تغذیهسلامت باش

عسل و دارچین ؛ یک درمان قدرتمند یا یک دروغ بزرگ؟ (قسمت سوم)

عسل و دارچین دو ماده طبیعی با مزایای متعدد سلامتی بخش، هستند. در قسمت اول و دوم این مقاله تعدادی از مزایای آن‌ها ذکر شد، برای دانستن موارد بیشتر به خواندن قسمت‌های بعد با ما همراه باشید.

نظریه این است که اگر هر دو عسل و دارچین می‌توانند به‌طور جداگانه و خود به خودی اثرمثبتی بر سلامتی ما داشته باشند، پس با ترکیب این دو می‌توان اثرات و فوائد بیشتر و قوی‌تری را به دست آورد. بر اساس برخی مطالعات و مقایسه‌ها مشخص شده است که بین مزایای سلامتی بخش عسل و دارچین شباهت‌های زیادی وجود دارد. هر دو در زمینه‌های زیر مفید هستند:

عسل و دارچین کاهش‌دهنده خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

مخلوطی از عسل و دارچین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. این خاصیت به این دلیل است که می‌توانند به معکوس شدن نشانه‌های عوامل بیماری‌زا کمک کنند و خطر ابتلا به این بیماری‌ها را به‌طور‌قابل‌توجهی کاهش دهند. عوامل ایجاد کننده‌ی بیماری‌های قلبی عبارت‌اند از افزایش میزان لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) ، کلسترول و تری گلیسرید بالا، همچنین فشارخون بالا و سطح پایین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (خوب). مطالعات نشان داده است که مصرف عسل باعث کاهش ۶-۱۱ درصد کلسترول بد LDL و کاهش سطح‌ تری‌گلیسیرید تا ۱۱ درصد می‌شود. عسل همچنین ممکن است کلسترول خوب HDL را حدود ۲ درصد افزایش دهد. یک متا-آنالیز در مورد دارچین نشان داد که مصرف روزانه‌ی این ادویه می‌تواند میزان کلسترول تام را به‌طور متوسط ۱۶ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر، LDL کلسترول بد ۹ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر و تری‌گلیسیرید را ۳۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر کاهش دهد. همچنین میزان کمی افزایش “کلسترول خوب” HDL وجود داشت. در حالی که ترکیب عسل و دارچین با هم مورد مطالعه قرار نگرفته‌ است، اما به‌طور جداگانه نشان داده‌اند که باعث کاهش چشمگیری در میزان فشارخون می‌شوند. علاوه بر این، هر دو آن‌ها غنی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که دارای مزایای متعددی برای سیستم قلبی عروقی هستند. آنتی‌اکسیدان‌های پلی فنول جریان خون را به قلب بهبود می‌بخشند و از بروز لخته‌های خون جلوگیری می‌کنند و خطر ابتلا به حمله قلبی و مغزی را کاهش می‌دهند. از جهت دیگر هر دو آن‌ها باعث کاهش التهاب در بدن می‌شوند، التهاب‌های مزمن عامل مهمی در توسعه بیماری‌های قلبی هستند.

مفید برای بهبود زخم

هر دو عسل و دارچین داراي خواص شفابخشی هستند که می‌توانند برای درمان عفونت‌های پوستی و با استفاده از مخلوط آن‌ها برای بهبود کامل پوست مفید باشند. عسل و دارچین هر دو توانایی مبارزه با باکتری‌ها و کاهش التهاب را دارند، که مبارزه و درمان این دو عامل برای درمان پوست آسیب دیده بسیار مهم هستند. عسل برای درمان سوختگی پوست و عفونت ناشی از آن از قدیم مورد استفاده بوده است. همچنین می‌تواند زخم‌های پای دیابتی را که یک عارضۀ بسیار جدی برای افراد دیابتی است، درمان کند. دارچین نیز ممکن است بعضی از خواص بهبود زخم را به علت خواص ضد باکتریایی بسیار قوی که دارد، ارائه دهد. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که روغن دارچین به محافظت در مقابل باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می‌کند. بااین‌حال، در این مطالعه، روغن دارچین، از دارچین پودری که می‌توان آن‌را به وفور در فروشگاه‌های موادغذایی پیدا کرد، متمرکز شده است، شواهدی وجود ندارد که استفاده از پودر دارچین اثر مشابهی داشته باشد.

عسل و دارچین مفید برای دیابتی‌ها

به خوبی تأیید شده است که مصرف دارچین به‌طور منظم برای افراد دیابتی مفید است، همچنین ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند. مطالعات متعددی نشان داده است که دارچین سطح قند خون ناشتا را در افراد دیابتی کاهش می‌دهد، یکی از راهکارهای دارچین برای کاهش قند خون افزایش حساسیت به انسولین سلول‌های بدن است که با این کار سلول‌ها را به هورمون انسولین حساس‌تر و قند را از خون به سلول منتقل می‌کند. همچنین عسل نیز دارای مزایای بالقوه برای بیماران دیابتی است، زیرا مطالعات نشان داده‌اند که تأثیر عسل بر افزایش میزان قند خون نسبت به شکر کمتر است. علاوه بر این، عسل می تواند کلسترول بد “LDL” و تری گلیسیرید را در افراد دیابتی کاهش دهد، در حالی که سطح کلسترول خوب “” HDL را افزایش می‌دهد، عسل و دارچین ممکن است برای اضافه شدن به چای و شیر شما سالم‌تر از قند باشند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن