تغذیهسلامت باش

عصاره دانه گریپ فروت ؛ مزایا، شایعه ها و خطرات مصرف آن

عصاره دانه گریپ فروت (GSE = Grapefruit Seed Extract) یا عصاره دانه مرکبات یک مکمل ساخته شده از دانه و خمیر یا پالپ گریپ فروت است. این عصاره غنی از روغن‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های ضروری است که فواید فراوانی برای سلامتی دارد.

فواید عصاره دانه گریپ فروت

عصاره دانه گریپ فروت در صورتی که به عنوان مکمل مصرف شود، دارای مزایای سلامتی جالبی است

۱٫ ضد میکروب قوی

عصاره گریپ فروت حاوی ترکیبات قوی است که می‌تواند بیش از ۶۰ نوع باکتری و مخمر را از بین ببرد. مطالعات در روش لوله آزمایش از این عصاره نشان داده است که حتی می‌تواند به عنوان ضد قارچ و ضد باکتری موضعی مانند نیستاتین تجویز شود. GSE با شکستن غشاء خارجی سلولی باکتری‌ها سبب کشته شدن آن‌ها می‌شود، همچنین آن‌ها را فقط پس از ۱۵ دقیقه تحت تاثیر قرار می‌دهد. سلول‌های مخمر را نیز از طریق ایجاد آپِپتوز، فرایندی که در آن سلول‌ها خود را از بین می‌برند، می‌کشد. با این حال، بسیاری از مطالعات بر روی عصاره دانه گریپ فروت مطالعات لوله آزمایش بوده است، بنابراین معلوم نیست که آیا آن‌ها می‌توانند همان تأثیر را در هنگام مصرف به عنوان مکمل داشته باشند یا خیر.

۲٫ غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها

عصاره گریپ فروت حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان‌های قدرتمند است که می‌توانند بدن را از آسیب‌های اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کنند. آسیب اکسیداتیو به ایجاد بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی و دیابت منجر می‌شود. مطالعات بر روی گریپ فروت و عصاره دانه‎‌های آن نشان می‌دهد که هر دو غنی از روغن‌های ضروری، ویتامین E ، فلاونوئیدها و پلی‌فنول‌ها هستند که همه آن‌ها به عنوان آنتی‌ اکسیدان‌ها در بدن ما فعالیت می‌کنند. پلی‌فنول نارینجین در غلظت‌های بسیار بالایی در دانه‌های گریپ فروت یافت می‌شود، در واقع، طعم تلخ این میوه به دلیل این ترکیب است. نارینجین پلی‌فنول توانایی آنتی‌اکسیدانی قوی دارد و برای محافظت از بافت‌ها در مقابل آسیب تابشی اشعه‌های مضر در موش‌ها مؤثر واقع شده است. با این حال، برای شناخت مزایای بالقوه آنتی‌ اکسیدان‌های این عصاره در انسان، تحقیقات بیشتری لازم است.

۳٫ محافظت از معده علیه آسیب‎های آن

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد عصاره گریپ فروت می‌تواند از معده در برابر آسیب‌های ناشی از الکل و استرس محافظت کند. به نظر می‌رسد با افزایش جریان خون به این ناحیه و جلوگیری از آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد از تخریب جدار معده و ایجاد زخم و دیگر ضایعات جلوگیری می‌کند.  GSE قادر به کشتن باکتری H. pylori (هلیکوباکترپیلوری) است، که یکی از علل عمده التهاب و زخم‌های معده می‌باشد. گرچه عصاره این دانه در حیوانات و مطالعات آزمایشگاهی مفید بوده است، اما تحقیقات انسانی در مورد آن کم است. پیش از استفاده از آن توصیه می‌شود مطالعات بیشتری انجام گیرد.

۴٫ کمک به درمان عفونت‌های دستگاه ادراری

از آنجایی که GSE در کشتن باکتری بسیار موثر است، محققان شروع به بررسی آن در زمینه رفع عفونت در بدن انسان پرداختند. یک مطالعه بسیار کوچک نشان داد خوردن ۶ دانه گریپ فروت در هر هشت ساعت و طی دو هفته در بعضی افراد به طور مؤثر عفونت‌های دستگاه ادراری را درمان کرده است. در این مورد فرض بر این است که آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد میکروبی در دانه‌های گریپ فروت می‌توانند در برخورد و مبارزه با باکتری‌های عامل عفونت در داخل دستگاه ادراری، به بدن کمک کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا مکمل‌های GSE را می توان به طور معمول برای درمان عفونت در انسان مورد استفاده قرار داد، مورد نیاز است.

۵٫ کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

کلسترول بالا، چاقی و دیابت از مهمترین عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی است. برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهند که مکمل‌های گیاهی گریپ فروت می‌توانند این عوامل خطر را بهبود بخشد و بنابراین احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز کاهش می‌دهند. در یک مطالعه، موش‌هایی که روزانه و به مدت ۳۱ روز از مکمل GSE تغذیه شده بودند کاهش میزان قند خون و کلسترول و وزن قابل توجهی را نشان دادند. مطالعه دیگری نشان داد که دریافت GSE در کاهش سطح قند خون در موش‌های مبتلا به دیابت، همانند متفورمین عمل می‌کند. با این حال، باید توجه داشت در حال حاضر هیچ تحقیقی در مورد تأثیر مشابه عصاره دانه گریپ فروت بر انسان و مانند تحقیقات ذکر شده وجود ندارد.

۶٫ محافظت از بافت‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از محدود شدن جریان خون

تمام سلول‌های بدن ما به جریان خون ثابت برای دریافت اکسیژن و مواد مغذی و حمل سموم نیاز دارند. هنگامی که جریان خون محدود می‌شود، مانند موارد لخته شدن خون یا سکته مغزی، سلول‌های منطقه آسیب دیده ممکن است به کل بافت آسیب برسانند. برخی مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های عصاره گریپ فروت می‌تواند به کاهش شدت این نوع آسیب کمک کند. تزریق گلبول قرمز (خون) ۳۰ دقیقه قبل از قطع جریان خون به یک عضو، سبب کاهش آسیب و التهاب در منطقه آسیب دیده، پس از برقراری جريان خون مجدد می‌شود. محققان بر این باورند که GSE از طریق آنتی‌اکسیدان‌های قوی و توانایی آن برای افزایش جریان خون به بافت‌ها، از آن‌ها محافظت می‌کند. با این حال، برای تحقیق در مورد اینکه چگونه می‌توان عصاره دانه گریپ فروت را در مدیریت یا پیشگیری از این نوع آسیب‌ها در انسان استفاده کرد، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

افسانه‌ها و شایعات درباره عصاره دانه گریپ فروت

در حالی که بسیاری از مزایای بالقوه برای مکمل عصاره دانه گریپ فروت وجود دارد، همچنین برخی افسانه‌ها نیز در مورد استفاده از آن وجود دارد.

۱٫ این عصاره تقریباً می‌تواند هر نوع عفونت را درمان کند

این جمله یکی از رایج‌ترین اسطوره‌های مربوط به این عصاره است که می‌تواند هر گونه عفونت از جمله افزایش بیش از حد باکتری‌های روده، عفونت‌های زیاد در افراد مبتلا به ایدز و حتی آکنه را درمان کند. اکثر این ادعاها بر اساس مطالعات انجام شده در لوله آزمایش است که نشان می‌دهد GSE می‌تواند طیف وسیعی از باکتری‌ها و مخمرها را از بین ببرد، با این حال، هیچ مطالعاتی در رابطه با درمان این عفونت‌ها، توسط مکمل GSE انجام نپذیرفته و از این ادعاها پشتیبانی علمی نشده است، اگرچه بعضی از آن‌ها ممکن است در آینده مورد تحقیق قرار گرفته و به صورت علمی منتشر شوند.

۲٫ این مکمل کاملاً طبیعی است

بسیاری از مردم بر این باورند که عصاره دانه گریپ فروت یک مکمل کاملاً طبیعی است. در حالی که ممکن است به صورت یک عصاره الکلی ساده از دانه‌های گریپ فروت ساخته شود. بسیاری از محصولات تجاری موجود در بازار بسیار فرآوری شده و غیر طبیعی هستند. شرکت‌های تولید کننده، عصاره‌های خود را با مخلوط کردن دانه گریپ فروت و پودر پالپ آن با گلیسیرین (مایع غلیظ شیرین ساخته شده از چربی‌ها) تهیه کرده و برای تکمیل این فرآیند آن‌را با کلرید آمونیوم و ویتامین C گرم می‌کنند. اسید هیدروکلریک و آنزیم‌های طبیعی اضافه شده و محصول نهایی سرد می‌شود و به عنوان عصاره دانه گریپ فروت تجاری به بازار عرضه می‌گردد.

خطرات ناشی از عصاره دانه گریپ فروت

این عصاره ممکن است برخی از فواید بسیار خوب را داشته باشد، اما خطرات خاصی نیز در مورد آن وجود دارد.

۱٫ آلودگی‌های احتمالی

از آنجا که این عصاره به عنوان مکمل به فروش می‌رسد، برای کیفیت و درجه خلوص تنظیم شده‌ و خاصی، کنترل نشده‌اند. مطالعات متعددی نشان داده است که بسیاری از مکمل‌های تجاری GSE با ترکیبات ضد میکروبی مصنوعی، از جمله کلرید بِنزِتونیوم و تریکلوسان، و همچنین مواد نگه‌دارنده مانند متیل پارابن آلوده هستند. برخی محققان معتقدند که این ترکیبات مصنوعی مسئول اثرات ضد میکروبی عصاره‌های تجاری گریپ فروت هستند، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

۱٫ تداخل با برخی داروها

از آنجا که این مکمل‌ها در انسان مورد بررسی قرار نگرفته اند، تحقیقاتی در مورد اثرات جانبی احتمالی آن‌ها و یا تعامل با داروهای خاصی وجود ندارد. با این حال، مکمل‌هایی که به کلرید بنزتونیوم آلوده می‌شوند ممکن است با توانایی کبد شما در فرآیند‌ها و دفع برخی از داروها سازگار نبوده و به طور بالقوه‌ای اثرات آن‌ها را افزایش دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مکمل‌های GSE اثرات وارفارین که داروی کاهش غلظت خون است را افزایش داده و باعث خونریزی بیش از حد می‌شود. قبل از شروع استفاده از هر مکمل جدید، از جمله GSE، مهم است که با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

خط پایان

عصاره دانه گریپ فروت (GSE) دارای مزایای مختلف سلامتی مانند مبارزه با عفونت‌ها یا محافظت در مقابل آسیب‌های بافت، استرس اکسیداتیو و حتی بیماری‌های قلبی است. با این حال، تحقیقات انسانی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. علاوه بر این، بسیاری از مکمل‌های GSE بسیار فرآیند شده هستند و ممکن است با داروهای خاصی تداخل داشته باشند. اگر علاقه‌مند به خوردن مکمل‌های این عصاره هستید، مطمئن شوید که محصولات با کیفیت بالا را خریداری نموده‌اید و همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن