پزشکیسلامت باش

آیا آلودگی هوا بر روی زنان باردار و جنین تأثیر می‌گذارد؟

چیزهای بسیار زیادی هستند که می‌توانند بر روی حاملگی تأثیر گذار باشند. این مقاله نتیجه سال‌ها تحقیق جدی در مورد آثار آلودگی هوا بر روی زنان باردار است. اغلب خانم‌ها فکر می‌کنند فقط ترک سیگار، اجتناب از الکل و محدود کردن غذاهای دریایی می‌تواند از آسیب‌های وارد شده به جنین جلوگیری کند. اما باید بدانند که آلودگی هوا هم می‌تواند آسیب‌های فراوانی به جنین وارد کند.

آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا در اثر عوامل بسیاری شکل می‌گیرد، مثلا هوای آلوده شامل ذرات جامد، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، مواد خارج شده از اگزوز خودروها، گرد و غبار، مواد شیمایی و مواد خارج شده از دودکش‌های کارخانه‌ها است.

عوارض

اگر مدت زمان زیادی را در هوای آلوده به سر ببرید با عوارض زیر رو به رو خواهید شد.

 • سرفه
 • خستگی
 • سوزش چشم و بینی
 • بیماری‌های تنفسی مانند برونشت یا آسم
 • کاهش توانایی ریه و تنگی نفس
 • آسیب دیدگی در قلب و ریه
 • سرطان

آلودگی هوا می‌تواند بر روی هر موجود زنده تأثیر منفی داشته باشد و سلامت افراد به خطر اندازد؛ بنابراین زمانی که یک زن باردار در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرد آثار منفی آلودگی هوا می‌تواند بر روی جنین تأثیر گذار باشد. آلودگی هوا بیشتر بر روی کودکان، نوجوانان و افراد مسن تأثیر گذار است.

خطرات احتمالی آلودگی هوا در حین بارداری

تحقیقات جدید مشخص کرده‌اند که آلودگی هوا می‌تواند برای زنان باردار و جنین آنها بسیار خطرناک باشد، عواملی که بر اثر آلودگی رخ می‌دهند عبارتند از:

 • وزن کم هنگام تولد: وزن ایده‌آل نوزادان هنگام تولد ۶ تا ۹ پوند است. اگر نوزادی با وزن کمتر متولد شود به عنوان نوزاد کم وزن از او یاد می‌شود. در آلوده‌ترین شهرهای جهان مانند پکن تولد نوزادان با وزن کم بسیار زیاد است. بین تولد نوزاد با وزن کم و میزان آلودگی هوای شهر رابطه مستقیم وجود دارد.
 • زایمان زودرس: بنابر مطالعات انجام شده حدود ۱۸ درصد زایمان‌های زودرس ناشی از آلودگی هوا است. احتمال وجود اختلالات جسمی و عصبی در بین نوزادان متولد شده در زایمان زودرس بسیار بالا است. زایمان زودرس می‌توانn دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما با اجتناب از هوای آلوده می‌تواند خطر بروز زایمان زودرس را به میزان قابل توجهی کاهش داد.
 • اوتیسم: زنانی که در سه ماهه سوم بارداری خود معرض استنشاق ذرات معلق هوا هستند احتمال ابتلا به اوتیسم در کودکانشان دو برابر بیش از دیگر زنان است. مطالعات نشان داده است استنشاق هوای پاک همراه با سبک زندگی سالم و مصرف مواد مغذی لازم برای جنین خطر ابتلا به اوتیسم را در کودکان به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.
 • آسم: آلودگی هوا می‌تواند منجر به ایجاد آسم در زنان باردار شود. آسم می‌تواند منجر به افزایش فشار خون و کاهش عملکرد کبد و کلیه‌ها شود. اگر آسم به خوبی مدیریت نشود، ممکن است جنین دچار کمبود اکسیژن شده و کمبود اکسیژن می‌توان منجر به کم وزن شدن نوزاد شود. همچنین احتمال ابتلا به آسم  در این نوزادان بسیار بالاتر خواهد بود.
 • مشکلات باروری: بنا به تحقیقات انجام شده توسط متخصصین زنان و باروری، آلودگی هوا تأثیر چشمگیری بر روی کاهش باروری زنان و مردان دارد. آلودگی هوا همچنین منجر به بالا رفتن آمار سقط جنین نیز می‌شود.

راهکارهای محافظت

توجه به شاخص کیفیت هوا: با مشاهده شاخص کیفیت هوا زمان‌هایی که برای گروه حساس خطرناک است، بهتر است زنان باردار از خانه خارج نشوند.

ماسک فیلتر هوا: اگر در هوای آلوده مجبور به ترک خانه هستید حتماً از ماسک‌های فیلتر دارد استفاده کنید. استفاده از دستگاه تهویه هوا برای فیلتر کردن هوای خانه نیز بسیار مناسب است.

اجتناب از تنفس اسپره‌ها: آلودگی هوا تنها در بیرون از منزل نیست. بلکه استنشاق اسپره‌های مو، اسپره رنگ و دیگر آلاینده‌ها در خانه نیز می‌توان تأثیرات منفی بر روی جنین داشته باشد. استنشاق اسپره‌های موجود در خانه توسط مادر خطر ابتلا به آلرژی را در نوزادان بعد از تولید افزایش می‌دهد.

استفاده از گیاه در منزل: یک راهکار عالی برای تصفیه هوای داخلی منزل استفاده از گیاهان در منزل است. گیاهان آپارتمانی در انواع مختلف توانایی تصفیه هوا را دارند. برای هر ۱۰۰ فوت مربع باید یک گیاه در نظر گرفته شود.

دوران بارداری بسیار حساس است بنابراین مادران برای به دنیا آوردن فرزندی سالم باید به رفتار نوع تغذیه و محیط زندگی خود بیشتر توجه داشته باشند. بهتر است از این به بعد مادران به موضوع آلودگی هوا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

مطالب مرتبط
منبع
americanpregnancy
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن