را تأمین کند. در این میان مکمل‌های غذایی حاوی امگا ۳ نیز وجود دارد، هرچند که تحقیقات نشان داده است امگا ۳ موجود در این مکمل‌ها به مقدار خیلی کمی جذب بدن می‌شود اما زنان باردار و مادران شیرده با راحتی خیال بیشتر می‌توانند از این مکمل‌ها مصرف کنند.

مقدار امگا ۳ مورد نیاز بدن

زنان باردار و مادران شیرده با مصرف ۸ انس ماهی با مقدار جیوه کم در هفته مقدار امگا ۳ مورد نیاز بدن خود را تأمین می‌کنند. انجام آزمایش و مشاهده‌ای آن‌ها توسط پزشک متخصص نشان می‌دهد امگا ۳ بدن چقدر است و در صورت نیاز برای زنان مصرف مکمل‌های امگا ۳ را پیشنهاد می‌دهد. بعضی از زنان روغن کبد ماهی را به عنوان منبع اصلی امگا ۳ می‌شناسند بنابراین برای تأمین امگا ۳ مورد نیاز خود از آن استفاده می‌کنند؛ اما این امر بسیار خطرناک است، روغن کبد ماهی حاوی مقدار زیادی ویتامین A است که مقدار بالای آن می‌تواند منجر به مسمومیت شود، بنابراین از مصرف روغن کبد ماهی اجتناب نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن