پزشکیسلامت باش

نوشیدن آب و مزایای سلامتی آن (قسمت اول)

تقریباً ۶۰ از درصد از بدن ما را آب تشکیل می‌دهد و نوشیدن آب، به میزان ۸ لیوان در روز پیشنهاد می‌شود. اگرچه چنین چیزی، پشتوانه‌ای علمی ندارد، اما برای هیدراسیون (آبدار ماندن) بدن به‌ شدت ضروری است در اینجا شش مورد از مزایای سلامتی معتبر برای نوشیدن آب به مقدار زیاد را بیان می‌کنیم:

۱٫ آب کمک می‌کند تا عملکرد جسمانی خود را افزایش دهیم

اگر بدن ما هیدراته نماند، عملکرد جسمانی ما با مشکل مواجه خواهد شد. این مسئله در فعالیت‌های شدید یا همراه با گرمای بالا، ضروری است. کم آب شدن بدن می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی را در صورت از دست رفتن ۲ درصد از آب بدنتان، برای شما به همراه داشته باشد. با این‌حال، برای ورزشکاران عادی است که ۶ الی ۱۰ از درصد از وزن آبشان را از طریق عرق کردن از دست بدهند. این مسئله می‌تواند به تغییر کنترل دمای بدن، کاهش انگیزه، افزایش خستگی و افزایش دشواری فعالیت‌ها به‌صورت ذهنی و جسمانی منجر شود. بنابراین، اگر شما به‌ شدت فعالیت کنید و عرق بریزید، آنگاه باید میزان نوشیدن آب شما به قدری باشد که این کمبود را جبران کند تا دچار مشکل جسمانی نشوید.

۲٫ هیدراسیون دارای تأثیرات بسیاری بر سطوح انرژی و عملکرد ذهن است.

ذهن شما شدیداً تحت تأثیر وضعیت هیدراسیون قرار دارد. مطالعات نشان داده‌اند که حتی کم آب شدن خفیف (۱ الی ۳ درصد از وزن بدن) می‌تواند تأثیرات بسیاری را بر عملکرد ذهن برجای بگذارد. در مطالعه‌ای انجام شده بین زنان جوان، از دست رفتن مایعات با مقدار ۱٫۳۶ درصد پس از فعالیت در وضعیت روحی و تمرکز آن‌ها تأثیرات منفی گذاشته و منجر به افزایش تکرار سردرد شده است. مطالعه‌ای دیگر نشان داده است که در بین زنان جوان، از دست رفتن مایعات با مقدار ۱٫۵۹ درصد برای عملکرد حافظه خطرناک بوده و احساسات ناراحتی و خستگی را افزایش می‌دهد.

از دست رفتن ۱ الی ۳ درصد چیزی حدود ۰٫۵ الی ۲ کیلوگرم از وزن بدن برای یک فرد ۶۸ کیلوگرمی خواهد بود. این مورد می‌تواند به‌سادگی در حین انجام فعالیت‌های روزانه انجام شود، نه فقط با انجام فعالیت‌های ورزشی و در زیر گرمای سوزان بودن. بسیاری دیگر از مطالعات، در بین کودکان تا بزرگسالان، نشان داده‌اند که کم آب شدن خفیف می‌تواند، مزاج، حافظه و عملکرد ذهن را تضعیف کند.

۳٫ نوشیدن آب ممکن است به درمان و جلوگیری از بروز سردردها کمک نماید.

کم آب شدن می‌تواند منجر به تحریک سردردها و میگرن‌ها در برخی از افراد شود. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که آب می‌تواند سردرد را در بین افرادی که کم آب شده‌اند، تخفیف بخشد. با این حال، به نظر می‌رسد که کم آب شدن به نوع سردرد بستگی داشته باشد. مطالعه‌ای در بین ۱۸ نفر نشان داده است که آب بر تکرار سردردها هیچ تأثیری ندارد، اما شدت و مدت زمان آن را کاهش می‌دهد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن