زیباییسلامت باش

زیبایی مو و سلامت آن به چه عواملی بستگی دارد؟

داشتن موهای زیبای ضخیم و درخشان، مانند یک مدل مو در تبلیغات شامپو چیزی است که بسیاری از ما خواهان آن هستیم. اما مسئله این است که سلامت، ژنتیک، رنگ و نوع مو و محصولات آرایشی بهداشتی که استفاده می‌کنید، می‌توانند آن ایده‌آل فوق‌العاده را به یک رویای غیرممکن بدل کنند. در این مطلب دلایل نازک شدن مو و راهکارهای ضخیم کردن آن‌ها برای داشتن موهایی سالم و زیبا را بیان می‌کنیم:


پادکست این مطلب را در اینجا گوش کنید:


چرا موها نازک‌تر می‌شوند؟

در اینجا دلایلی را آورده‌ایم که چرا موهای شما نازک‌تر می‌شوند. گاهی اوقات این دلایل می‌توانند با معیارهای ساده‌ای مشخص شوند که می‌توانند موهای شما را بدون دخالت محصولات آرایشی بهداشتی ضخیم نمایند.

دلایل کلیدی بدین‌ صورت‌اند:

  1. ژنتیک: شما می‌توانید با داشتن موهای نازک متولد شوید، یا ژنتیک شما بدین معنا باشد که با بالا رفتن سن موهایتان نازک‌تر شوند. این مسئله می‌تواند دربردارنده کچلی و بسته شدن فولیکول‌های مو باشد.
  2. بسته شدن فولیکول‌های مو: این مسئله به این خاطر می‌تواند رخ دهد که شما به لحاظ ژنتیکی برنامه‌ریزی‌شده‌اید که دارای فولیکول‌های موی نازک باشید یا فولیکول‌های موی شما با بالا رفتن سن بسته شوند. یک پوست ناسالم و افزایش سن می‌تواند به فولیکول‌های مویی بی‌انجامد که به‌ آرامی بسته می‌شوند و رشد موی نازک که خود به علت نرسیدن مواد غذایی کافی است را به همراه داشته باشند.
  3. سلامتی شما: سلامتی شما و عادات بد می‌توانند بر ضخامت و رشد موهایتان تأثیرگذار باشند.
  4. رژیم غذایی شما: افراد معمولاً از تأثیرات رژیم غذایی بر مو و پوست مویشان متعجب می‌شوند. برای داشتن موهای سالم، شما به فولیکول‌های موی سالم نیاز دارید و این به معنای داشتن یک رژیم غذایی غنی از روغن‌های امگا ۳، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

ارتباط سلامتی با آسیب‌رسانی به مو

ضعف سلامتی دلیل بزرگی است که موی شما می‌تواند آسیب ببیند و نازک شود. این می‌تواند ناشی از یک رژیم غذایی ضعیف باشد. رژیم غذایی ضعیف به معنای رسیدن مواد غذایی کمتر به موهای شماست، یعنی به شکل سالم رشد پیدا نخواهند کرد. دلایل رایج دیگر شامل سیگار کشیدن و استعمال مواد مخدر است. تمامی این موارد می‌توانند بر چگونگی رشد موهایتان تأثیر بگذارند.

کمبود تمرینات ورزشی و کمبود زمان حضور در فضای بیرون می‌تواند به موهای نازک منجر شود. نور آفتاب می‌تواند ماده‌ای مغذی برای مو و پوست مو باشد. علاوه بر این، افزایش جریان خون از طریق تمرینات ورزشی می‌تواند به افزایش اکسیژن و توزیع مواد غذایی برای رسیدن به پوست مو منجر شود. بیماری جسمانی و مشکلات سلامت ذهنی می‌تواند بر خیلی چیزها تأثیرگذار باشند. ریزش مو می‌تواند ناشی از استرس باشد. موی نازک می‌تواند ناشی از بیماری‌های تأثیرگذار بر مواد غذایی یا فولیکول‌های مو باشد.

راهکارهایی برای ضخیم کردن موها

داشتن مدل موی مناسب می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. به‌ویژه در زمانی که سن بالاتر می‌رود، می‌تواند یکسان نگه‌داشتن مدل موی همیشگی‌تان راهکاری مناسب باشد. کوتاه کردن کند لایه‌ای و مقطعی می‌توانند حجم اضافه کنند. همچنین استایل های کوتاه‌تر درصورتی‌که موی نازک داشته باشید، پرتر به نظر می‌رسند. برای گرفتن پیشنهاد با آرایشگر خود صحبت کنید.

تغییر دادن اینکه چگونه موهای شما می‌توانند حجم بیشتری داشته باشند. می‌توانید از اسپری‌های ضخیم کنند یا یک وسیله اضافی حجم‌دهنده روی خشک‌کن مویتان با داشتن موس موی ویژه برای افزایش ظاهر ضخامت استفاده کنید. ایجاد تغییرات برای سبک زندگی شما می‌تواند واقعاً کمک‌کننده باشد. سیگار را ترک کنید و به‌موقع بخوابید. استرس و اضطراب کمتری در زندگی داشته باشید. هر چه کمتر این موارد را انجام دهید، مو و پوست سرتان را بیشتر سالم نگه می‌دارید.

به رژیم غذایی خود نگاه کنید. غذاهای نمکی، همراه با قند زیاد و غنی از کربوهیدرات را حذف کنید و آن‌ها را با پروتئین‌ها، میوه‌ها و سبزیجات که بسیار مفید هستند، جایگزین کنید. داشتن پوست موی سالم می‌تواند کلیدی برای کیفیت مویی باشد که به دنبالش هستید. هرچه فولیکول‌ها برافروخته‌تر باشند، موهای رشدکننده از فولیکول‌ها ضخیم‌تر خواهند بود. از یک ماده طبیعی مانند روغن نارگیل برای موهایتان استفاده کنید که دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند به مرطوب بودن و سلامت ماندن فولیکول‌هایتان کمک کند. رنگ کردن موهایتان را در نظر بگیرید. پروکسید می‌تواند ضخامت دسته‌های مو را دوبرابر کند. علاوه بر این، یک رنگ موی متفاوت می‌تواند به شما ظاهری حجیم بدهد.

مطالب مرتبط
منبع
smarthealthadvice
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن