پزشکیسلامت باش

تولد نوزاد سالم و رازهای شگفت‌انگیز درباره آن

تولد نوزاد سالم یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امروز جامعه پزشکی در کل جهان است. جالب‌است بدانید که حتی بعضی کشورهای پیشرفته همچون ایالات‌متحده در این زمینه با چالش‌هایی مواجه‌هستند. در این مقاله به نقش پررنگ ماماها در تولد نوزاد سالم اشاره می‌شود.

اگر شما Call the MidWife (به ماما زنگ بزن) را دیده باشید، – یک سریال در PBS درباره یک تیم ماماهای قهرمان که در فقیرترین محله لندن در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نوزادان را به دنیا می‌آوردند- شما میدانید که این چقدر آموزش دیدن در مراقبت از سلامت می‌تواند به یک زن برای تولد نوزاد سالم، کمک کند. اما این فقط یک تاریخ باستانی نیست – مطالعات جدید نقش مهم ماماها در نتایج موفق تولد نوزاد سالم در ایالات‌متحده را نشان می‌دهد.

در این کشور علی‌رغم صرف پول بیشتر در هنگام زایمان نسبت به کشورهای همچون ژاپن، سوئد، استرالیا، کالیفرنیا، آلمان، فرانسه، سوئیس، هلند و کانادا، میزان مرگ‌ومیر نوزادان بیشتر است. تفاوت اصلی ایالات‌متحده با این کشورها این است که در ایالات‌متحده ماماها تنها در حدود هشت درصد از زایمان‌ها را حضور دارند درحالی‌که در کشورهایی مانند بریتانیا، ماماها بیش از نیمی از همه تولدها را به عهده‌دارند (ازجمله تولد در بیمارستان‌ها، مراکز تولد و در منزل).

محققان در دانشگاه ایالتی اورگن تصمیم گرفتند نگاهی به چگونگی مشارکت ماماها در سیستم سلامت که بر تولد نوزاد در همه ایالت‌های ایالات‌متحده اثر گذاشته است، بیندازند، و نتایج آن هفته گذشته در ژورنال Plos One منتشر شد، که چشم‌ها از تعجب بازماند: در ایالت‌هایی که قوانین و مقررات به ماماها اجازه می‌دهد راحت‌تر در سیستم سلامت مشارکت داشته باشند (مثلاً مجاز به تجویز دارو هستند) نوزادان کمتری به بخش C منتقل می‌شدند، تعداد مادرانی که خود به نوزادانشان شیر می‌دادند بیشتر بود و از همه مهم‌تر، تولد نوزادان زودرس و مرگ‌ومیرشان کمتر بود. (در ایالات‌متحده اغلب ماماها CNMs هستند و پرستاران دوره‌دیده و دارای مدرک کارشناسی ارشد در مامایی هستند)

ایالت شما چطور است؟ خوب اگر در واشنگتن زندگی می‌کنید، خوش‌شانس هستید: دولت Evergreen بالاترین نمره برای مشارکت ماماها را دارد که پس‌ازآن نیومکزیکو، اورگان، نیوجرسی و نیویورک است. پایین‌ترین نمره به کارولینای شمالی با آلاباما، داکوتای جنوبی، اوهایو، میسیسیپی تعلق دارد. که پنج ایالت ضعیف در این زمینه هستند.

محققان بااحتیاط میگویند، درحالی‌که یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که ارتباط تنگاتنگی بین تولد نوزاد و سیستم مامایی وجود دارد، قطعاً فاکتورهای دیگری همچون شرایط اقتصادی نیز در این زمینه نقش مؤثری دارد، اما مطمئناً اطلاعات تازه بحث و گفتگو درباره بهترین و سالم‌ترین راه تولد نوزاد سالم را جذاب و بهتر می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
realsimple.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن