زیباییسلامت باش

جادوی تأثیرگذار کوتاه کردن مو ی سر

مو های من جایی که دل‌شان بخواهد به من درباره عدم تسلطم بر زندگی یادآوری کند، کار بامزه‌ای انجام می‌دهند، در روزهای خوب، شبیه تبلیغات پنتن است و حس مثبت بودن و آمادگی برای شروع روزم را دارم. در روزهای بد، موهایم، چرب و وز  می‌شوند و به ماشه‌ای برای روشن شدن اضطراب و نگرانی در من تبدیل می‌شوند.

یک‌بار، وقتی درباره رابطه جدیدم شک داشتم، فصل جدید دختران گیلمور نتفلیکس را تماشا کردم جایی که امیلی گیلمور بر اساس کتاب جادوی تأثیرگذار مرتب ساختن خانه، داشت خانه‌اش را تمیز می‌کرد. خانه من قرار است به همین شکل افتضاحی که هست، بماند. من اهمیتی به آن نمی‌دهم.

اما موهایم؟ چه می‌شود اگر موهایم به موجودی جداگانه تبدیل می‌شدند که وضع نامناسب زندگی من را منعکس کنند؟

به من گوش کنید.

گاهی اوقات، وقتی روزی که کنترل موهایم را از دست داده‌ام را می‌گذرانم، این موضوع باعث اضطراب و حالت افسردگی‌م می‌شود. من می‌توانم نگاهی به انعکاسم  یعنی موهایم بی‌اندازم و شروع به حرکت کنم.

موی چرب؟ زندگی‌ام از هم پاشیده است

موی وزوزی؟ تجربه کامل از دست رفتن کنترل

روزهای متوالی موی بد- چه می‌شود اگر مشکل از من باشد؟

یافته‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد ظاهر موهای شما روی حالت روحی‌تان تأثیر می‌گذارد. در مجموعه‌ای پنج مطالعه درباره نابرابری طبقاتی، محققان در استنفورد دریافتند که خاطرات روز با موهای بد روی اینکه شرکت‌کنندگان مسئله نابرابری را چگونه ببینند تأثیر گذاشت. آن‌که فقط خاطرات است- فکر کنید، یک روز واقعی چه‌کار می‌تواند بکند؟

روز موهای بد، می‌تواند همچون قورباغه‌های سن فرانسیسکو در روزهای بارانی روی سرتان اتفاق بد بریزد. در موهای شما هیچ ریزشی وجود ندارد، تنها دانه‌های گرد خاکستری است. به گفته دکتر ژولی فراگا، روانشناسی در سن فرانسیسکو که متخصص سلامت زنان است، ” موی بد، همچون لباس بد است، می‌تواند روی حالت روحی تأثیر بگذارد چرا که روی شکلی که ما خودمان را می‌بینیم تأثیر می‌گذارد.”

مراقبت از مو یعنی سرمایه‌گذاری روی اعتمادبه‌نفس و خوشحالی

مو به‌ عنوان سنجش حالت روحی، خلق‌وخو و عزت‌نفس، مفهوم جدیدی نیست. من درباره نمادگرایی مو جستجو کردم و مو به‌ طور مستقیم با سلامت -از دست دادن مو مسئله‌ای جدی برای آقایان نیز است- و زنانه‌گی گره خورده بود.

در سال ۱۹۴۴، زنان فرانسوی به‌ عنوان مجازات برای همکاری با آلمانی‌ها، موهای‌شان تراشیده می‌شد. امروزه، زنانی که موی سرشان را می‌تراشند، ابتدا به سرطان ارتباط دارند. حتی در فرهنگ پاپ، هنرمندان زنی که موهایشان را کوتاه می‌کنند، حساس‌تر می‌شوند. ظاهر بخشی از حلقه بازخوردی است که اعتمادبه‌نفس و ارزش فرد را می‌سازد.

پس، مراقبت از مو، نشانه شخصی و خارجی کنترل است، اما حتی یادگیری چگونگی مراقبت از مو، مدت‌زمانی طول می‌کشد.

رابطه شما با یک آرایشگر، می‌تواند مهم‌ترین چیزی باشد که تاکنون داشته‌اید.

از زمانی که کار تمام وقتم را شروع کردم، به دنبال مکان‌هایی که آرایش رایگان داشته باشد می‌گردم یا به کارآموزانی که نیاز به مدل دارند اعتماد می‌کنم، یا به دنبال مکان‌هایی می‌گردم که هزینه آن کمتر از ۲۰ دلار شود. تقریباً همیشه، سالن را به‌گونه‌ای ترک می‌کنم که احساس می‌کنم تا آن زمان پوست انسان دیگری را به تن داشته‌ام.

اگر تنها یک نفر این را به من گفته بود: رابطه شما با یک آرایشگر، مثل رابطه‌ای است که با پزشک‌تان دارید. اولین مراجعه‌های شما ناخوشایند اما ضروری هستند، چرا که آن‌ها می‌خواهند شما را بشناسند.

درنهایت، قادر خواهند بود تا سبک‌هایی را به کار گیرند که مناسب شکل صورت‌تان باشد و محصولات خوبی برای سلامت موی سر شما استفاده کنند.

اما پیش از اینکه آن‌را بیاموزم، سابقه طولانی بی‌اعتمادی به آرایشگرهایم را داشتم. هر بار تصویری را به آرایشگاه می‌بردم. زویی دشانل. موهای بلند تا روی شانه؟ الکسا چانگ. لایه‌ای؟ برخی از مدل‌های اینستاگرام. چیزی که واقعاً می‌گفتم این بود … ”  من را شبیه به آن‌ها کنید.”

این موضوع تنها تا دو سال بعد از کالجم طول کشید که من تصمیم گرفتم برای هر بار آرایش موهایم، ۶۰ دلار بپردازم. برای اولین بار مراجعه‌ام، تصاویر کارهای دیگر آرایشگرهای مو را با خودم بردم. سپس یک روز، درحالی‌که تصویری از مدلی را روی تلفن همراهم ذخیره می‌کرد، اضطراب به سراغم آمد.

واقعاً عصبی شدم و شروع کردم به عرق کردن. چه می‌شود اگر هر بار که به او تصویری را نشان می‌دادم در واقع داشتم به او توهین می‌کردم؟ یا اینکه به همه آرایشگرهایی که تاکنون به آن‌ها سر زده‌ام توهین کرده باشم؟

پس به او گفتم” فقط خیلی کوتاه نکن” و تصاویر را نشانش ندادم.

دیگر تصاویر بیشتری به نورا نشان ندادم. در واقع، هیچ مثالی را پیش از اینکه موهایم  را کوتاه کنم به کسی نشان ندادم، که این کار منجر به نظرات بسیار کمتری از قبیل “این زیاد به آن چیزی که در عکس افتاده شبیه نیست” شد.

برای من، ناامیدی کمتر و  انتظارات کمتری برای شبیه شدن به الکسا چانگ به همراه داشت. من این موضوع را که شبیه خودم شوم را دوست دارم، حتی اگر سال‌ها طول بکشد تا این مدل از خودم را بپذیرم.

چه می‌شود اگر مو درمانی به کاهش ناراحتی باقیمانده شما کمک کند؟

باید به مراقبت از مو به‌ عنوان درمان ارزش بیشتری داده شود. برای من، صبحت با دوستانم هرگز تمام نمی‌شود. خرید کردن بسیار موقتی است و عصبی‌تر از آن هستم که سراغ مشاور بروم. اما آرایشگاه چی؟

اصلاح مو برای من شبیه گفتاردرمانی و مراقبت از خود در جلسه‌ای دوساعته است. بله، لطفاً. یک اصلاح مو خوب می‌تواند حتی بیشتر از ۳ ماه طول بکشد، اگر کارش را بخواهد درست انجام دهد. و در پایان هر روزی که به آنجا می‌روید، آرایشگر شما شبیه مشاوری است که می‌خواهید. کسی که همیشه طرف شما است، اهمیتی ندارد داستان شما چقدر وحشیانه یا غم‌انگیز باشد.

من با پسری قرار می‌گذاشتم که همیشه مراقب موهای من بود، چه در خانه و چه در فضای عمومی. ۳ ماه بعد، فهمیدم که او نیز برای داشتن روحیه‌ای بهتر، موهای دیگران را نوازش می‌کند. درحالی‌که داشتم تصمیم می‌گرفتم اگر این رابطه ارزشش را دارد، آن را ادامه دهم، ماری کاندو به خاطرم آمد.

” بهترین معیار برای انتخاب چیزی که نگه دارید و چیزی که از شر آن خلاص شوید این است که نگه‌داشتن آن اگر باعث شادی و شما می‌شود و لذت به همراه دارد، پس ارزشش را دارد” این جملاتی است که ماری کاندو در کتاب جادوی تأثیرگذار مرتب ساختن خانه گفته بود.

پس رابطه‌ام را با او تمام کردم. چند ماه حس بدی داشتم و دوستم به شوخی موهایم را نوازش می‌کرد. بجای خندیدن، تمام چیزی که حس کردم، غم و اندوه فراوان بود. این موضوع تا شش ماه ادامه داشت تا اینکه وارد گروه جدیدی کاری شدم و احساس کردم زمانش رسیده که از گذشته جدا شوم و شروع تازه‌ای داشته باشم.

نورا بار اضافی شش ماه اخیر موهای مرا از روی شانه‌هایم برداشت و موهای نارنجی مرا به رنگ قهوه‌ای تیره درآورد و سرم را ماساژ داد. اکنون مدیریت آن ساده شده بود و حس می‌کردم آدم جدیدی هستم.

بخش مورد علاقه من درباره این کار این است که اکنون‌ قسمت‌هایی که قبلاً موهای بلندم آن‌ها را پوشانده بود، حالا وشیده نیستند، می توانم آنجا را لمس کنم، بجای خاطرات و احساسات، هوا را احساس می‌کنم.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن