پیشرفت شخصیپیشرفت کن

کسب نتایج عالی با استفاده از روش‌ کایزن

روش کایزن یک سری از گام‌های کوچک برای بهبود عادات جدید است. این روش یک روش ساده معمولی نیست، شاید در ابتدا گام‌های گفته شده بسیار کوچک باشد اما تاثیرات بزرگی خواهد داشت. همچنین ممکن است این روش کاملا متفاوت با آن چیزی باشد که شما تا کنون عادت کرده‌اید و یا شما را دچار مشکل کند؛ مثلا مانند از کار جدیدی که قرار است انجام دهید ابتدا بسیار هیجان زده خواهید شد، اما ممکن است بعد از یک هفته علاقه‌مندی خود را برای تکرار کار جدید و تبدیل کردن آن به عادت جدید خسته شوید و آن را رها کنید.

نداشتن راهکار مناسب

در حالی که اکثر مردم به طور متوسط برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند، اما تنها تعداد کمی از آنها به نتیجه دلخواه خود می‌رسند. اگر شما نیز نمی‌خواهید کاری را که شروع کرده‌اید بی نتیجه رها نکنید، اگر خواهان داشتن کسب و کار موفق خود هستید؛ اگر می‌خواهید به تناسب اندام دلخواه خود برسید، این مقاله را دنبال کنید تا با کسب نتایج عالی از راهکارهای ساده آشنا شوید. اغلب افراد برای رسیدن به آنچه در ذهن دارند به این شیوه عمل می‌کنند که اهداف خود را با چالش‌های پیش رو تعیین کرده و چند روز آنها را با دقت دنبال می‌کنند، سپس ناامید شده و آنها را رها می‌کنند.

یا اینکه بعد از گذشت چند ماه و پیشرفت خیلی کم آن را رها می‌کنند. در این صورت در این صورت افراد توانایی‌های خود زیر سوال می‌برند و استاندارهایی را که در ذهن دارند پایین می‌آوردند و به کمتر از آنچه در ابتدا تعیین کرده بودند راضی می‌شود؛ اما رسیدن به موفقیت راهی بسیار ساده‌تر از آنچه فکر می‌کنید دارد. بله رسیدن به موفقیت نیازمند پیشرفت مستمر و انجام کار سخت است، اما برای رسیدن به اهدافتان باید به طور پیوسته قدم بردارید.

شاید مهم‌ترین اصل برای تحقق اهدافتان، داشتن اعتماد به نفس برای حرکت رو به جلو و جلوگیری از برگشت به عقب باشد، سپس باید عادات بد خود را با عادات موثر جایگزین کنید، البته شکست اهداف بلند مدت به چند هدف کوتاه مدت و رسیدن به آنها نیز در این زمینه بسیار کارگر خواهد بود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه استفاده از روش کایزن برای رسیدن به اهدافتان آشنا کنیم. تا تحقق اهداف شما بسیار راحت‌تر از آنچه فکر می‌کنید باشد.

به عنوان مثال؛ فردی را در نظر بگیرید که مایل است کاهش وزن داشته باشد، او ۳ تا ۵ روز اول را رأس ساعت به باشگاه می‌رود و همه تمرین‌های ورزشی را از ابتدا و با دقت انجام می‌دهد، اما بعد از چند روز ساعات مراجعه و روزهای مراجعه او به باشگاه نامرتب می‌شود، زیرا او علاقه‌مندی خود را برای تکرار رفتن به باشگاه از دست داده است. یکی از دلایل رها کردن باشگاه و رفتارهای این‌چنینی این است که افراد از ابتدا به دنبال اهداف بزرگ هستند بدون آنکه آنها را به اهداف کوچک تقسیم کنند، در نتیجه با گذشت زمان پیشرفتی در رسیدن به اهداف خود نخواهند دید، دلسرد شده و آن را رها می‌کنند.

این شرایط در صورتی ایجاد می‌شود که رویکردی کاملا متفاوت می‌تواند شما را به اهدافی که دارید برساند. به عنوان مثال برای کاهش وزن، گام‌های پیشرفت خود را کوچک‌تر کنید تا بعد از ۳ تا ۵ روز نزدیک شدن به اهداف کوچک برای شما قابل روئیت باشد، در این صورت با انرژی بیشتری به مسیر خود ادامه داده و هرگز دلسرد نشده و کم‌کم تحقق اهدافتان امکان‌پذیر خواهد شد، در این صورت به راحتی و آسانی به اهدافتان خواهید رسید.

چگونه می‌توان به شکل کایزن کار کرد؟

این سوال برای یک شروع جدید همیشه پرسیده می‌شود. زمانی که می‌خواهید تغییر شغل دهید، موفقیت جدیدی تجربه کنید و یا عادات مناسبی را در خود ایجاد کنید، می‌توانید از روش کایزن استفاده کنید. این به شما بستگی دارد که چگونه، این روش را در موقعیت‌های مختلف پیاده کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

” هیچ مشکل بزرگ و غیرقابل حلی وجود ندارد، تنها مشکلات زیاد کوچک وجود داد” هنری فورد

راه رسیدن به اهدافتان را کوتاه‌تر کنید

برای رسیدن به اهدافی که دارید راه میان‌بر و ساده‌ای وجود ندارد، شما باید برای تحقق رویاهای خود به سختی کار و تلاش کنید، اما می‌توان مسیر رسیدن به اهدافتان را آسانتر نمود تا در حرکت در مسیر موفقیت کمتر احساس خستگی کنید و با آسایش بیشتری در مسیر حرکت نمایید. کایزن راه تحقق اهدافتان را با متوسل شدن به یک برنامه‌ریزی دقیق و پاسخ به سوالات کوتاه بیان می‌کند. به عنوان مثال فرض کنمید می‌خواهید در سال جاری ۱۰ پوند از وزن خود را کم کنید در این صورت باید به این سوال پاسخ دهید که چگونه می‌توانم روزانه ۱۰۰ کالری بسوزانم؟ چگونه می‌توانم امروز ۲ بطری آب بیشتری بنوشم؟

در روش کایزن، وظایف شما تکمیل و پاسخ سوالات کوچکی است که باید مدام از خود بپرسید. در این صورت با پیدا کردن پاسخ‌های مناسب و برداشتن گام‌های کوچک پیشرفت خود را در مسیر حرکت خواهید دید و در نهایت در خودتان عادات جدید مثبت ایجاد می‌کنید، همچنین پیگیری این عادات باعث می‌شود انگیزه شما برای رسیدن به اهدافی که داریدبیشتر شده و تحقق رویاهایتان امکان‌پذیرتر و رسیدن به آن ممکن به نظر برسد در نتیجه در نهایت موفقیت از آن شما خواهد بود.

یکی دیگر از مشکلاتی که در رسیدن به اهدافتان با آن رو به رو هستید، واکنشی از که نسبت به سوالات کوچکی که می‌پرسید وجود دارد، اگر فکر کنید پیدا کردن پاسخ سوالات کوچک شما غیرممکن است در این صورت هرگز نمی‌توانید به اهدافی که در سر دارید برسید، بنابراین ابتدا یادبگیرید از خودتان سوالات هوشمندانه بپرسید سپس با دقت به دنبال راهکارهای مناسب برای پیدا کردن پاسخ‌های این سوالات کوچک باشد تا تحقق اهدافتان به راحتی امکان‌پذیر شود.

متعهد باشید به خودتان پاداش دهید

نکته بسیار مهم برای دنبال کردن مسیر موفقیت و رسیدن به آن این است که باید در طی کردن مسیر از انگیزه بالای برخوردار باشید، انگیزه‌ای شما مانند سوخت برای حرکت در مسیر عمل می‌کند. بسیاری از رویاها و اهداف بزرگ تنها به دلیل نداشتن انگیزه‌ای کافی تحقق پیدا نکرده‌اند، همه ما در اطرافمان دوستانی را داریم که بعد از چند مدت از تعیین هدف بزرگش در رسیدن به هدفی که در ذهن داشته است، انگیزه خود را از دست داده و نسبت به ادامه مسیر دلسرد شده است؛ بنابراین بسیار مهم است که در ادامه روند طی کردن مسیر رسیدن به موفقیت انگیزه خود را در تمام مدت بالا نگهدارید، یک راهکار بسیار عالی این است که با رسیدن به اهداف کوچکی که تعیین کرده‌اید برای خود پاداش در نظر بگیرید، پاداش شما هر چیزی می‌تواند باشد که شما را بسیار خوشحال کند و انگیزه ادامه مسیر را به شما بدهد، این پاداش می‌تواند نقدی یا غیر نقدی باشد. توجه داشته باشید با تمرکز برای رسیدن به پاداش‌های کوچک در تحقق اهداف کوچک، شما در مسیر ثابتی قرار می‌گیرید که به سرعت شما را به هدف نهایی‌تان می‌رساند.

“قدر تمام پیروزی‌های کوچک خود را بدانید، زیرا آنها در نهایت شما را چیزی عالی تبدیل خواهند کرد” کارا گوچر

رسیدن به هر هدفی با تصمیم گیر و تعقیب خواسته‌های خود

بهتر است بدانید که شما قادر هستید به هر هدفی که در ذهن دارید برسید، تنها کافی است برای رسیدن به این اهداف تصمیم بگیرید، هدف نهایی خود را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید، در تعیین اهداف کوچک از خود سوالات مناسب بپرسید و با پیدا کردن جواب‌های مناسب تحقق اهداف کوچک را امکان‌پذیر کنید و برای تحقق هر هدف کوچک پاداشی برای خود قرار دهید، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید تا بتوانید با شجاعت فداکاری و سخت کوشی رویاهایتان را محقق کنید. مطمئنان در راه رسیدن به اهدافی که دارید با چالش‌های بسیاری رو به رو خواهید شد، اما اگر در ادامه مسیر انگیزه خود را از دست ندهید، مسلما راه کارهای مناسب را برای عبور از چالش‌ها پیدا کرده و در نهایت اهداف خود را تحقق می‌بخشید، توجه داشته باشید با چنین راهکارهایی حتما هر هدف شما محقق خواهد شد.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن