پیشرفت شخصیپیشرفت کن

۱۹ روش برای داشتن تفکرات خلاقانه در محل کار

دنیای امروز به سرعت در حال تغییر و پیشرفت است، امروزه ما شاهد تغییر صنایع و فنّاوری هستیم که باید هر روز خودمان را با آنها هماهنگ کنیم، این مشکل برای همه حتی کارآفرینان و کارفرمایان وجود دارد. شاید یکی از راهکارهای مناسب داشتن راهکارها و تفکرات خلاقانه است.در این مقاله تلاش شده است با ارائه ۱۹ راهنمایی به شما کمک کنیم تا با اجرای راهکارهای خلاقانه به عنوان یک مدیر و رهبر واقعی در محل کار خود موفق ظاهر شوید. این راهنمایی‌ها در زیر آمده است.

۱- تنظیم محدودیت‌ها

برای افزایش تفکر خلاقانه ابتدا محدودیت‌های خود را مشخص کنید و به دنبال راه‌حل آن باشید. تنظیم مقررات، بودجه و یا هر نوع محدودیت دیگر در داشتن تفکرات خلاقانه و پیدا کردن راهکار عالی برای مدیریت بسیار مهم است.

۲- ایجاد تغییرات

اگر شما می‌خواهید با تغییرات انجام شده در دنیای بیرون هماهنگ شوید باید مدام در سیستم مدیریت خود تغییر ایجاد کنید و هر روز ایده‌های جدید را به کار ببرید، از غار مدیریت خود خارج شوید بر روی تغییرات جهان پیرامون تمرکز کنید و متناسب با آنها در سیستم مدیریتی خود ایجاد تغییر کنید. برای ایجاد تغییر ابتدا از درون خود شروع کنید. عادت‌های کوچکی در خود ایجاد کنید و تجربه‌های جدید را امتحان نمایید مثلاً امروز به عنوان ناهار؛ غذای جدیدی را امتحان کنید. یا فضای کاری خود را تغییر دهید. همین تغییرات کوچک در شما منجر به تحولات عظیم خواهد شد.

۳- گوش دادن به دیگران

هنگامی که شما به دیگران احترام می‌گذارید و به حرف‌های آنها توجه می‌کنید، در آنها اعتماد بیشتری ایجاد خواهد شد. “رهبران شنوا قابل اعتمادتر هستند و مردم بیشتر به آنها گوش می‌دهند” گوش دادن به حرف‌های همکارانتان، بیشتر شما را در شناخت آنها یاری خواهد کرد و محیط کاری را برای شما و همکارانتان راحت‌تر کرده و منجر به ایجاد شور و شوق برای انجام کار می‌شود.

۴- داشتن منتقدان خود

اگر می‌خواهید مدیریت خود را بهبود ببخشید، بهتر است برای خود یک مربی یا یک منتقد خوب پیدا کنید تا با بازخورد مثبت در پیشرفت و موفقیت شما نقش مؤثری داشته باشد. یک مربی خوب به شما کمک می‌کند تا اخلاق کاری خود را بهبود دهید، در نتیجه مردم با شما با احترام بیشتری رفتار خواهند کرد. چنین مربی به خوبی نقاط ضعف شما را شناسایی می‌کند و در بهبود آنها به شما کمک خواهد کرد.

۵- درس گرفتن از شکست‌ها

بهترین زمان برای بهتر کردن شرایط و اجرا ترفندهای خلاقانه در مدیریت خود زمانی است که اوضاع اصلاً مناسب نیست، این امر به شما یاد می‌دهد که روشی که تا کنون داشته‌اید کارایی بالای نداشته است، بنابراین بهتر است از تفکر خلاقانه کمک بگیرید و شرایط را کاملاً تغییر دهید. ” توانایی درس گرفتن از شکست‌ها افراد را به رهبران بزرگ تبدیل می‌کند” پروفسور “دردن” از طریق تحقیقاتی که بر روی عملکرد کارشناسان و کارآفرینان و نحوه تصمیم گیری آنها انجام داده است، متوجه شده است همه مدیران موفق تا قبل از رسیدن به موفقیت چشم گیرشان، اشتباهات زیادی مرتکب شده‌اند و شکست‌های بسیاری داشته‌اند.

۶- سازگار بودن

هنگامی که شما در مورد پیشرفت خود در زمینه کاریتان فکر می‌کنید، ممکن است با نگاه کردن به شکست‌های که داشته‌اید ناامید شوید و به جای تغییر شرایط، منزوی شوید و در خلوت خود فرو روید در صورتی که این امر ناسازگاری با شرایط است. برای موفق شدن باید قدرت سازگاری خود را با شرایط افزایش دهید، با مواجه شدن با مشکلاتی که وجود دارد، همگام شوید راهکارهای مناسب را پیدا کنید و برای کسب و کار خود ایجاد اعتبار کنید.

۷- با خود و دیگران صادق باشید

همیشه تلاش کنید با اطرافیانتان صادق باشید، در این صورت اعتماد همکاران خود را به راحتی جلب می‌کنید و آنها نیز برای شما صادقانه کار می‌کنند. توجه داشته باشید صداقت محکم‌ترین پایه برای داشتن کسب و کار موفق است.

۸- حس همکاری

بهترین کارها معمولاً کارهای گروهی هستند، شما در تلاش هستید تا تیم و یا سازمان خود را ارتقا دهید و از روش‌های نوآورانه استفاده نمایید، بنابراین باید در کار تیمی بهترین نتیجه را کسب کنید. در نتیجه باید با همکاران خود صحبت کنید، چشم‌اندازها و اهداف خود را بیان کنید تا با همکاری یکدیگر و انجام کار گروهی عالی به آنچه مدنظر شما است برسید.

۹- استفاده از طنز

به عنوان یک مدیر و رهبری موفق بهتر است در همکاران خود حس راحتی و شادی ایجاد کنید بهترین روش کمک گرفتن از نکات طنز و بامزه است زیرا همه افراد با چنین نکاتی به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و حالشان بهتر خواهد شد.

۱۰- انعطاف‌پذیر باشید

در کنار صادق بودن و داشتن حس همکاری با همکاران خود بهتر است فردی انعطاف‌پذیر باشید در مواجه شدن با مشکلات و شکست‌های که در مسیر خود دارید از موضع ضعف وارد نشوید تا چیزی از اعتماد به نفس شما کاسته نشود.

۱۱- داشتن مکالمات معنا دار

بهترین راهکار برای رسیدن به دیدگاه‌های جدید و آشنا شدن با تجربه دیگران این است که هنگام صحبت کردن به گونه‌ای از کلمات استفاده کنید تا با دادن جهت مناسب به صحبت‌های و مشورت‌های انجام شده، با ایده‌های خلاقانه و تجربه‌های دیگر افراد آشنا شوید، در تمام مدت مکالمه سعی کنید از افراد نکات مهمی بیاموزید حتی اگر با دیدگاه آنها مخالف هستید. از بحث‌های پیش پا افتاده جلوگیری کنید و بر روی صحبت‌های مهم و کلیدی تمرکز نمایید.

۱۲- به طور مدام چیزهای جدید بیاموزید

اکثر مدیران موفق مانند بیل گیتس گفته اند که در طول یک هفته حداقل ۵ ساعت را به یادگیری نکات جدید اختصاص داده‌اند. آنها با این کار نه تنها ذهن خود را پرورش داده‌اند بلکه با اعمال روش‌های جدید در پیشبرد صنعتشان به موفقیت‌های بالاتر رسیده‌اند.

۳- کسب تجربه

استیو جابز بارها گفته است، برای تبدیل شدن به یک مدیر خلاق باید تجربه‌های بسیاری داشته باشید و سعی کنید چیزهای جدید را تجربه کنید، به مکان‌های مختلف سفر کنید تا با ایده‌های جدید رو به رو شوید و مهارت‌های خلاقانه بیاموزید.

۱۴- عاشق خودت باش

برای خودتان وقت بگذارید، کارهای را انجام دهید که دوست دارید، لباس و کفش‌های را بپوشید که به شما حس خوبی می‌دهند. به خوبی استراحت کرده و به اطرافیانتان کمک کنید، در زمان‌های که وقت آزاد دارید، پیاده‌روی کنید، حمام داغ بگیرید و غیره چنین کارهای در شما ایجاد حس بهتر بودن می‌دهد همین امر منجر به ایجاد ایده‌های خلاقانه در ذهن شما خواهد شد.

۱۵- مسئولیت‌پذیر باشید

در انجام‌های کارهای که وظیفه‌ای شماست، مسئولیت‌پذیر باشید و پروژه‌ها را با دقت و به شکل تمام و کمال انجام دهید، کارهای خود را جدی بگیرید. چنین عملی باعث می‌شود همکاران شما نیز با جدیت بیشتری کار کنند.

۱۶- داشتن نگاه مناسب

با نگاه مناسب به روند کاری خود نگاه کنید چه در زمان‌های شکست و چه در اوج موفقیت، در تمام لحظات به این فکر کنید که چگونه می‌توانید شرایط را بهتر کنید.

۱۷- برقراری ارتباط

ارتباط برای پیش برد هر کاری بسیار مهم است، بنابراین با همکاران خود به خوبی ارتباط برقرار کنید، امکان نقد و بررسی یکدیگر را فراهم کنید تا با انتقادات سازنده در پیشرفت یکدیگر تأثیرگذار باشید. “ارتباط مؤثر یکی از پیش نیازهای اصلی برای کسب و کار موفق محسوب می‌شود و میدان ارتباط مؤثر میزان بهره‌وری را کاهش می‌دهد”

۱۸- مهلت دادن

ممکن است همکاران شما پروژه‌ای را سر موعد مقرر انجام نداده باشد، این کار او می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد؛ اما یک مدیر موفق همیشه زمان‌های را برای انجام نشده پروژه پیش بینی می‌کند تا به همکاران خود برای انجام بهتر پروژه کمی مهلت دهد. هرچند تکرار این کار اصلاً مناسب نیست اما در هنگان تعیین وقت انجام پروژه زمانی را برای حوادث پیش بینی نشده در نظر بگیرید تا در صورت وقوع حادثه‌ای همکاران شما با زمان و دقت بیشتری کار را به اتمام برسانند.

۱۹- احترام به دیگران

مهم نیست چقدر موفق هستید شما در هر جایگاه و مقامی باید به دیگران احترام بگذارید. احترام به دیگران منجر به بالا رفتن اعتبار شما نزد همکارانتان خواهد شد. شما به عنوان یک مدیر برای موفق شدن از کسب و کار خود نه تنها باید با ایجاد ارتباط مؤثر و روابط مناسب با همکاران خود محیط کاری را صمیمانه کنید بلکه باید امکان بیان ایده پردازی و انتقاد سازنده را ایجاد کنید تا با ایده‌های به روز آشنا شوید و از نتایج تغییرات ایجاد شده به تفکرات خلاقانه و ایده های جدید دست پیدا کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن