ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

چگونه رابطه‌ زناشویی شاد داشته باشیم

زوج‌های جوان با آرزوی داشتن زندگی و رابطه‌ زناشویی شاد و پایدار ازدواج می‌کنند، اما همه‌ی ما انسانیم و انسان‌ها اشتباه می‌کنند، روز‌های بد دارند و گاهی انجام بعضی کار‌ها را فراموش می‌کنند.
باوجوداین، برخی زوج‌ها می‌توانند پیوند سالم، شاد و بسیار خوبی بسازند که ممکن است همه‌ی عمر دوام داشته باشد. در اینجا توصیه‌های علمیِ ثابت ‌شده‌ای را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند به زندگی مشترک ایده‌ال‌ خود دست پیدا کنید. روابط صمیمی و عاشقانه با همسر خود برای شادی و رفاه ما مهم است. با این وجود با توجه به آمار و تحقیقات بیش از ۴۰ درصد از ازدواج‌های جدید به طلاق و جدایی می‌رسند و این نشان می‌دهد که ساختن روابط پایدار و شاد آسان نیست و به تلاش زیادی نیاز دارد. خوشبختانه، شما می‌توانید اقداماتی را برای داشتن رابطه‌ی زناشویی شاد انجام دهید و بتوانید رابطهٔ صمیمی پایدار با همسر خود داشته باشید.

خیلی واضح با همسر خود صحبت کنید

ارتباطات بخش مهمی از روابط سالم و یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای رابطه‌ی زناشویی شاد مهارت ارتباط درست است. زوج‌های سالم به طور منظم با یکدیگر صحبت می‌کنند و در مورد احساسات هم سؤال می‌کنند. بهتر است که این صحبت‌ها در مورد خانواده و نحوهٔ تحکیم روابط با یکدیگر باشد. سعی کنید هر روز چند دقیقه در مورد موضوعات عمیق‌تر و شخصی‌تر صحبت کنید تا بتوانید با همسرتان در طولانی مدت ارتباط برقرار کنید. این بدان معنا نیست که شما باید ضعف‌ها را نادیده بگیرید و در مورد آن‌ها صحبت نکنید زیرا با چشم‌پوشی از ضعف‌ها و نپرداختن به آن‌ها باعث ایجاد خشم در درون خود خواهید شد. محققان دریافتند که سبک ارتباطی و مهارت برقراری ارتباط بسیار مهمتر از سطح تعهد، صفات شخصیتی و یا حوادث استرس‌زا در زندگی خواهد بود و در واقع علت بیشتر طلاق‌ها عدم مهارت در برقراری ارتباط است. به طور خاص، الگوهای ارتباطی منفی مانند خشم و تحقیر بیشتر می‌توانند باعث جدایی و طلاق در بلند مدت شوند.

تفاوت‌ها در زندگی کاملاً طبیعی هستند

این که اختلاف نظر و عقیده داشته باشید مسأله کاملاً طبیعی است و در تمام ازدواج‌ها وجود دارد اما بعضی از سبک‌های ارتباطی آسیب زننده هستند و مانع از رابطهٔ زناشویی شاد و صمیمی می‌شوند. زوج‌هایی که رفتارهای مخرب مانند فریاد زدن و یا انتقاد کردن و یا کناره‌گیری را در طی چالش‌ها و بحث با همسر خود استفاده می‌کنند نسبت به زوج‌هایی که از رفتارها و مهارت ارتباطی سازنده استفاده می‌کنند احتمال این که رابطه آن‌ها به جدایی بی‌انجامد خیلی بیشتر است. نمونه‌هایی از روش‌های سازنده برای حل کردن و صحبت در مورد مشکلات و تفاوت‌ها پیدا کردن چیزی که همسر شما احساس می‌کند و روش دیگر این که دقیقاً به او گوش دهید و همچنین سعی کنید کاری کنید تا همسر شما بخندد.

رابطهٔ خود را جذاب نگه دارید

به خاطر وجود بچه‌ها، و بودن در محل کار و تعهدات بیرونی، ممکن است دشوار باشد که با همسرتان ارتباط برقرار کنید. با این وجود دلایل خوبی برای انجام این کار وجود دارد. به عنوان مثال، در یک تحقیق، محققان متوجه شدند که زوج‌هایی که در طول سال هفتم ازدواجشان خستگی را گزارش کردند ۹ سال بعد به طور معنی داری نسبت به روابطشان ناراضی بودند. برای ایجاد چیزهای جالب در زندگی، برخی از زوج‌ها برنامه‌های منظم شبانه را برنامه ریزی می‌کنند. با این حال این برنامه‌ها و قرارها هم می‌تواند بعد از مدتی کسل کننده شوند و به همین دلیل بهتر است به رستوران‌های جدید بروید و فیلم‌های جدیدتر ببینید. کارشناسان توصیه می‌کنند که از روال تکراری خارج شوید و تلاش‌های جدیدی را انجام دهید – چه رفتن به یک مهمانی یا یک کلاس باشد و یا پیک نیک، فرقی ندارد، سعی در ایجاد تنوع برای دستیابی به زندگی شاد خود داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
apa
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن