پزشکیسلامت باش

مواد غذایی سالم برای افراد دیابتی

افراد دیابتی باید مراقب مواد غذایی که مصرف می‌کنند باشند. زیرا خوردن غذاهای که قند خون را افزایش می‌دهد می‌تواند به شدت برای آنها مضر باشد. در ادامه چند ماده غذایی مفید برای افراد دیابتی را به شما معرفی خواهیم کرد.

افراد دیابتی و مواد غذایی مناسب

رژیم غذایی سالم برای جلوگیری از دیابت ضروری است. هیچ غذا، گیاه، نوشیدنی یا مکمل غذایی که قند خون را پایین بیاورد وجود ندارد، فقط دارو و ورزش قادر هستند قند خون را کاهش دهند. اما مواد غذایی که می‌توانید تقریباً با خیال راحت بخورید و بنوشید، آن‌هایی هستند که شاخص گلیسمی پایینی (GI) داشته باشند، در واقع این غذاها قند خون شما را افزایش نخواهند داد و ممکن است به شما کمک کنند از افزایش قند خون جلوگیری کنید. علاوه بر تغییرات رژیم غذایی، فعال بودن و فعال ماندن نیز بسیار مهم است. بیاموزید که چه غذاهایی را می‌توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا می‌توانید با افزودن بیشتر این غذاها، ادویه‌ها و نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی خود، از دیابت نوع ۲ پیشگیری کنید. می‌توانید آنها را به عنوان جایگزین‌های سالم برای شکر، کربوهیدرات‌های با قند بالا یا سایر داروهایی که مصرف کنید، به کار ببرید.

آووکادوها

اسیدهای چرب چند غیر اشباع (PUFAs) و اسیدهای چرب تک غیر اشباع (MUFAs)، اجزای مهم یک برنامه عذایی مناسب برای داشتن قند خون سالم هستند. آنها می‌توانند حساسیت به انسولین را در سلول‌ها بهبود بخشند، همچنین می‌توانند باعث افزایش احساس سیری و تأثیر سالم بر کاهش فشار خون و التهاب شوند. MUFA مواد مغذی کلیدی در آوکادو هستند. مطالعات نشان داده‌اند که آووکادو خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد، سندرم متابولیک یک گروه از عوامل خطر است که می‌تواند احتمال ابتلا به دیابت را افزایش دهد، همچنین می‌تواند خطر وقوع بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری‌های قلبی و سکته را افزایش دهد. آووکادو دارای شاخص گلیسمی پایینی است.

ماهی تن، ماهی هالیبوت، و ماهی با اسید چرب امگا ۳

پروتئین به بدن کمک می‌کند که بدن بافت‌های خود را به خوبی حفظ و بازسازی کند، از آنجایی که پروتئین سطح قند خون را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، آن را به عنوان یک ماده غذایی با GI پایین رتبه بندی می‌کنند که سطح قند خون را افزایش نخواهد داد. پروتئین باعث افزایش حس سیری می‌شود، به طوری که با تکیه بر پروتئین و همان احساس سیری کامل می‌تواند جایگزینی برای نان، برنج، و یا ماکارونی باشد و یک راه خوب برای مدیریت قند خون، زیرا مواد غذایی ذکر شده دارای شاخص گلیسمی بالایی دارند و سبب افزایش قند خون می‌شوند. ماهی یک منبع عالی از پروتئین، کم چرب و سالم و همچنین منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است. گزینه‌های خوب برای انتخاب درست ماهی عبارتند از:

  • ماهی سالمون
  • ماهی قزل آلا
  • ماهی تن آلباکور
  • ماهی خال مخالی
  • نوعی ماهی پهن بزرگ (هالیبوت)

ماهی خیلی سریع و آسان آماده می‌شود و همین دلیل برای افزودن آن به رژیم غذایی مشکلی نخواهید داشت. فیله ماهی را با نمک، فلفل و لیمو به مدت ۴ دقیقه در دمای ۴۲۵ درجه فارنهایت (۲۱۸ درجه سانتیگراد) قرار دهید و برای پخت بهتر می‌توانید ۲۰ دقیقه و تا زمانی که گوشت آن لایه لایه شود در فر نگه دارید.

سیر

سیر دارای توان بالقوه‌ای برای کنترل قند خون است. گزارش‌ها و بررسی‌های متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف سیر می‌تواند قند خون ناشتا و میزان قند خون کلی را در هنگام خوردن غذا کاهش دهد. مطالعات مشابهی نیز در مورد اثرات مثبت پیاز بر میزان قند خون اعلام شده است که نشان می‌دهد تقریباً شبیه به سیر عمل می‌کند. سیر دارای رتبه بندی گلیسمی نیست زیرا کربوهیدرات ندارد و سطح قند خون را افزایش نمی‌دهد. سیر بیشتری را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید و سعی کنید سیر خوشمزه را کم کم به غذاها اضافه کنید تا از مزایا و همچنین طعم خاص آن لذت ببرید، این فرآیند می‌تواند یک هفته طول بکشد تا سیر جایگزین کره یا سس سالاد شود.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن