پزشکیتغذیهسلامت باش

افراد دیابتی چه مواد غذایی را باید مصرف کنند (قسمت سوم)

افراد دیابتی باید مراقب مواد غذایی که مصرف می‌کنند باشند. زیرا خوردن غذاهای که قند خون را افزایش می‌دهد می‌تواند به شدت برای آنها مضر باشد. در ادامه چند ماده غذایی مفید برای افراد دیابتی را به شما معرفی خواهیم کرد.

آلبالو

در حالی که تمام میوه‌ها می‌توانند سطح قندخون را افزایش دهند، اما برخی از آنها دارای درجه GI پایین‌تری هستند، مانند آلبالو. آلبالو دارای یک ماده شیمیایی به نام آنتوسیانین است، مطالعات و شواهد تجربی نشان داده‌اند که آنتوسیانین ها می‌توانند بدن را از دیابت و چاقی محافظت کنند. اگر طرفدار میوه‌ها هستید، سعی کنید به جای موز، گلابی و سیب بیشتر از آلبالو اسفاده کنید. اگر در حال برنامه ریزی برای تهیه دسر هستید، حتماً از هلو این سرخپوشان بسیار لذیذ استفاده کنید زیرا آن‌ها هم دارای آنتوسیانین هستند، مراقب باشید که از آلبالو استفاده کنید زیرا گیلاس‌های معمولی دارای درجه متوسط GI می‌باشند و ممکن است قندخون را افزایش دهند.

سرکه سیب

اسید استیک در سرکه سیب باعث کاهش برخی از آنزیم‌های موجود در معده می‌شود. یک مطالعه نشان داده است که سرکه سیب می‌تواند حساسیت به انسولین را پس از وعده‌های غذایی بهبود ببخشد. خوردن ۲۰ گرم سرکه سیب قبل از خوردن غذا بصورت مخلوط شده با ۴۰ آب گرم می‌تواند به خوبی سبب کاهش قندخون شود.

تخم مرغ

تخم مرغ یکی از آن دسته غذاهایی است که به دلیل داشتن مقادیر بالایی از کلسترول، بدنام شده است، اما به نظر نمی‌رسد خوردن تخم مرغ سبب صدمه زدن به افراد مبتلا به پیش دیابت شود، همچنین اعتقاد بر این است که کلسترول در رژیم غذایی افراد دیابتی مهم نیست، حداقل برای کسانی که دیابت نوع ۲ ندارند. تخم مرغ همانند تمام منابع پروتئینی خالص دارای درجه‌ی صفر GI است.

تخم مرغ می‌تواند پرکننده و کاهش‌دهنده‌ خوبی برای میل به غذا و هضم سریع آن باشد. اما آنچه باعث اضافه شدن تخم مرغ به رژیم غذایی شما می‌شود، منافع سلامتی بخش بسیاری است که در آن وجود دارد. بهتر است که تخم مرغ را به میزان متوسط مصرف کنید، همچنین تخم مرغ سخت شده می‌تواند به عنوان یک غذای رضایت بخش یا صبحانه‌ی سریع کاربرد داشته باشد.

قهوه

یک مطالعه نشان می‌دهد که افزودن قهوه (کافئین دار یا بدون کافئین) به میزان یک فنجان در روز ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را بیش از ۱۰ درصد کاهش دهد. اما چیزی که شما به قهوه اضافه می‌کنید بسیار مهم است، از اضافه کردن بیش از حد قند، شربت‌های گلوکز یا فروکتوز و شیر به قهوه خود اجتناب کنید.

جز افراد دیابتی نباشید

برای جلوگیری از ابتلا به دیابت و پیش دیابت از طریق رژیم غذایی، از مواد غذایی که دارای درجه بالایی در GI هستند اجتناب کنید. همچنین میزان کربوهیدرات و قند کلی مصرفی خود را کاهش دهید. غذاهایی با درجه‌ی کم GI آن‌هایی هستند که رتبه‌ی ۵۵ یا کمتر دارند. برنامه‌های متعددی وجود دارند که امکان انتخاب غذاهای سالمتر را به شما نشان می‌دهند. شما می‌توانید از این برنامه‌ها برای بررسی محتوای کربوهیدرات و قند انواع غذاها استفاده کنید.

این بررسی‌ها می‌تواند به شما کمک کند از افزایش قند خون ناگهانی یا مصرف قند و کربوهیدرات بیش از حد جلوگیری کنید. مهم‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به دیابت در صورت مقاومت به انسولین، کاهش وزن، ورزش و خوردن یک رژیم غذایی متعادل و کامل است. هیچ یک از روش‌های غذایی و ورزش به تنهایی نمی‌توانند جایگزین مزایای طولانی مدت یک رژیم غذایی سالم باشند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن