تغذیهسلامت باش

سرکه سیب و فوائد اثبات‌ شده علمی آن (قسمت دوم)

سرکه سیب طبیعی محبوب‌ترین نوع سرکه در جامعه ازنظر خواص سلامتی است. در این مطلب ادامه مزیت‌های  سلامتی بخش سرکه سیب که توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می‌شوند بیان می‌شود.همانطور که در قسمت قبل بیان شد ادعاهای جالبی درمورد خواص سرکه سیب شده است که دارای انواع مزیت‌ها و منافع برای بدن ماست و بسیاری از آن‌ها توسط علم پشتیبانی می‌شود. سرکه سیب یک درمان محلی برای بیماری‌ها و همچنین برای اهداف مختلف خانگی و پخت‌وپز مورداستفاده قرار می‌گیرد. لطفا با ما همراه باشید.

 کاهش کلسترول و بهبود سلامت قلب

بیماری قلب در حال حاضر شایع‌ترین علت مرگ زودرس در جهان است که چندین عامل بیولوژیکی برای کاهش یا افزایش خطر بیماری قلبی شناخته‌شده است. تعدادی از این “عوامل خطر” را می‌توان با مصرف سرکه بهبود داد، اما بسیاری از مطالعات در حیوانات انجام پذیرفته است، این مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که سرکه سیب می‌تواند سطح کلسترول، تری گلیسیرید و چندین فاکتور خطر دیگر برای بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. همچنین برخی مطالعات نشان می‌دهد که سرکه فشارخون را در موش‌های صحرایی کاهش می‌دهد که یک عامل خطر عمده برای بیماری‌های قلبی و مشکلات کلیه است.

تنها شواهد انسانی تاکنون فقط یک مطالعه مشاهداتی از دانشگاه هاروارد است که نشان می‌دهد زنانی که سس سالاد را با سرکه مصرف می‌کنند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کمتر نشان می‌دادند. اما این نوع مطالعه تنها می‌تواند یک ارتباط را نشان دهد و نمی‌تواند ثابت کند سرکه هر عامل مفیدی را ایجاد می‌کند و یا عوامل خطر را تغییر می‌دهد. همان‌طور که در بالا (قسمت اول) ذکر شد، مطالعات انسانی نیز نشان می‌دهد که سرکه سیب می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد، حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و به مبارزه با دیابت کمک کند، پس این عوامل همچنین می‌تواند به کاهش خطر بیماری قلبی منجر شود.

سرکه سیب و اثر محافظتی در برابر سرطان

سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد غیرقابل‌کنترل سلول‌ها شناخته می‌شود. در مورد اثرات ضد سرطانی سرکه سیب مطالب آنلاین زیادی وجود دارد که اعتماد کردن به آن‌ها صحیح نیست، زیرا مبتنی بر مطالعات معتبری نیستند. درواقع مطالعات متعدد نشان داده است که سرکه‌های مختلف می‌توانند سلول‌های سرطانی را کاهش دهند و تومورهای کوچک را از بین ببرند.
بااین‌حال، تمام مطالعات در مورد این موضوع بر روی سلول‌های جداشده در لوله‌های آزمایش یا موش انجام‌شده است، که برای آنچه در مورد زندگی واقعی انسان اتفاق می‌افتد، قابل ارجاع و پیش‌بینی نیست. به گفته برخی از مطالعات در انسان نشان داده است که مصرف سرکه به کاهش سرطان مری در مردم چین کمک می‌کند، اما سرطان مثانه در صربستان را افزایش می‌دهد. ممکن است مصرف سرکه سیب به جلوگیری از سرطان کمک کند، اما قبل از هرگونه مصرف توصیه می‌شود که بیشتر مورد آن تحقیق صورت گیرد.

مقدار و نحوه استفاده

بهترین راه برای افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی این است که از آن در آشپزی خود استفاده کنید. برای سس سالاد، سس مایونز خانگی و این نوع غذاها. بعضی از افراد نیز دوست دارند آن را در آب رقیق کرده و به‌عنوان یک نوشیدنی بنوشند.  دوزهای رایج از ۱-۲ قاشق چای‌خوری (۵-۱۰ میلی‌لیتر) تا ۱-۲ قاشق غذاخوری (۱۵-۳۰ میلی‌لیتر) در روز، به‌صورت مخلوط در یک لیوان آب بزرگ توصیه می‌شود. بهتر است که با دوزهای کوچک شروع کنید و از مقادیر زیاد استفاده نکنید، زیرا سرکه بیش‌ازحد می‌تواند عوارض جانبی مضری را ایجاد کند.

به نظر می‌رسد سرکه سیب به‌اندازه کافی بی‌نظیر است زیرا علاوه بر مصارف خوراکی کاربردهای غیرخوراکی مانند تقویت یا بهبود مو، مراقبت از پوست، مراقبت‌های دندانپزشکی، استفاده برای تمیز کردن حیوان خانگی و به‌عنوان عامل تمیزکننده سطوح یا سفیدکننده ظروف، نیز دارد. این مزایا می‌تواند برای افرادی که مایل به نگه‌داشتن خیلی چیزها به‌صورت طبیعی هستند، جالب‌توجه باشد. پایان روز، سرکه سیب بنوشید که بسیار سالم است. البته این یک “معجزه” یا “درمان همه دردها” نیست، اما به‌وضوح برخی از مزایای سلامتی مهم به‌خصوص برای قند خون و کنترل وزن را دارد.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن