پزشکیسلامت باش

فشار خون بالا و راهکارهای کاهش آن

فشار خون یکی از مشکلات مرتبط با افزایش سن است که متاسفانه افراد بسیاری به آن مبتلا هستند، خوشبختانه تغییر با در رژیم غذایی و سبک زندگی می‌توانید آن را کنترل کنید. در مطلب زیر ابتدا فشار خون را به زبانی ساده توضیح داده و سپس راهکارهایی را جهت کاهش فشار خون بالا معرفی می‌کنیم

 فشار خون چیست؟

فشار خون، فشار خون در سرخرگ‌ها شماست. شما به حجم معینی از فشار برای جریان داشتن خون در سراسر بدنتان نیاز دارید. قلب شما خون را از طریق سرخرگ‌ها با انقباض و رها کردن، پمپ می‌کند.فشار خون شما در بردارنده دو عدد است که روی هم نوشته شده و معمولاً برحسب میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شوند. اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه باشد، پزشک یا پرستار شما ممکن است آن را ۱۲۰ روی ۸۰ بخواند.

عدد بالایی نمایانگر بالاترین سطحی است که فشار خون زمانی که قلبتان انقباض می‌کند و خون را در سرخرگ‌های شما پمپ می‌کند به آن می‌رسد؛ که به عنوان فشار خون انقباضی شناخته می‌شود. عدد پایینی نمایانگر پایین‌ترین سطحی است که فشار خون شما حین رهاسازی بین ضربان به آن می‌رسد؛ فشار خون انبساطی شما. فشار خون بالا به این معناست که فشار خون شما به میزان ثابتی بالاتر از سطح توصیه‌شده قرار دارد.

کاهش فشار خون بالا و ۵ نکته کاربردی

با دنبال کردن این نکات می‌توانید فشار خون بالا را کاهش دهید یا اگر در حال حاضر فشار خون دارید، می‌توانید آن را کنترل کنید. فشار خون بالا به طرز قابل‌ توجهی خطر بروز بیماری‌های قلبی کرونری، سکته و بیماری‌های کلیوی را افزایش می‌دهد.

فشار خون بالا معمولاً چیزی نیست که بتوانید احساس کنید یا متوجه اش شوید، و بدون اینکه شناسایی شود، باقی می‌ماند، چون در واقع هیچ علائمی ندارد. با این‌ وجود فشار خون بالا می‌تواند با آسیب‌رسانی به کلیه، سکته یا حمله قلبی به انجامد. از این رو، بررسی کردن منظم فشار خونتان کاری ضروری است. می‌توانید به کمک پزشک عمومی‌تان یا یک پرستار چند وقت یک بار آن را بررسی کنید.

۱ فعالیت جسمانی منظم

تلاش کنید تا به‌ طور روزانه برخی فعالیت‌های با شدت متوسط داشته باشید و حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته این کار را در دورهای ۱۰ دقیقه‌ای یا بیشتر داشته باشید.

۲ خود را در یک وزن سالم نگه‌داشتن

برای برخی افراد، از دست دادن وزن تمام آن چیزی است که آنها نیاز دارند تا فشار خونشان به سطحی عادی برسد.

۳ خوردن یک رژیم غذایی متعادل سالم

از یک بشقاب خوراکی‌های سالم برای راهنمایی پیدا کردن در ارتباط با نسبت‌های موجود در هر گروه غذایی استفاده کنید. به‌ طور ویژه، بشقابی که حاوی میوه‌ها و سبزیجات باشد.

۴ حذف کردن نمک از وعده غذایی

از نمک در آشپزی خود استفاده نکنید یا در میز غذاخوری به غذاهایتان نمک نزنید و از غذاهای فرآوری شده با نمک زیاد خودداری کنید.

۵ طبق نسخه‌تان داروهایتان را بخورید

بیشتر افراد معمولاً به بیش از یک نوع درمان برای کنترل فشارخونشان نیاز دارند. درمان خود را بدون مشورت اولیه با پزشک عمومی‌تان قطع نکنید.

مطالب مرتبط
منبع
bhf
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن