پزشکیسلامت باش

آرتریت روماتوئید و اثر چای سبز بر کنترل آن

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری اتوایمیون (نقص خود ایمنی) پیشرفته است که سبب التهاب شدید می‌شود. RA (روماتیسم) عمدتاً بر روی مفاصل تأثیر می‌گذارد، اما می‌تواند بر سایر قسمت‌های بدن نظیر قلب نیز اثر منفی بگذارد.

برخی افراد با تجربه دوره التهاب شدید RA ، به‌ نام عود مواجه می‌شوند. در حال حاضر درمانی برای RA وجود ندارد. هدف از درمان‌های مختلفی که امروزه انجام می‌شود کاهش التهاب و پیشرفت بیماری است. احتمالاً پزشکان داروهایی را برای کمک به مدیریت وضعیت بیمار تجویز خواهند کرد. در بعضی موارد، ممکن است از اضافه کردن داروهای طبیعی مانند چای سبز به برنامه درمان این بیماران نیز منفعت ببرند.

چای سبز

چای سبز برای قرن‌ها مورد استفاده حرفه پزشکی قرار گرفته است. این منبع غنی از پلی‌فنل متشکل از برگ‌های غیر ارگانیک چای است. این ترکیبات گیاهی حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد – ترکیباتی هستند که می‌توانند به سلول‌های شما آسیب برسانند ؛ مبارزه می‌کنند. با توجه به منشا آرتروز، پلی‌فنل‌ها دارای خواص ضد التهابی قوی هستند و چای سبز منبع خوبی از اپیگالوکاتکین ۳ گالات (EGCG) است که این ترکیب یک نوع پلی فنل با اثرات آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی است.

پژوهش چه می‌گوید؟

چای سبز موضوعی است که به‌شدت موردعلاقه محققان پزشکی است. به‌ عنوان‌ مثال، دانشمندان دانشگاه میشیگان شواهدی را دریافت کردند که ممکن است ECGC برای افراد مبتلابه RA مفید باشد.  این آنتی‌اکسیدان با تولید مولکول‌های خاصی در بدن می‌تواند سیستم ایمنی بدن بیمار را که باعث التهاب و درد مفاصل می‌شود به‌خوبی کنترل کند. بر اساس یک مقاله بررسی‌شده در مورد آرتروز و درمان آن، به‌کارگیری بسیاری از مزایای بالقوه چای سبز نیز در آن به چشم می‌خورد.  به‌عنوان‌مثال، ECGC  ممکن است به محافظت از غضروف‌ها و استخوان‌ها کمک کند.

سایر مزایای سلامتی بخش چای سبز

چای سبز می‌تواند مزایای سلامتی دیگری را نیز به همراه مزایایی که برای آرتریت روماتوئید دارد، داشته باشد. به گفته سردبیر اجرایی سازمان نظارت بر بهداشت زنان هاروارد، نوشیدن چای سبز ممکن است باعث افزایش تمرکز و خلق‌وخوی افراد شود.  به‌علاوه ممکن است باعث کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته نیز شود . مصرف پلی‌فنل‌های چای سبز ممکن خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان، ازجمله ریه، پستان، پوست، روده بزرگ و پروستات را کاهش می‌دهد.

چگونه چای سبز را استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید از چای سبز در حالت طبیعی خود لذت ببرید، آن را تازه دم کنید.  ممکن است ترکیبات سالم کمتری در فنجان‌های چای فوری، بطری‌های چای از پیش آماده‌شده و فاقد کافئین وجود داشته باشد.  بهتر است چای خود را در آب گرم به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بجوشانید و از آن لذت ببرید. به‌منظور محدود کردن کالری در رژیم غذایی خود، از نوشیدن چای شیرین شده بپرهیزید و یک تکه لیمو به آن اضافه کنید که باعث بهره‌مندی شما از خواص چای می‌شود.

مکمل‌های چای سبز

مکمل‌های چای سبز در بسیاری از فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی و داروخانه‌ها موجود است. آن‌ها را می‌توان به شکل عصاره مایع یا کپسول مشاهده کرد. اگر از مکمل‌های چای سبز استفاده می‌کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. مصرف بیش‌ازحد چای سبز ممکن است خطرناک باشد، به‌خصوص اگر حاوی کافئین است. اگر شرایط خاصی از قبیل فشارخون بالا، مشکلات کلیه یا کبدی یا زخم معده دارید، ممکن است پزشک شمارا از مصرف مکمل‌های چای سبز منع کند.

تداخل‌های احتمالی

اگر از داروهای خاصی استفاده می‌کنید، قطعاً پزشک شمارا از مصرف چای سبز منع خواهد کرد، زیرا چای سبز می‌تواند با اثربخشی برخی داروها تداخل ایجاد کند و اثر سوء بر بدن شما داشته باشد، این تداخل‌ها شامل مواردی نظیر برخی داروهای رقیق‌کننده خون، آنتی‌بیوتیک‌ها و مسدودکننده‌های بتا می‌شود. همچنین ممکن است باعث افزایش شدید فشارخون در هنگام استفاده از مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) شود.

خط آخر

درحالی‌که تحقیقات بیشتری لازم است تا با اطمینان بیشتری در مورد اثر چای سبز بر آرتریت روماتوئید قضاوت شود، لذا برخی مطالعات نشان می‌دهد که چای سبز برای افراد مبتلابه RA مفید است. این ماده غذایی برای بسیاری از مردم، یک انتخاب نوشیدنی هوشمندانه است، به‌ویژه هنگامی‌که آن را بدون  شیرین‌کننده می‌نوشند. اگر مبتلابه  RA هستید، و اگر چای سبز را برای خود مناسب می‌دانید، حتماً با پزشک خود در مورد مقدار مصرف آن مشورت کنید زیرا آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا از فواید بالقوه و یا خطرات احتمالی اضافه کردن آن به برنامه روزانه‌تان آگاهی کاملی به دست بیاورید.

مطالب مرتبط
از طريق
healthline
منبع
healthline
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن