تغذیهسلامت باش

سرکه سیب و فوائد اثبات‌شده علمی آن (قسمت اول)

سرکه سیب طبیعی محبوب‌ترین نوع سرکه در جامعه ازنظر خواص سلامتی است. ادعا شده است که دارای انواع مزیت‌ها و منافع برای بدن ماست، که بسیاری از آن‌ها توسط علم پشتیبانی می‌شود. این موارد شامل کاهش وزن، کاهش کلسترول، کاهش سطح قند خون و علائم بهبود دیابت است. سرکه سیب یک درمان محلی برای بیماری‌ها و همچنین برای اهداف مختلف خانگی و پخت‌وپز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اینجا ۶ مزیت سلامتی بخش سرکه سیب که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می‌شوند بیان می‌شود.

۱ غنی از اسید استیک، با اثرات زیستی قوی

سرکه سیب طبیعی در یک فرایند دو مرحله‌ای ساخته می‌شود، اولین مرحله‌ی آن تولید الکل است. اولین گام قرار دادن سیب‌های خردشده در کنار مخمر است، تا قندها را جذب و به الکل تبدیل کنند. در مرحله دوم، باکتری‌ها به محلول الکل افزوده می‌شود که بیشتر الکل را جذب کرده و آن را به اسید استیک تبدیل می‌کنند که ترکیب اصلی سرکه است. در فرانسه، کلمه “سرکه” درواقع “شراب ترش” گفته می‌شود.

سرکه سیب طبیعی فیلتر نشده همچنین شامل رشته‌های پروتئینی، آنزیم‌ها و باکتری‌های مفید است که به محصول ظاهری تیره‌رنگ می‌دهد. بعضی افراد معتقدند سرکه صاف نشده بیشترین مزایای سلامتی را داراست، گرچه در حال حاضر مطالعاتی برای حمایت از این نظریه وجود ندارد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب فقط حدود سه کالری انرژی دارد که بسیار کم است، اما مقدار کمی از پتاسیم روزانه را شامل می‌شود. سرکه سیب، سرکه‌ای باکیفیت بالاست که حاوی برخی از اسیدآمینه و آنتی‌اکسیدان‌های بسیار مفید برای بدن ماست.

۲ از بین بردن بسیاری از باکتری‌ها

سرکه می‌تواند به از بین بردن بیماری‌زاها، ازجمله انواع باکتری کمک کند. به‌طور سنتی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن، درمان قارچ ناخن، شپش، زگیل و عفونت گوش استفاده می‌شود. بقراط، پدر طب مدرن، از سرکه برای تمیز کردن زخم بیش از دو هزار سال پیش استفاده کرده است. سرکه نیز به‌ عنوان یک نگه‌دارنده در غذا مورداستفاده قرار می‌گیرد، مطالعات نشان می‌دهد باکتری  E. coliکه یکی از متداولترین انواع آلودگی غذایی محسوب می‌شود به‌وسیله‌ی سرکه از بین می‌رود. اگر شما به دنبال یک‌ راه طبیعی برای حفظ مواد غذایی خود هستید، سرکه سیب می‌تواند بسیار مفید باشد.

۳ کاهش قند خون و مبارزه با دیابت

موفق‌ترین درمان سرکه تا به امروز در بیماران مبتلابه دیابت نوع ۲ مشاهده‌شده است. دیابت نوع ۲ با افزایش سطح قند خون یا به علت مقاومت به انسولین و یا عدم توانایی تولید انسولین مشخص می‌شود. با این‌ حال، قند خون بالا نیز می‌تواند در افرادی که دیابت ندارند، مشکل ایجاد کند. خیلی از افراد باید میزان قند خونشان را در محدوده طبیعی حفظ کنند. سرکه سیب می‌تواند اثر قوی و خوبی در این مورد داشته باشد.

اثبات‌شده است که سرکه منافع متعددی برای قند خون و سطح انسولین دارد، ازجمله بهبود حساسیت به انسولین در طی یک غذای حاوی ۱۹-۳۴٪ کربوهیدرات که با خوردن سرکه سیب به‌ طور قابل‌ توجهی کاهش قند خون و پاسخ انسولین بهبود می‌یابد. خوردن روزانه ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب می‌تواند روزانه قند خون را ۴ درصد کاهش دهد. سرکه می‌تواند عملکرد انسولین و کاهش سطح قند خون بعد از غذا را بهبود بخشد. به همین دلیل، سرکه می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت، پیش دیابت یا کسانی که می‌خواهند سطح قند خون خود را به دلایل دیگری پایین نگه‌دارند، مفید باشد. اگر در حال حاضر داروهای کاهش‌ دهنده قند خون را مصرف می‌کنید، قبل از افزودن هر نوع سرکه به برنامه غذایی خود، با پزشک خود مشورت کنید.

۴ سرکه سیب برای کاهش وزن و چربی شکمی

به‌ طور شگفت‌ انگیزی، مطالعات نشان می‌دهند که سرکه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مطالعات انسانی نشان می‌دهد که سرکه می‌تواند احساس سیری را افزایش دهد و به فرد کمک کند تا کالری کمتری بخورد و منجر به کاهش واقعی وزن شود. به‌ عنوان‌ مثال، اگر افراد سرکه را در یک وعده غذایی که دارای کربوهیدرات بیشتری است، مصرف کنند، احساس سیری را افزایش می‌دهند و درنهایت به مصرف۲۰۰ – ۲۷۵ کالری کمتر در روز می‌رسند.

مطالعه در ۱۷۵ فرد مبتلابه چاقی نشان داد مصرف روزانه سرکه سیب به کاهش چربی شکم و کاهش وزن کمک می‌کند،۱۵  میلی‌لیتر (۱ قاشق غذاخوری): ۲/۶ پوند یا ۱/۲ کیلوگرم و ۳۰ میلی‌لیتر (۲ قاشق غذاخوری): ۳/۷ پوند یا ۱/۷کیلوگرم وزن از دست داده‌اند. به نظر می‌رسد سرکه سیب به‌ عنوان یک عامل کمکی کاهش‌ وزن عمدتاً با افزایش سوخت‌ و ساز چربی‌ها، برای کاهش سطح قندخون و انسولین، مفید است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن