پزشکیسلامت باش

درمان‌ هالیتوزیس مزمن (بوی بد دهان)

افراد زیادی هستند که در زندگی روزمره با مشکل هالیتوزیس مزمن (بوی بد دهان )دست به گریبان‌اند و گهگاه در روابط خانوادگی و روابط اجتماعی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شوند. مطالعه این مطلب می‌تواند به حل مشکل این افراد کمک نماید.

هالیتوزیس مزمن

هالیتوزیس مزمن مشکلی شایع است. بیش از ۵۰ میلیون نفر در ایالت متحده از هالیتوزیس مزمن رنج می‌برند. برخی از افراد معتقدند که درمان‌های معمول هالیتوزیس مانند استفاده از دهان‌شویه و خوشبوکننده‌های دهان, به حد کافی برای پنهان کردن هالیتوزیس مزمن کافی است. اما برای کسانی که می‌خواهند علت هالیتوزیس را پیدا کنند و راه درمانی برای آن بیابند, این درمان‌های داروخانه‌ای کافی نیستند.

علائم هالیتوزیس

%۹۰ افراد مبتلا به هالیتوزیس مزمن از تولید بیش‌ از حد هالیتوزیس که باعث ایجاد باکتری در پشت زبان می‌شود رنج می‌برند. هالیتوزیس ناشی از آنچه به‌ عنوان ترکیبات فرار (VCS) که توسط باکتری‌های بی‌هوازی که در مناطق مرطوب دهان، سطح زبان، بین دندان‌ها، پشت دندان‌ها و زیر سطح لثه وجود دارند تولید می‌شود، می‌باشد. افراد مبتلا به هالیتوزیس مزمن یا موقت ممکن است علائم زیر را نیز تجربه کنند:

  • خشکی دهان
  • احساس طعم ترش یا فلز
  • ترشح پشت حلق
  • پوشش سفید یا زرد روی زبان

تشخیص هالیتوزیس مزمن

همه بیماران مبتلا به هالیتوزیس مزمن از شرایط خود آگاه‌اند. اگر چه این روش جالبی نیست اما بهترین راه تشخیص بیماری هالیتوزیس این است که از دوست خود سؤال کنید. دندان‌پزشکان معمولاً از علت و روش درمان‌ هالیتوزیس مزمن آگاهی ندارند؛ با این‌ حال برخی از مطب‌های دندانپزشکی امروزه تجهیزاتی دارند که می‌توانند سطوح VSC را در تنفس تشخیص دهند.

درمان‌ هالیتوزیس

از آنجایی‌ که هالیتوزیس مزمن عواقب شدیدی در پی دارد, بیماران در پیدا کردن روش‌های درمان‌ هالیتوزیس مضطرب هستند. بر روی محصولات درمانی هالیتوزیس بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده, اما محبوب‌ترین ابزار مبارزه با هالیتوزیس مزمن که مسواک و دهان‌ شویه است مشکل را حل نمی‌کند. مسواک نمی‌تواند به پشت زبان که باکتری‌های هالیتوزیس آنجا ساکن هستند برسد؛ بنابراین هرچند مسواک نقش مهمی در سلامت دهان دارد, اما هالیتوزیس را درمان نمی‌کند. برخی از متخصصان معتقدند مسواک زدن زیاد دندان‌ها باعث ایجاد خشکی دهان شده و موجب می‌شود که بوی بد دهان بیشتر شود. آن‌ها توصیه می‌کنند که تنها دو بار مسواک زدن در روز کافی است. این کار با تحریک بزاق برای مبازره با بیماری مفید است. از آنجا که دهان‌شویه‌ها به‌ طور موقت بوی بددهان را از بین می‌برند, آن‌ها نیز درمان مؤثری برای هالیتوزیس مزمن نیستند.

مراقبت‌های پیشگیرانه از دهان می‌تواند میزان شیوع هالیتوزیس را کاهش دهد. دندان‌های خراب باید ترمیم و پر شوند و ابزارهایی مانند دندان مصنوعی به‌درستی نصب شود. بعلاوه توجه به زبان نیز باید بیشتر شود. بسیاری از متخصصان شستن زبان را به‌ عنوان راهی برای از بین بردن بوی دهان مفید می‌دانند.

درمان خانگی هالیتوزیس:

  • قبل از مسواک زدن، دهان را با پراکسید هیدروژن بشویید.
  • هر روز مخلوطی از جوش‌شیرین و آب را غرغره کنید.
  • غرغره آب‌نمک گرم برای تمیز کردن دهان و دندان بسیار عالی است. مصرف زیاد و منظم نمک ممکن است منجر به نفخ شود. اگر با احتباس آب مشکل‌دارید، از فرمول‌های سبک نمک استفاده کنید.
  • مسواک خود را روزانه تمیز کرده و آن را هر ماه تعویض کنید.
مطالب مرتبط
منبع
profresh
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن