تغذیهسلامت باش

فشارخون بالا و گیاهان موثر بر کاهش آن (قسمت سوم)

همانطور که در دو قسمت قبل بیان شد بسیاری از بزرگسالان با فشارخون بالا درگیر هستند و توصیه می‌شود با تغییر شیوه زندگی و داروهای احتمالی که تجویز می‌شود این وضعیت را بررسی کنند و بهبود ببخشند.در حال حاضر هیچ گونه گیاهی به طور کامل توسط متخصصین فشارخون توصیه نمی شود، حتی بعضی از گیاهان، به ویژه در مقادیر زیاد، ممکن است عوارض جانبی نامطلوب یا تداخل دارویی با سایر داروهای شیمیایی نیز ایجاد کنند. در ادامه مطلب سایر گیاهان موثر بر فشارخون شرح داده شده است.

۸٫ دانه کرفس

دانه کرفس گیاهی است که برای طعم دار کردن سوپ‌ها، خورش‌ها، انواع گوشت‌های طعم دار شده‌ی پخته یا کبابی و دیگر انواع غذاهای معطر استفاده می‌شود. کرفس به مدت طولانی برای درمان فشارخون بالا در طب چینی مورد استفاده قرار گرفته است و مطالعات در جوندگان نشان داده است که ممکن است مؤثر باشد. شما می‌توانید از دانه‌های را استفاده کنید یا اینکه تمام گیاه را آب گرفته و از آن یک نوشیدنی تهیه کنید و لذت ببرید. کرفس همچنین ممکن است دیورتیک (ادرارآور) باشد، که این قابلیت ممکن است توضیحی برای اثر بر فشارخون بالا و کاهش آن باشد. محققان بر این باورند که انواع مختلف ترکیبات موجود در کرفس ممکن است در کاهش فشارخون نقش داشته باشند، با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای اثبات این موضوع مورد نیاز است.

۹٫ اسطوخودوس فرانسوی

زیبایی و عطر و بوی اسطوخودوس تنها جنبه‌های مفید این گیاه نیست. نشان داده شده است که عصاره اسطوخودوس ضربان قلب و فشارخون بالا در جوندگان را کاهش می‌دهد. اگر چه بسیاری از مردم فکر نمی‌کنند که بتوانند از اسطوخودوس به‌ عنوان یک گیاه سالم استفاده کنند، اما می‌توانند از گل‌های آن در پخت انواع غذاها استفاده کنند. برگ‌های آن را نیز می‌توان به همان شیوه‌ای که از رزماری استفاده می‌شود، مصرف کرد.

۱۰٫ گیاه پنجه گربه

پنجه گربه یک داروی گیاهی است که در علم سنتی چینی برای درمان فشارخون بالا و همچنین مشکلات عصبی استفاده می‌شود. مطالعاتی که در این زمینه بر چگونگی اثر پنجه گربه به‌ عنوان یک درمان برای فشارخون بالا در جوندگان انجام شده، نشان می‌دهد که ممکن است با تأثیر بر روی کانال‌های کلسیم در سلول‌های بدن باعث کاهش فشارخون می‌شود. شما می‌توانید گیاه پنجه گربه یا مکمل‌های حاوی آن را از بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کنید.

در مورد فشارخون بالا بدانیم

طبق گفته انجمن قلب آمریکا، نزدیک به نیمی از بزرگسالان آمریکایی فشارخون خود را بالا با عدم رعایت موارد بهداشتی و سلامتی بالا می‌برند. تعدادی از عوامل افزایش فشارخون، مانند:

از آنجایی که این بیماری تا حد زیادی بدون علامت است، فشارخون بالا به‌ عنوان “قاتل خاموش” شناخته می‌شود. به همین دلیل است که فشارخون شما به طور مرتب کنترل می‌شود.  فشارخون بالا باعث افزایش خطر ابتلا به چندین مشکل سلامتی می‌شود، مانند:

  • حمله قلبی
  • سکته در اثر دیابت
  • نارسایی قلبی
  • بیماری کلیوی
  • از دست دادن بینایی
  • سندرم متابولیک

نکته

به علت فقدان علائم کافی و به موقع، فشارخون بالا می‌تواند سبب ایجاد خسارات زیادی به بدن شود، حتی قبل از اطلاع از اینکه مبتلا به این مشکل شده اید یا خیر، می‌توانید غربالگری فشارخون را به طور منظم را رعایت کنید. گاهی اوقات درمان این بیماری شامل استفاده از دارو می‌باشد که با پزشک خود در مورد بهترین گزینه‌های درمان برای خودتان صحبت کنید، ممکن است علاوه بر دارو، تغییر شیوه زندگی یا درمان‌های جایگزین در نظر گرفته شود. مهم است که قبل از در نظر رفتن هر درمانی به‌ صورت دارو و یا مکمل دارویی و یا انواع گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

علاوه بر این، بدون مطلع کردن مشاوری که ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی – سلامتی شما است، مصرف داروهای تجویز شده را متوقف نکنید. مهم است که به یاد داشته باشید شواهد کافی برای توصیه به مصرف مکمل‌های گیاهی به جای داروهای شیمیایی برای درمان فشارخون بالا وجود ندارد.  مطالعات بسیار کمی در مورد این گیاهان و اثر آن‌ها در بدن انسان انجام شده است که این تحقیقات قادر به نشان دادن اثرات جانبی، دوز یا اثرات طولانی مدت ناشی از مصرف این مکمل‌ها نیستند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن