خانه داریخانه و خانواده

نظافت منزل در کمتر از ۳۰ دقیقه

زمان‌هایی که شما کل بعدازظهر را فرصت ندارید به نظافت منزل بپردازید، چند راهکار ساده تمیز کردن را که در کمتر از نیم ساعت می‌توانید انجام دهید، در این مطلب آورده‌ایم:

نظافت منزل را از آشپزخانه شروع کنید

  1. دیواره کابینت‌ها، جلوی کابینت و دستگیره‌ها، و هر جای دیگری را که احساس می‌کنید روغنی شده است را با یک تکه پارچه از جنس الیاف ریز تمیز کنید.
  2. پیشخوان‌ها را تمیز کنید. تمام لوازم آشپزخانه کوچک مانند تسترها را بردارید، خرده‌ریزها، تکه‌نان‌ها و… را بیرون بریزید و دسته‌ها و دستگیره‌ها را تمیز کنید. اگر شما نمای آشپزخانه‌تان گرانیتی یا مرمری است، از این تمیزکننده کاملاً طبیعی استفاده کنید: ۳ قاشق غذاخوری الکل صنعتی، یک فنجان آب، و یک قاشق چای‌خوری صابون روغن زیتون یا مایع ظرف‌شویی. این مخلوط را درون یک بطری برای اسپری کردن بریزید و با یک تکه پارچه از جنس الیاف ریز برای درخشان کردن نمای آشپزخانه، اقدام کنید.

تهویه‌ها

شستن دریچه‌های تهویه سریع‌ترین راه برای خالی کردن و تمیز کردن آن‌هاست. دریچه را برداشته و آن را در داخل مخلوط آب گرم و صابون در یک ظرف‌شویی یا وان حمام قرار دهید و قبل از اینکه آن را سرجایش بگذارید، از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید. وقتی دریچه‌ها در حال خشک شدن هستند، از اتصالات لوله‌ای روی جاروبرقی‌تان برای از بین بردن گردوغبار درون تهویه استفاده کنید. اگر این کار را نکنید، به‌محض روشن کردن، همه‌ی آن‌ها در داخل اتاق پخش می‌شوند، و هر کاری که برای نظافت منزل انجام داده‌اید، به هدر می‌رود.

تشک‌ها

به‌جای اینکه یکی‌یکی کار تخت‌ها را انجام دهید، می‌بایست کار تمامی تشک‌ها را یکجا انجام دهید. ابتدا، ملافه‌ها را از روی سطح تشک‌ها بردارید و با جوش‌شیرین آن را تمیز کنید تا باید به مدت ۱۵ دقیقه روی آن بماند و این به شما زمان کافی برای انجام کار باقی تخت‌ها می‌دهد. بعد از اینکه این کار را برای تمام تشک‌ها انجام دادید، به اولین اتاق‌خواب برگردید و جوش‌شیرین را از سطح تشک‌ها تمیز کنید. به‌طور جداگانه به هر اتاق رفته و این کار را انجام دهید.

حمام و دستشویی

در نیم ساعت، شما فرصت کافی دارید تا حمام و دستشویی را به‌طور کامل تمیز کنید. مراحل زیر را پشت سر هم انجام دهید:

  1. در کاسه توالت سه قرص جرم‌گیر بیندازید. به مدت ۳۰ دقیقه منتظر بمانید. مواد شیمیایی ضد سایندگی، لکه‌ها را از بین می‌برند و بدون آسیب‌رسانی به جنس آن، باکتری‌ها را نابود می‌کنند.
  2. درحالی‌که منتظرید، پادری‌های حمام و دستشویی‌ها و پرده‌های پارچه‌ای دوش را برداشته و آن‌ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.
  3. تهویه و سطح حمام و دستشویی را گردگیری کنید. از سقف شروع کنید و به پایین برسید.
  4. در تمامی سطوح اسپری بزنید: پیشخوان، ظرف‌شویی، توالت، دوش، وان. برای جذب شدن ماده تمیزکننده و ضدعفونی کردن سطوح به آن‌ فرصت دهید.
  5. سپس تمام مواد تمیزکننده را با تکه پارچه‌ای از جنس الیاف ریز پاک کنید و کاسه توالت را هم تمیز کنید.
  6. کف را بشویید. از انتهای حمام یا دستشویی کارتان را شروع کنید و به سمت در بیاید. از اسپری تمیزکننده همیشگی خود و یک تکه پارچه از جنس الیاف ریز استفاده کنید.

این مطلب را بخوانید: مرتب‌کردن حمام با ۹ روش کاربردی (قسمت اول)

تراس

یک لوله جاروبرقی با یک سر تیزی شکل به حذف و لایه رویی ضایعات و گردوغبار از پاسیوها، تراس و مبلمان کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
realsimple
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن