پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چطور دوستان خوب و دشمنان کمی داشته باشیم (قسمت اول)

صادقانه بگویید چند دوست خوب دارید؟ اگر مرد هستید، شانس کمی وجود دارد که دوستان خوب زیادی داشته باشید. به‌ عنوان یک مرد ما تمایل به جدا بودن داریم. زنان نیز به‌ رغم توانایی طبیعی خود برای ارتباط با دیگر زنان، در این دوران پر از تکنولوژی، آن‌ها هم دوستی‌های عمیق را از دست داده‌اند. تعداد افرادی که دوستان خوب ندارند، در دهه‌های اخیر تقریباً سه برابر شده است. در این مقاله، قدم‌ به‌ قدم، چگونگی ایجاد دوستی‌های قوی‌تر و از میان برداشتن دشمنان خود را می‌خواهم توضیح دهم. اگر همیشه می‌خواستید توسط افرادی که شما را بالا می‌برند احاطه شوید، پس این مقاله را بخوانید.

چگونه از فرمول ROC برای داشتن دوستان خوب استفاده کنیم

من در یک شهر کوچک زندگی می‌کردم. همه همدیگر و کسب‌وکار یکدیگر را می‌شناختند. مکان‌های زیادی برای پنهان ماندن وجود نداشت. من احساس امنیت می‌کنم وقتی میدانم که دیگران از من مراقبت می‌کنند. به خاطر می‌آورم وقتی‌که جای دیگری زندگی می‌کردم و مقاله‌ای راجع به زندگی در این شهر خواندم. یک شهر که در گذشته یک زمین کشاورزی سوخته بود و همه اهالی شهر با همدلی آن‌را بازسازی می‌کنند. در آن لحظه به یک جامعه و دوستان خوب تعلق داشتم. دوستان نزدیکم از دوران دبیرستان نیستند ولی آن‌را توسعه دادم. از یک گروه مردانه شروع کردم. آنچه که ما با گروه خود کشف کردیم در حال بین‌المللی شدن است. به بقیه مردان کمک می‌کنیم گروه‌های خود را تشکیل و دوستی‌های عمیق ایجاد کنند. هسته آنچه ما آموخته بودیم، فرمول ROC بود: Relax، Open و Connect. آن‌ها سه استراتژی اولیه برای پیدا کردن دوستان نزدیک هستند.

مرحله ۱: آرامش: در جهان و عصر سرعت زندگی می‌کنیم. سیستم عصبی ما شروع به سریع بودن و عادت کردن به آن با همه کسانی که در اطراف ما هستند، می‌کند. نمی‌فهمیم که چگونه بدن یا ذهن با این سرعت پیش می‌رود و چه اثراتی بر روی ما دارد. هنگامی‌که شروع به پذیرش و تجربه سرعت می‌کنید احساس آرامش می‌کنید. در آرامش، ممکن است احساس اضطراب کنید. این فرآیند مادام‌العمر است. لازم نیست که در آن استاد باشید. باید شروع کنید تا نتایج را ببینید. ذهنیت یک ابزار عالی برای سرعت بخشیدن به توسعه این مهارت است. با آرام بودن، قادر به انجام مهارت بعدی هستید.

مرحله ۲: باز: هنگامی‌که شروع به پذیرش تجربیات بدنی، ذهنی و احساسی خود می‌کنید، فرصت بیشتری برای بازشدن در برابر آسیب‌پذیری نسبت به دیگران دارید. این نکته کلیدی برای دوستی‌های نزدیک است. بدون آسیب‌پذیری شما رابطه ندارید، بلکه تعامل یا اثر متقابل دارید. برن براون، قهرمان آسیب‌پذیری، توضیح می‌دهد که چگونه تمام روابط نزدیک؛ آن‌ها عاشقانه و دوستانه هستند – با آسیب‌پذیری شروع می‌شود. ترسناک است، ممکن است رد شوید، صدمه یا آسیب ببینید. بدون آسیب‌پذیری، فرد دیگر هیچ ارتباطی با دیگران به‌جز ماسک خارجی او ندارد. با آسیب‌پذیری واقعی هستید، شما انسان هستید. مطمئناً برخی دوست ندارند اگرچه، بسیاری افراد بیشتر شما را خواهند خواست و می‌خواهند با شما آسیب‌پذیر باشند.

مرحله ۳: اتصال: هنگامی‌که آرامش و باز بودن را دارید، آماده هستید تا با دیگران ارتباط برقرار کنید. اگر آسیب‌پذیری کلید باشد، ارتباط و تماس درب است. هنگامی‌که به علت ترس، از رسیدن به دیگری گذشته‌اید درحالی‌که آرام و آسیب‌پذیر هستید، بازی خود را پیش نبرده‌اید. تغییر از غیرفعال به فعال بودن، با حرکت روبه‌جلو برای ارتباط، ممکن است سبب شود کنترل بعضی از چیزها را از دست مدهید. مطمئناً می‌توانید با شخصیت فوق‌العاده خود ارتباط برقرار کنید، اما می‌دانید که چه چیزی در انتظارتان خواهد بود. اگر دوستان بیشتری می‌خواهید، این سه مرحله را از فردا اعمال کنید.

نکات کلیدی ROC

ایجاد یک فضای ایمن: این برای فرمول ROC و رابطه دوستی حیاتی است. وقتی احساس ناامنی می‌کنید، فیزیولوژی شما به حالت بقا تبدیل می‌شود. وقتی بدن احساس می‌کند که در معرض خطر است، به‌طور طبیعی به دوستی گرایش ندارد. اگر احساس ناامنی کنید، احتمال زیاد دیگران نیز همین احساس را دارند. می‌توانید راه خود را با انکار احساسات فیزیکی و عاطفی خود ادامه دهید. یا می‌توانید سرعت خود را کاهش دهید تا به خودتان اجازه دهید کمبود امنیت در جلو رفتن و ارتباط برقرار کردن را احساس کند. هنگامی‌که از آنچه اتفاق افتاده صحبت می‌کنید، آن‌را پنهان و یا انکار نمی‌کنید، بنابراین دیگران آرام می‌شوند. وقتی می‌گویید “من عصبی هستم”، دیگران آرام می‌شوند زیرا شما یک تجربه آسیب‌پذیر را پذیرفته‌اید. یک فضای امن، خاکی حاصلخیز برای دوستی است.

آنچه را که می‌خواهید مشخص کنید: هنگامی‌که سرعت ارتباط برقرار کردن با دوستان‌تان را کم می‌کنید، کاملاً از خواسته خود آگاه می‌شوید، بنابراین می‌توانید یک برنامه‌ریزی داشته باشید. اگر دوستانی را می‌خواهید که از طبیعت لذت می‌برند، در کافه نمی‌توان دنبال آن گشت. پیوستن به باشگاه پیاده‌روی شانس شما را برای دیدن دوستداران طبیعت بیشتر می‌کند.

به چیزی که نمی‌خواهید نه بگویید: برای آنچه که می‌خواهید ایستادگی کنید. این اغلب به معنای نه گفتن به دوستانی است که به شما انرژی نمی‌دهند. مطمئناً، زمانی که کسی از دیگری دوستی دریافت نمی‌کند دوستان خوب دیگری وجود دارند. این دوستی است که همیشه در بحران شما را فرامی‌خواند. هنگامی‌که شماره تماس او را روی گیرنده خود می‌بینید، برای پاسخ به او مردد هستید. اگر زندگی خود را با روابطی که خسته‌تان می‌کند پر کنید، برای کسانی که می‌توانند به شما انرژی دهند هیچ جایی ندارید. شروع به صحبت کردن کنید. شروع به گفتن آن‌چه واقعاً احساس می‌کنید و می‌خواهید کنید. گاهی اوقات حقیقت یکی از این افراد را آزاد خواهد کرد. دیگران درباره داشتن مرزهای خوب صحبت می‌کنند. من می‌گویم مرزهای خود را با تمام احساسات و خواسته‌های خود پر کنید. افرادی که به‌عنوان دوست قبول ندارید از شما دوری خواهند کرد. کسانی که دوست دارید به شما جذب خواهند شد.

به دنبال بیشتر از خودتان باشید: ما به افرادی که در زندگی هدف دارند جذب می‌شویم. کتاب می‌خوانیم و فیلم در مورد افرادی می‌بینیم که برای چیزی که آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد، مبارزه می‌کنند. به بیشتر از خود مشتاق باشید. بفهمید برای چه زندگی می‌کنید و می‌میرید. آن‌چه دارید از آن‌چه قادر هستید به‌دست بیاورید کمتر است، رفتن به دنبال بهتر و بیشتر مردم را مجذوب شما می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن