تکنولوژی در خانهخانه و خانواده

تلفن‌ همراه و اثرات مضر آن بر کودکان

آیا شما اجازه می‌دهید جوان‌ترین عضو خانواده از تلفن‌ همراه شما استفاده کند؟ آیا فرزند شما ساعت‌های طولانی را با تلفن صحبت می‌کند؟ آیا فکر می‌کنید که تلفن‌ همراه برای فرزندتان بی‌ضرر است؟ اگر بله، قبل از انجام دوباره این کار کمی فکر کنید!

تلفن‌ همراه در حال حاضر به یک پدیده گسترده تبدیل شده‌اند. این ابزار جیبی کمتر از یک کامپیوتر کوچک نیست. آن‌ها می‌توانند هر کاری را انجام دهند؛ از یک تماس تلفنی استاندارد تا گشت و گذار در اینترنت. نه تنها بزرگسالان، بلکه این فناوری کودکان را نیز تحت تأثیر قرار داده است. اما آیا می‌دانید اثرات مضر تلفن‌های همراه بر کودکان چیست؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد تأثیر تلفن‌های همراه بر دانش آموزان این مقاله را بخوانید.

اثرات نامطلوب تلفن‌ همراه بر کودکان

کودکان امروز در یک محیط فرکانس رادیویی رشد می‌کنند که در گذشته در تاریخ بشر هیچ‌گاه وجود نداشت. اشعه منتشر شده توسط تلفن‌های همراه می‌تواند اثرات نامطلوب بر روی کودکان داشته باشد. برخی از این موارد عبارت‌اند از

خطرات سلامتی: در سال‌های اخیر، بسیاری از گمانه زنی‌ها در مورد تأثیر اشعه‌ی تلفن همراه بر بدن ما بود. یک مطالعه توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا این بحث را پیگیری کرد و بررسی شد که تلفن‌های همراه ممکن است بر فعالیت مغز تأثیر بگذارند. خطرات سلامت احتمالی تلفن‌های همراه بر کودکان به شرح زیر است

 تومورهای غیر بدخیم: مطالعه نشان داده است که کودکانی که از تلفن همراه استفاده می‌کنند شانس بیشتری برای ایجاد تومورهای غیر بدخیم در مغز و گوش دارند.

سرطان: امواج تلفن همراه را از نظر “احتمال سرطان‌زایی به انسان” طبقه‌بندی شده است. کودکان ۶۰ درصد بیشتر از بزرگسالان اشعه را جذب می‌کنند. پوست، بافت‌ها و استخوان‌های نازک مغز آن‌ها اجازه می‌دهد که دوز تابش بیشتری را نسبت به بزرگسالان جذب کنند. سیستم عصبی در حال رشد آن‌ها نسبت به این امواج سرطان‌زا آسیب‌پذیرتر است.

اثرات بر مغز: دانشمندان کشف کرده‌اند که فقط ۲ دقیقه تماس تلفنی می‌تواند فعالیت‌های انتخابی مغز کودک را تا یک ساعت تغییر دهد. امواج رادیویی از طریق تلفن همراه نه فقط در اطراف گوش که به عمق مغز نفوذ می‌کند. اختلال در فعالیت مغزی می‌تواند توانایی یادگیری کودکان را تحت تأثیر قرار دهد و سایر مشکلات رفتاری ایجاد کند. اگر در طول زمان استراحت از تلفن استفاده کرده باشند، حتی می‌تواند بر خلق و خوی آن‌ها تأثیر بگذارد.

آکادمیک: کودکان، درست مثل نوجوانان، به تلفن‌های همراه معتاد هستند. آن‌ها بازی می‌کنند، با دوستانشان از طریق تلفن همراه چت و صحبت می‌کنند. همراه با وسایل مدرسه، بسیاری از دانش آموزان با تلفن‌های همراه خود به مدرسه می‌روند. آن‌ها در طول وقت آزاد با تلفن صحبت می‌کنند و در طول کلاس‌ها پیامک بازی می‌کنند. به این ترتیب، آن‌ها از درس غافل شده و از دانش آموزان دیگر عقب می‌مانند.

رفتار نامناسب: استفاده از تلفن‌های همراه می‌تواند کودکان را درگیر رفتارهای نامناسب کند. ارسال پیام‌ها و ارسال تصاویر نامناسب یک مشکل رو به رشد در نوجوانان است. تصاویر به اشتباه دست به دست می‌شوند و به دیگران امکان دسترسی به عکس‌های خصوصی را می‌دهند. کودکان همچنین می‌توانند به سایت‌های پورنوگرافی دسترسی داشته باشند.

تقلب در امتحانات: اکثر دانش آموزان در تقلب در طول امتحانات داخلی و خارجی زیاده روی می‌کنند. برخی از ماشین حساب آن استفاده می‌کنند در حالی که بعضی دیگر در آن اطلاعات ذخیره می‌کنند. بعضی نیز از آن برای ارسال پاسخ‌های سؤالات به کسانی که در سالن آزمون هستند استفاده می‌کنند. اگر مچشان گرفته شود، ممکن است اخراج شده و نتوانند رشته خود را ادامه دهند.

تلفن همراه ایمن برای کودکان

به عنوان یک پدر و مادر، شما باید اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای به حداقل رساندن اثرات مضر تلفن‌های همراه برای کودک خود انجام دهید. این شامل:

  •     اگر فرزند شما زیر ۱۶ سال است نگذارید از تلفن همراه استفاده کند. مغز کودک بیش از حد حساس به مقاومت در برابر اثرات اشعه‌ی تلفن همراه است.
  •     اجازه ندهید کودک شما تلفن همراه را به طور مستقیم به سرش بچسباند. به جای آن از هدست خلبانی استفاده کنید.
  •     اجازه ندهید که فرزند شما در اتوبوس، قطار، اتومبیل و آسانسور با تلفن همراه صحبت کند. تلفن همراه برای دریافت سیگنال از طریق فلز، که باعث افزایش سطح قدرت می‌شود، سخت‌تر کار می‌کند.
  •     هنگامی که سیگنال ضعیف است، اجازه ندهید فرزندتان از تلفن همراه استفاده کند. این باعث افزایش قدرت به حداکثر می‌شود، چرا که تلفن برای اتصال به یک آنتن جدید رله تلاش بیشتری می‌کند.
  •     محدود کردن استفاده از تلفن همراه در اطراف کودکان.
  •     اطمینان حاصل کنید که هیچ پایه تلفن همراه یا برج شبکه در نزدیکی خانه یا مدرسه بچه شما وجود ندارد.
  •     اجازه ندهید کودکان تلفن‌های همراه را با خود به مدرسه ببرند
  •     در شب تلفن همراه را در اتاق خواب کودک نگذارید.
مطالب مرتبط
منبع
momjunction.com
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن