پزشکیسلامت باش

خلط و آبریزش بینی را در خانه درمان کنیم (قسمت دوم)

سرماخوردگی یکی از بیماری‌هایی است که همه افراد در طول عمر خود به آن دچار می‌شویم. این بیماری همیشه همراه با خلط و آبریزش بینی همراه است. پس بهتر است بتوانیم این مشکل را در خانه حل کنیم.

خلط و آبریزش بینی دو مشکلی هستند که درمان‌های خانگی بسیاری برایشان وجود دارد. خلط نوعی ماده‌ی مخاطی است که در ریه‌ها و بخش‌های دیگر دستگاه تنفسی تولید می‌شود. مخاط یک لایه محافظ را در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند و باعث می‌شود این نواحی در برابر عواملی مثل ویروس و باکتری محافظت شود. در مقاله قبل با ۹ درمان خانگی خلط و آبریزش بینی آشنا شدید و در این مقاله راه‌های دیگری به شما معرفی می‌شود:

۱۰٫ سیگار نکشید

دود سیگار میزان خلط و مخاط را افزایش می‌دهد. قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز بیماری شما را تشدید می‌کند

۱۱٫ مصرف دکونژستان

دکونژستان ما با اینکه آبریزش بینی را متوقف می‌کنند اما توقف تولید خلط و مخاط را سخت می‌کنند.

۱۲٫ مصرف دارو

اکسپکتورانت باعث کاهش مخاط و خلط می‌شوند و کمک می‌کنند که با سرفه، مخاط بیشتری خارج شود.

۱۳٫ آلرژی‌ها

آلرژی‌های فصلی می‌توانند منجر به آبریزش بینی و افزایش مخاط شوند. داروهای آلرژی علائم مربوط به آبریزش بینی را کاهش می‌دهد.

۱۴٫ از عوامل تحریک‌کننده دوری‌کنید

ترکیبات شیمیایی، عطرها و مواد آلاینده می‌توانند بینی و گلو را تحریک کرده و مجاری تنفسی را تنگ کند، درنتیجه بدن مخاط بیشتری تولید می‌کند.

۱۵٫ حساسیت‌های غذایی

بعضی از غذاها می‌توانند علائمی مثل آلرژی فصلی داشته باشند و بینی و گلو را تحریک کنند و درنتیجه مخاط بیشتری در بدن تولید شود.

۱۶٫ از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید

هردوی این مواد اگر بیش‌ از حد مصرف شوند، باعث دهیدراتاسیون می‌شوند. در مورد مسئله مخاط و خلط باید به میزان کافی نوشیدنی‌های گرم و بدون کافئین مصرف کنید.

۱۷٫ دوش آب گرم بگیرید

اگر درون حمام پر از بخار باشد، بینی و گلو را از مخاط پاک می‌کند. اگر آب داغ با ضربه به‌صورت بخورد باعث می‌شود که فشار سینوس‌ها هم کاهش یابد.

۱۸٫ بینی‌تان را تخلیه کنید

ممکن است برای اینکه از شر خلط و آبریزش بینی راحت شوید، وسوسه شوید که دائما بینی‌تان را تخلیه کنید، اگر این کار را به‌ طور مکرر و به‌ شدت انجام دهید، امکان دارد به سینوس‌ها آسیب برسانید که منجر به ایجاد درد، فشار و حتی عفونت می‌شود.

۱۹٫ به‌اندازه کافی میوه بخورید:

یک مطالعه نشان می‌دهد رژیم غذایی سرشار از فیبر میوه، به‌خصوص سویا، باعث کاهش مشکلات تنفسی مرتبط با خلط می‌شود.

۲۰٫ غذاهایی را که باعث رفلکس اسید معده می‌شوند نخورید:

رفلکس اسید معده باعث افزایش خلط و مخاط می‌شود. افرادی که مستعد سوزش معده هستند باید از خوردن غذاهای محرک دوری کنند.

چه زمانی باید برای درمان خلط و آبریزش بینی مراجعه کرد؟

مخاط معمولا نگرانی جدی ایجاد نمی‌کند. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که اگر مخاط رنگ داشته باشد نشانه عفونت باکتریایی است. در صورتی‌ که این حالت ممکن است علامت مبارزه سیستم ایمنی با یک ویروس باشد یا اینکه نشان‌ دهنده دهیدارته شدن بدن فرد باشد. مخاط زرد یا سبز بینی حتما علامت عفونت باکتریایی نیست و تنها با این علامت نمی‌توان آنتی‌بیوتیک مصرف کرد. به‌ عنوان نتیجه باید گفت که خلط و آبریزش بینی بیماری‌های خفیفی هستند که باید اجازه داد دوره‌شان طی شود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن