پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

سروسامان دادن به وضعیت مالی در سال جدید (قسمت اول)

کم کم درحال رسیدن به روزهای پایانی سال ۹۶ هستیم و قرار است به زودی وارد سال جدید شویم. این تغییر و تحول همیشه می‌تواند زمان مناسبی برای اخذ و شروع تصمیمات جدید برای زندگی بخصوص وضعیت مالی باشد. تعیین یک سری اهداف کوچک و واقع بینانه مسلما بهترین راه برای رفتن به سمت هدف‌های بزرگتر خواهد بود. شاید هدف شما این است که امسال یک خانه و یا یک ماشین بخرید، اینها جز اهداف بزرگی محسوب میشوند که برای رسیدن به آنها ابتدا باید به هدف های کوچک تر مالی دست یابید تا زمینه برای آنها فراهم شود. پس اگر می‌خواهید به هدف‌هایتان برسید بهتر است تا برنامه مشخصی داشته باشید تا اول بتواند وضعیت مالی آشفته شما را سروسامان بدهد. در ادامه ما چند استراتژی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند با رسیدن به آنها به اهداف مهم مالی در سال جدید دست یابید.

۱-بودجه بندی

اگر دقت کنید دولت قبل از شروع سال جدید یک بودجه بر اساس برنامه‌های تایین شده را به مجلس ارائه می‌کند. درواقع این یک بودجه بندی شامل درآمدها و مخارج مهمی است که دولت در سال اینده پیش رو دارد. خب شما هم از همینجا شروع کنید. یک بودجه واقع بینانه ببندید، اول منابع درآمدی را مشخص کنید، سپس مخارجی را که هر ماه باید پرداخت کنید را نیز تایین کنید. قرار نیست ۱۰۰% چیزهای که می‌نویسید دقیقا اتفاق بی افتد اما شما می‌توانید به یک ماکت حدودی از دخل و خرج خود دست یابید. خیلی از مردم هستند که درآمد بیشتری دارند اما عدم مدیریت هزینه آنها سبب میشود تا نتوانند بهره وری کامل از پول خود داشته باشند. نوشتن یک برنامه حدود برای سال آینده بسیار مهم است. ابتدا از هزینه‌های ضروری شروع کنید، مثل قسط، وام، هزینه آب و برق، هزینه رفت و آمد، تغذیه، تحصیل، و کم کم به سمت هزینه های غیر ضروری بروید؛ مانند تفریحات، مهمانی ها و…. بعد از آن ببینید که تا چه میزان میتواند در هزینه های خود صرفه جویی کنید. در بودجه بندی خود یک میزان پول را نیز به عنوان ذخیره برای مواقع پیش بینی نشده در نظر بگیرید که غافلگیر نشوید. در کل سه نوع بودجه برای خود تعیین کنید:

  • بودجه روزانه
  • بودجه ماهیانه
  • بودجه سالیانه

۲– از زیر بار قرض رها شوید تا وضعیت مالی شما خوب شود

در زندگی سعی کنید که دچار قرض نشوید، اما این یک امر اجتناب نا پذیر است، ولی کاری که میتوانید انجام بدهید این است که سعی کنید قرض های خود را که به افراد مختلف و آشنایان دارید کاملا پرداخت کنید. بدهی های بانکی نیز بسیار بد هستند زیرا شما سودهای چند برابری را به بانک پرداخت میکنید و گاهاً سود دیرکرد نیز میدهید. پس اولیتتان بر این باشد که مثلا بجای خرید ماشین، پول آن را برای تصویه قسط خانه خود بدهید. از زیر بار قرض خلاص شوید تا آرامش بیشتری در زندگی پیدا کنید، برای رسیدن به این هدف میتوانید چند نکته را رعایت کنید:

  • یک طرح پرداخت بدهی را تنظیم کنید
  • فروش اقلام غیر ضروری برای پرداخت بدهی
  • کاهش هزینه های زندگی برای پرداخت سریع تر بدهی
  • پیدا کردن یک کار جدید برای درآمد بیشتر که بدهی ها را زودتر بدهید
مطالب مرتبط
منبع
thebalance
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن