پزشکیسلامت باش

حمله قلبی و علائم آن را بهتر بشناسید

بیشتر مرگ‌ و میرهای ناشی از حمله قلبی به دلیل انقباضات نامنظم بطن می‌باشد. ۹۰ درصد مواردی که از حمله قلبی نجات پیدا می‌کنند از درمان‌های مدرن بهره برده‌اند. ۱ الی ۱۰ درصد قربانیان حمله قلبی کسانی بودند که آسیب جدی به ماهیچه قلبشان واردشده است.

خوشبختانه اقداماتی نظیر آنژیوگرام شرایین قلبی و آنژیوپلاستی بالون و نیز داروهای از بین برنده لخته خون، مواردی هستند که می‌توانند عروق مسدود شده را به‌ سرعت باز کنند و از وارد شدن آسیب جدی به ماهیچه قلب جلوگیری کنند. به‌ منظور جلوگیری از آسیب قلب، باید درمان‌ها خیلی زود انجام گیرد. فشار خون در حین حمله قلبی می‌تواند پایین، نرمال یا بالا باشد.

علائم حمله قلبی در زنان کدامند؟

علائم رایج حملات قلبی عبارت‌اند از احساس فشار شدید روی قفسه سینه، درد شدید قفسه سینه که ممکن است با درد در یکی از بازوها یا هر دویشان، در قسمت فک و یا گردن همراه باشد. از علائم دیگر حملات قلبی می‌توان به تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و عرق سرد اشاره کرد. اگرچه درد و فشار قفسه سینه از علائم رایج هستند اما زنان علائم دیگری را نیز تجربه می‌کنند، از جمله:

 • حالت تهوع
 • خستگی شدید
 • از حال رفتن
 • سرگیجه
 • احساس فشار در قسمت بالای پشت

این مطلب را نیز بخوانید: پرستاری که حمله‎ قلبی خود را درمان کرد و زنده ماند

مقایسه ایست قلبی و حمله قلبی

حمله قلبی ناشی از آسیب به ماهیچه قلب است که به دلیل کاهش فشار خون در قلب اتفاق می‌افتد به دلیل کاهش فشار خون اکسیژن به‌ اندازه کافی به قلب نمی‌رسد و حمله رخ می‌دهد؛ اما در ایست قلبی ضربان قلب متوقف می‌شود که منجر به مرگ فرد می‌شود. یک حمله  شدید می‌تواند منجر به ایست قلبی شود.

حمله قلبی خاموش چیست؟

تقریبا یک‌ چهارم حملات قلبی بدون علائم هستند که به آنها حملات قلبی خاموش گفته می‌شود. این اتفاق بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس دیده می‌شود. باید توجه کرد که این حملات قلبی با اینکه علائم جدی ندارند اما یک خطر جدی محسوب می‌شوند. تأخیر در درمان و رسیدگی به‌ موقع می‌تواند منجر به مرگ شود. گاهی اوقات علت مرگ می‌تواند نتیجه آریتمی قلب مثلا در مواقع انقباض نامنظم بطنی باشد.

علائم حمله را می‌شناسید؟

به‌ طور کلی می‌توان گفت که بسیاری از حملات قلبی خیلی آرام شروع می‌شود. علائم حمله از فردی به فرد دیگر متغیر است، حتی ممکن است شخصی قبلا دچار حمله  شده باشد اما علائم حمله جدید با حمله قلبی متفاوت باشد. اگر چه رایج‌ترین علامت، درد یا فشار قفسه سینه است اما بعضی از قربانیان حمله قلبی علائم دیگری را نیز تجربه کرده‌اند. به علامت‌هایی که در ادامه آمده است توجه کنید:

 • در در قفسه سینه: در برخی از موارد اصلا درد قفسه سینه وجود ندارد. درد رایج قفسه سینه در این نوع حملات ممکن است چند دقیقه طول بکشد یا قطع و وصل شود. درد می‌تواند به نواحی بازوها، پشت، سر و گردن گسترش یابد. بعضی از افراد درد دندان یا سر را نیز تجربه کرده‌اند.
 • تنگی نفس: تنگی نفس ممکن است قبل یا هنگام حمله قلبی رخ دهد، حتی زمانی که درد قفسه سینه وجود نداشته باشد.
 • مشکلات گوارشی: حالت تهوع و احساس درد در شکم جزء علائمی است که کمتر رایج است. برخی از افراد علائمی شبیه به سوء هاضمه را طی حمله قلبی گزارش کرده‌اند. حتی بعضی از بیماران نیز احساسی شبیه سرماخوردگی داشته‌اند.
 • درد در بازو چپ: این درد می‌تواند در موارد شدید حتی تا مچ دست و انگشتان نیز پیش برود. هر چند این درد در سمت چپ بدن شایع‌تر است اما ممکن است در سمت راست نیز اتفاق بیفتد.
 • ضعف عمومی: افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند، قبل از حمله ممکن است حلت ضعف یا احساس بیماری و خستگی و یا سرگیجه داشته باشد. احساس ترس و اضطراب شدید نیز یکی از علائم است.
 • تعریق. این علامت به‌ صورت تعریق شدید و سرد می‌باشد که در برخی از افراد اتفاق می‌افتد. اگر علائم حمله قلبی را در خود و یا اطرافیانتان مشاهده کردید با اورژانس تماس بگیرید. چون حتی یک‌ لحظه هم در نجات جان بیمار بسیار حیاتی است.
مطالب مرتبط
منبع
medicinenet
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن