تغذیهسلامت باش

آیا شیر بز در درمان صدفک موثر است؟

صدفک (پسوریازیس) یک بیماری مزمن خود ایمنی است که روی پوست، پوست سر و ناخن‎ها اثر می‎گذارد و باعث می‎شود سلول‎های پوستی اضافه روی سطح پوست تشکیل شوند که بخش‎های خاکستری و خارش‎داری ایجاد می‌کند که گاهی می‎شکنند و خونریزی هم می‎کنند. صدفک در مفاصل هم ممکن است به وجود بیاید (آرتروز صدفک).ممکن است در تمام طول عمر خود صدفک داشته باشید، و علائم آن ممکن است بیایند و بروند. مشخص نیست همه‎ی دوره‎های بیماری صدفک چطور شروع می‎شوند، اما معمولا استرس یکی از فاکتورهای اساسی است. دوره‎ها ممکن است در اثر حساسیت پوست در معرض نور خورشید، باد شدید، یا آب و هوای سرد شروع شوند. ویروس‎ها نیز ممکن است منجر به عود بیماری شوند. این بیماری بین افرادی که اضافه وزن دارند، تنباکو و نوشیدنی‎های الکلی مصرف می‎کنند بیشتر مشاهده می‎شود.

درمان صدفک

صدفک ممکن است نارحت ‎کننده باشد و درمانش نیز سخت است. درمان دارویی شامل تجویز داروهایی می‎شود که سیستم ایمنی بدن را دستکاری می‎کنند، التهاب را کاهش می‎دهند، و رشد سلول‎های پوستی را کاهش می‎دهند. درمان نوری نیز یک مداوای دیگر است، که تحت نظر پزشک صورت می‎گیرد. درمان‎های موضعی نیز مانند اسید سالیسیلیک، کرم‎های کورتیزون، و نرم‎کننده‎ها نیز ممکن است علائم بیماری را کاهش دهند. اما این گزینه‎ها برای همه‎ی دوره‎های بیماری جوابگو نیستند.

شیر بز

برخی از افرادی که مبتلا به صدفک هستند متوجه شده‎اند که استفاد از صابون تهیه ‎شده با شیر بز باعث بهتر شدن پوستشان می‎شود. عده‎ی دیگری ادعا می‎کنند جایگزین کردن شیر گاو با شیر بز در برنامه‎ی غذایی‎شان در کاهش علائم صدفک موثر است.

برخی از مبتلایان به صدفک فکر می‎کنند وقتی شیر گاو مصرف می‎کنند علائم بیماری‎شان بدتر می‎شود. پروتئین کازئین را در حاد شدن بیماری موثر می‎دانند. در حال حاضر هیچ تحقیقی در حمایت از این تئوری وجود ندارد. اما اگر حذف شیر گاو باعث روشن‎تر شدن پوست شما می‎شود، یا درد مفاصل را کاهش می‎دهد، آن را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید کلسیوم و ویتامین D کافی از دیگر منابع غذایی غیر لبنی مانند سبزیجات سبز تیره، سالمون، و لوبیای پخته شده دریافت می‎کنید.

نتیجه‎گیری

در مجموع، می‎توان گفت بهترین رژیم غذایی برای وزن مناسب و سلامت قلب و بدن شما، آن رژیمی است که میوه و سبزیجات تازه، پروتئین بدون چربی، و غلات کامل در آن زیاد باشد. اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در سالمون، کتان و برخی از دانه‎های درختی در سلامت قلب موثر است و ممکن است روی سلامت پوست نیز اثر بگذارد.

اثرات موضعی اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است روی کاهش عوارض پوستی موثر باشد. ادعاهای زیادی در مورد اثر صابون‎ها و کرم‎های تهیه شده از شیر بز روی بهبود علائم صدفک شده. برخی از این صابون‎ها حاوی موادی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ نیز هستند، مانند روغن زیتون.

پیدا کردن درمان مناسب برای صدفک ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد. یک رژیم غذایی مناسب برای کمک به درمان پیدا کنید. آنچه می‎خورید، آنچه روی پوست خود می‎مالید، و هرگونه تغییری در شرایط پوستی خود را یادداشت کنید. هرکاری می‎توانید برای کاهش استرس انجام دهید، مصرف نوشیدنی‎های الکلی و تنباکو را هم کاهش دهید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن