خانه داریخانه و خانواده

نحوه تمیز کردن انواع مختلف فر و اجاق گاز

مهم نیست که در آشپزی چقدر مراقب هستید گاهی در یک لحظه ممکن است مواد غذای سریز کرده و اجاق گاز را کثیف کند. برای تمیز کردن فر یا اجاق‌ گاز همیشه اجازه دهید اجاق خنک شود سپس کار تمیز کردن را شروع نمایید. برای تمیز کردن اجاق گاز و فر به نکات زیر دقت کنید.

مواد لازم برای تمیز کردن اجاق

  • برای پاک کردن فر یا اجاق خوراک پزی یا هر وسیله پخت غذا به وسایل زیر نیاز دارید.
  • پارچه میکرو فیل مرطوب
  • مواد شوینده خفیف
  • مواد شوینده فر مخصوص فر گاز
  • ورقه‌های فویل آلومینیومی، برای کف فر (اختیاری)
  • پد اسکراب پلاستیکی برای لکه‌های سخت

نوع اجاق گاز خود را بشناسید

قبل از تمیز کردن باید نوع اجاق را بشناسید. تا با نحوه مناسب پاک کردن اجاق، از آسیب دیدن اجاق گاز جلوگیری نمایید. بعضی از فر گازها دارای سیستم تمیز کننده خودکار هستند. با انتخاب برنامه پاک کننده خودکار می‌توانید بدون هیچ زحمتی فر  را تمیز کنید. تنها کافی است بعد از پایان کار پاک کننده خودکار با یک دستمال مرطوب فر را از باقی مانده‌های مواد غذایی پاک کنید.

اجاق گاز معمولی

برای تمیز کردن اجاق‌ گازهای معمولی ابتدا درب یا پنجره آشپزخانه را باز کنید. این کار مانع از نشستن دود ناشی از غذاهای سوخته بر روی سقف یا دیوار می‌شود. سپس با استفاده از یک ظرف آب و مواد شوینده همراه با یک دستمال اجاق گاز را بشویید. برای شستشویی داخل فر از شوینده‌های قوی و ساینده استفاده نکنید. بهتر است از شوینده‌های مخصوص فر کمک بگیرید. اگر دسته‌های پلاستیکی اجاق ذوب شده است هر گز آنها را نپیچانید. بعد از اتمام کار، به اجاق گاز فرصت دهید تا کاملاً خشک شود.

فر گاز با مدل بخار

برخی از فر گازها دارای حالت شوینده بخار هستند. برای استفاده از این حالت از دستور العمل نوشته شده آن در دفترچه راهنمای کمک بگیرید. اگر فر گاز دارای حالت تمیز کننده بخار باشد با قرار دادن یک فنجان آب درون فر و انتخاب حالت بخار تنها ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا بخار در تمام فر جریان پیدا کند و باقی ماده مواد غذایی و لکه‌های درون فر را پاک کند. در انتها کافی است فر را با یک دستمال پارچه‌ای پاک کنید.

اجاق‌ گازهای با صفحه Textured

تمیز کردن این نوع اجاق‌ گازها بسیار راحت است. برای تمیز کردن آنها تنها کافی است بعد از خنک شدن اجاق با یک دستمال مرطوب سطح آن را تمیز کنید. این اجاق‌ها دارای یک لایه نازک چینی هستند؛ که باید بعد از خنک شدن آنها را تمیز کرد. برای پاک کردن آنها نیازی به مواد شوینده قوی یا سابیدنی نیست.

راهکار های غیر معمول

برای پاک کردن اجاق گاز همیشه اجازه دهید اجاق خنک شود. برای پاک کردن لکه‌ها، پارچه را مرطوب کنید و لکه‌ها را پاک نمایید. بعضی افراد برای مبارزه با لکه‌های کف فر از ورقه‌های فویل آلمینیومی استفاده می‌کنند. این ترفند برای تمیز نگهداشتن فر بسیار مناسب است. البته باید دقت داشته باشید ورقه‌های فویل را به شکل مناسب استفاده کنید. ورقه‌های فویل نباید منافذ فر را مسدود کند. برای تمیز کردن قسمت داخل فر می‌توانید از نوشابه کمک بگیرید. نوشابه دارای یک اسید ملایم است که برای پاک کردن چربی‌ها و لکه‌ها بسیار مناسب است.

مطالب مرتبط
منبع
thespruce
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن