خانه داریخانه و خانواده

۵ اشتباه متداول در تمیز کردن خانه (قسمت اول)

واضح است که تمیز کردن خانه یا به اصطلاح معمول خانه تکانی مورد علاقه هیچ کس نیست، اما آیا می‌دانستید که گاهی اوقات تمیزکاری ممکن است بدتر از تمیز نکردن باشد؟

هنگامی که ما از متخصصان شایع‌ترین اشتباهات تمیز کردن خانه را جوبا شدیم، جوابی که به ما داده شد، ما را شگفت زده کرد:

همانطور که یکسری اشتباهات ساده می‌توانند باعث کثیفی منزلتان شود، موارد دیگری نیز وجود دارند که حتی ممکن است برای شما و خانواده‌تان خطرناک باشند. اطمینان حاصل کنید که هیچ کدام از اشتباهات زیر را در تمیز کردن خانه مرتکب نخواهید شد.

۱- فراموش کردن جاروکشی خانه پس از گردگیری

گردگیری باید همواره همراه با جارو کشیدن باشد، اگرچه ممکن است به نظر برسد دستمال شما تمام گرد و خاک‌ها را پاک کرده است اما مقادیر فراوانی از آن‌ها به روی زمین شده‌اند که می‌توانند آلرژی‌زا نیز باشند. با توجه به مطالعات صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات آلرژی، آسم و ایمونولوژی در امریکا، آلرژی گرد و غبار می‌تواند عارضه‌های مختلفی از جمله خارش ساده و عطسه تا سرفه‌های جدی، خس خس سینه و حتی حملات آسم را ایجاد کند. لورن هاینس، کارشناس بهداشت در کمپانی Star Domestic Cleaners، می گوید که همیشه باید بعد از گردگیری خانه را جارو بکنید تا اطمینان حاصل کنید که تمامی گرد و غبارها را از بین برده‌اید.

۲- شستن پنجره‌ها در زمان های آفتابی

ممکن است شستن پنجره‌ها در یک روز آفتابی یک ایده خوب به نظر برسد، اما با توجه به گفته‌های لورن هاینس، بهتر است منتظر بمانید تا هوا کمی ابری‌تر شود. او می‌گوید:

گرمای آفتاب باعث می‌شود تا محلول‌های شیشه پاک کن بسیار سریعتر تبخیر شوند که این امر موجب تشکیل لکه‌هایی به روی شیشه خواهد شد و از طرف دیگر مجبور به عرق ریختن در زیر آفتاب سوزان نیز نخواهید بود.

 

۳- نادیده گرفتن خطرات ناشی از قارچ‌ها و کپک‌ها

در حالی که برخی از کپک‌ها خطرناک‌تر از بعضی دیگر هستند و برخی از افراد نسبت به دیگران به کپک‌ها حساس‌تر هستند، تمیز کردن قارچ‌ها و کپک‌ها یکی از مسئله‌های مهم تلقی می‌شود که همه از آن آگاهی دارند.  در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ که توسط وزارت بهداشت محیط و موسسه ملی بهداشت عمومی در شهر کوپیو فنلاند انجام شده، مشخص گردید که یک نوع معمول از قارچ‌ها به نام Chaetomium حتی با ایجاد بیماری‌های خود ایمنی مرتبط می‌باشد.

نگرانی واقعی اینجا است که بعضی افراد بر این باورند که آنها کپک‌ها را در خانه خود از بین برده‌اند، فقط به این دلیل که آنها هر گونه آثار قابل مشاهده را پاک کرده‌اند. اما همانطور که آمی کیلوینگتون از موسسه Wooden Blinds Direct توضیح می‌دهد، این کار لزوما در نابودی قارچ‌ها موثر نیست. در عوض، کیلوینگتون توصیه می‌کند به شستشوی سطوح با مواد شوینده خانگی و آب گرم و سپس استفاده از ضد عفونی کننده برای از بین بردن هر گونه اثر باقی مانده اقدام کنید. اقلام نرم، مانند پرده یا فرش باید به پاک کننده‌های حرفه‌ای واگذار شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام آثار قارچ و کپک از بین برداشته شده است.

قسمت دوم مقاله را در اینجا بخوانید: ۵ اشتباه متداول در تمیز کردن خانه (قسمت دوم)

مطالب مرتبط
منبع
organicauthority
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن