پزشکیسلامت باش

گیر کردن استخوان در گلو را چطور در خانه رفع کنیم

زمان خوردن ماهی ممکن است استخوان آن در گلو گیر کند، این مسئله برای بسیاری از افراد اتفاق افتاده است، اگر استخوان بسیار کوچک باشد می‌توان منتظر مانند تا به آرامی از گلو پایین رفته و انسداد ایجاد شده رفع شود. ما اگر استخوان بزرگ باشد چه کار باید کرد.متأسفانه انواع مختلف ماهی دارای استخوان‌های بسیار کوچک هستند به همین دلیل بسیاری افراد از ترس بلعیدن استخوان آن از خوردن ماهی اجتناب می‌وزند، اما برخی دیگر، از ماهی‌های استفاده می‌کنند که استخوان بزرگ‌تری دارند.

گاهی اوقات گیر کردن استخوان‌های بزرگ ماهی منجر به خفگی شده است و برای نجات افراد پزشکان مجبور شده‌اند استخوان ماهی را با عمل جراحی خارج کنند؛ بنابراین بسیار مهم است که بدانید بعد از گیر کردن استخوان در گلو باید چه‌کاری انجام دهید.

در اولین مرحله باید خونسردی خود را حفظ کنید، نگران نباشید استخوان ماهی باید بسیار کوچک باشد که هنگام جویدن غذا، شما آن‌را احساس نکرده‌اید. این استخوان‌های کوچک، اغلب مشکل ساز نیستند و نمی‌توانند منجر به آسیب دیدگی شما شوند، آن‌ها به راحتی در دستگاه گوارش شما هضم می‌شوند؛ بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که استخوان را به سمت معده بفرستید.

راهکارهای اورژانسی

اگر هنگام خوردن ماهی متوجه شدید که استخوان ماهی را میل کرده‌اید. بهترین کار دست کشیدن از غذا و نوشیدن یک لیوان آب است. اگر با خوردن آب استخوان ماهی رفع شد. نگرانی برطرف شده است، اما اگر هنوز استخوان در گلو وجود دارد به سرعت به پزشک مراجعه نمایید. توجه داشته باشید ضربه زدن به پشت مصدوم و سرفه کردن نیز می‌تواند به رفع آن کمک کند؛ اما اگر حس می‌کنید با این راهکارها شرایط را بدتر می‌کند از انجام دوباره این کارها اجتناب نمایید و به سرعت پزشک مراجعه کنید.

اگر استخوان ماهی منجر به بسته شدن راه تنفس شده است باید هر چه سریع‌تر راه تنفسی او را آزاد کنید، برای این کار به پشت مصدوم ضربه بزنید یا با فشار ناگهانی بر روی شکم او راه تنفسی مصدوم را باز کنید. اغلب چنین کاری باعث رفع استخوان ماهی نیز می‌شود. اگر موفق نشدید با اورژانس تماس بگیرید.

راهکارهای خانگی

اگر در گلوی شما استخوان ماهی گیر کرده است، به گونه‌ای که استخوان زیاد بزرگ نیست و تنها باعث ناراحتی شما شده است، با انجام روش‌های زیر می‌تواند استخوان را به از گلو خارج و سمت معده هدایت نمایید.

موز: این روش بهترین روش برای رفع استخوان ماهی در گلو است. برای این کار یک موز را پوست کنده و یک‌ تکه بزرگ از آن را در دهان خود قرار دهید، اما آن‌را نجویید، چند دقیقه صبر کنید تا موز حسابی نرم شود سپس موز را ببلعید؛ نگران نباشید موز به اندازه کافی نرم است تا بدون جویده شدن از گلو پایین رود، با این روش می‌توانید، گلو را کاملاً از استخوان ماهی پاک کنید.

برنج: برنج طبخ شده و بسیار نرم به شکل یک توپ کوچک در دهان خود قرار دهید. قبل از بلعیدن یک لیوان آب آماده کنید، به محض بلعیدن توپ برنج، آب را بنوشید. این کار باعث می‌شود توپ برنج از گلو پایین رفته و استخوان ماهی را از گلو خارج کند.

کره بادام زمینی یا پنیر: یکی از گزینه‌های چسبناک و نرم دیگر برای باز کردن گلو و تمیز کردن آن از استخوان ماهی کره بادام زمینی و یا پنیر است. مقداری پنیر یا کره بادام زمینی را بر روی تکه‌ای نان بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا بزاق دهان نان را نرم کند تا عمل بلع راحت‌تر انجام شود، سپس نان را فرو دهید.

روغن زیتون: خوردن روغن‌های مایع کمک می‌کند تا مسیر حرکت استخوان ماهی لیز شده و استخوان به سمت پایین حرکت کند.

نوشیدن آبلیمو و آب میوه: اسید موجود در این نوشیدنی‌ها بر روی استخوان نازک ماهی اثر می‌کند و منجر به نرم شدن و حرکت راحت‌تر آن در گلو میشود.

کمی صبر کنید: گاهی اوقات با عبور استخوان ماهی، در گلو خراش ایجاد شده است و ناراحتی شما ناشی از خراشیدگی دیواره گلو است؛ بنابراین اگر درد شدید نیست یا مشکل خاصی در تنفس ندارید کمی منتظر بمانید تا از تحریک گلو کاسته شود.

توجه داشته باشید اگر استخوان ماهی بسیار بزرگ است، این راهکارها را امتحان نکنید، زیرا منجر به فرو رفتن بیشتر استخوان در دیواره گلو می‌شود، بهترین راه‌حل مراجع سریع به پزشک است.
مطالب مرتبط
منبع
monitor
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن