تغذیهسلامت باش

گوشت‌ اصلاح ژنتیک شده دقیقا چیست

دیگر تعجبی نیست که بشنوید دانشمندان دریافته‌اند که چطور می‌توان حیوانات را با روش‌های جدید و خلاقانه جایگزین کرد زیرا مهندسی ژنتیک امروزه به سرعت در حال پیشرفت است. اما شاید فکر کنید که این اخبار هیچ‌ وقت فراتر از محیط آزمایشگاهی نرفته باشند. در ایالات‌متحده، یک فرآیند مقرراتی پیچیده از اداره مواد غذایی و دارویی مانع آن‌هایی شده است که خواهان واردکردن احشام اصلاح ژنتیک شده به بازار هستند.

مطالعات در ارتباط با گوشت‌ اصلاح ژنتیک شده

بررسی‌های انجام‌شده توسط بخش فنی موسسه فناوری ماساچوست، بیان می‌کند که شرکت‌های اصلاح‌کننده ژن و نمایندگاه سیاسی حوزه زیست‌ فناوری در تلاش‌اند تا هیئت اجرایی ترامپ را متقاعد سازند که مقررات حیوانات اصلاح ژنیتیک شده را به دپارتمان کشاورزی ایالات‌متحده ببرند. اگر این اتفاق بیفتد، به‌ زودی گوشت اصلاح‌شده در فروشگاه‌های مواد غذایی دیده خواهد شد.

سخنگوی اداره مواد غذایی و دارویی، جولی پوتنام بیان کرده است: «DNA ژنومی جایگزین در یک حیوان به قصد تأثیرگذاری بر ساختار یا عملکرد بدن حیوان، با تعریف یک ماده دارویی (مخدر) برابری می‌کند.»

بسیاری از ژنتیک دانان در این مورد بحث دارند که امروزه ویرایش ژنی انجام‌شده روی حیوانات بسیار پیچیده بوده و خروجی آن هیچ تفاوتی با تولیدمثل مورد نظر ندارد که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا حیواناتی را با ویژگی‌های مشخص به مدت قرن‌ها تولید کنند.

مقررات و قوانین درباره اصلاح ژنتیک

اما برخی از دانشمندان بیان می‌کنند که مقررات موجود درباره این حیوانات از دهه ۱۹۸۰ تاکنون تغییری نکرده، چون فرایند آن دقیق نیست و به‌ سختی قابل درک است، از لحاظ عملکردی، این مقررات بدین معنا هستند که پژوهشگران توسعه‌ دهنده احشام اصلاح‌ شده به لحاظ ژنتیکی می‌بایست به‌ سختی مورد آزمون قرار گیرند تا نشان دهند که حیوانات، و محصولاتی که از آن حیوانات به دست می‌آید، برای مصرف انسان‌ها ایمن هستند. چون حیوانات، ارگانیزم‌های زنده هستند، بر بدن به لحاظ شیمیایی تأثیر نمی‌گذارند. علاوه بر این، بیشتر تأسیسات پژوهشی این حوزه بودجه کافی ندارند تا این مسئله را اثبات کنند.

از طرفی دیگر، دپارتمان کشاورزی ایالات‌متحده در حال تنظیم مقررات حول گیاهان اصلاح ژنیتیک شده است. شرکت‌های زیست فناور امیدوارند که اگر مسئولیت حیوانات به لحاظ ژنتیکی اصلاح‌شده به دپارتمان کشاورزی ایالات‌متحده واگذار شود، این سازمان ممکن است به این احشام اصلاح‌شده با دید خوشبیانه تری نگاه کند. اگر هم‌ چنین اتفاقی بیفتد، گزارش‌ها نشان می‌دهند که گروه‌های فعال که مخالف فروش ارگانیزم‌های اصلاح‌شده ژنتیکی هستند، مانند مرکز سلامت غذایی، آماده مبارزه با این مسئله هستند.

غذاهای نسل آینده

با توجه به اینکه علم کنونی پیشنهاد می‌کند که غذاهای اصلاح ژنیتک شده برای سلامت بدن مشکلی ندارند، هرکسی که یک حیوان را به بازار آورد می‌بایست ثابت کند که تغییر ژن تأثیرات غیرمنتظره‌ای را در ارگانیزم نهایی ایجاد نمی‌کند. به این دلیل که حیوانات بسیار بسیار پیچیده‌تر از گیاهان هستند. با توجه به اینکه دنیا به ایالات‌متحده نگاه می‌کند که پیشگام حوزه‌های جدید باشد، شروع به انجام این کار می‌تواند آغازکننده تکثیر حیوانات به لحاظ ژنتیکی اصلاح‌شده برای مکان‌هایی در دنیا باشد، که به میزان زیادی به آن نیاز دارند.

مطالب مرتبط
منبع
sciencealert
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن