تغذیهسلامت باش

قندخون با چه غذاهایی افزایش نمی یابد (قسمت دوم)

در قسمت قبل دیدیم که غذاهایی وجود دارد که قند خون را نه‌ تنها افزایش نمی‌دهد، بلکه می‌تواند آن را کاهش دهد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به ادامه معرفی غذاهایی بپردازیم که میزان قند خون بدن شما را کنترل می‌کند. 

دانه‌های چیا

دانه‌های چیا قدمت دیرینه‌ای دارد. این گیاه از خوراکی‌های محبوب قوم مایاها به شمار می‌رود. دانه‌های چیا مفید و دارای فیبر و چربی‌های سالم، امگا ۳، کلسیم و آنتی‌ اکسیدان‌ها هستند. مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی با این مواد می‌توانند باعث کاهش LDL کلسترول و تری گلیسیرید شوند.

 کاکائو

دانه‌های کاکائو سرشار از آنتی‌ اکسیدان‌ها هستند. آنها همچنین حاوی فلاونول به نام Epicatechin است که با تولید پروتئین‌های کلیدی، تولید گلوکز را تنظیم می‌کند که این کار می‌تواند به کنترل و تثبیت قند خون در افراد دیابتی کمک کند.

زغال‌اخته و تمشک

زغال‌اخته سطح قند خون خود را همانند دیگر میوه‌ها افزایش نمی‌دهد. توت‌ها داراي فیبر بالا هستند و بیشترین میزان آنتوسیانین‌ها را دارند. آنتوسیانین‌ها برای جلوگیری از آنزیم‌های گوارشی خاص، برای کاهش سرعت هضم مفید هستند. همچنین پس از خوردن غذایی که مقداری زیادی نشاسته دارد، می‌تواند قند خون موجود را از بین ببرد.

 بادام و آجیل

بادام می‌تواند به تنظیم و کاهش قند خون پس از غذا کمک کرده و از دیابت جلوگیری کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که ۲ اونس بادام در روز مصرف می‌کردند سطح گلوکز و انسولین ناشتا کمتری داشتند. نمره شاخص گلیسمی برای بادام صفر است. این امر به دلیل وجود مقادیر کربوهیدرات کم موجود در بادام نسبت به سایر مغزها است.

غلات

غلات دارای مقادیر بالایی از فیبر و مواد مغذی است.  همچنین غلات می‌توانند به تنظیم قند خون کمک کنند. یک مطالعه منتشرشده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نشان داد که استفاده از غلات برای کسانی که حساسیت به دیابت دارند مفید است. همچنین افرادی که به شکل مداوم غلات مصرف کرده‌اند میزان انسولین ناشتا آنها پس از مصرف غلات ۱۰ درصد کمتر از سایرین گزارش شده است. نان دارای نمره GI 51 (شاخص گلیسمی) بوده، و ماکارونی دارای نمره GI 42 است.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ یکی ماده‌ای غذاهایی است که به دلیل داشتن مقدار بالای کلسترول به بد نامی شهرت یافته است. اما خوردن تخم‌مرغ به افراد مبتلا به دیابت کمک می‌کند. همچنین اعتقاد بر این است که کلسترول در رژیم غذایی مهم نیست، حداقل برای کسانی که دیابت نوع ۲ ندارند. تخم‌مرغ همانند دیگر منابع پروتئینی نمره GI صفر دارد. همچنین تخم‌مرغ می‌تواند اشتها را کاهش داده و یک رژیم غذایی عالی را برای شما به ارمغان بیاورد. بهتر است تخم‌مرغ را در صبحانه مصرف کنید.

قهوه

یک مطالعه نشان می‌دهد که افزایش قهوه در رژیم غذایی حتی با مصرف یک فنجان قهوه در روز ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیش از ۱۰ درصد کاهش یابد، اما چیزی که شما به قهوه نیز اضافه می‌کنید مهم است. از اضافه کردن شکر و شیر به قهوه خود خودداری کنید.

سخن آخر

برای جلوگیری از دیابت و پیش دیابت از طریق رژیم غذایی، از غذاهایی که دارای نمره GI( شاخص گلیسمی) بالایی هستند خودداری کنید. همچنین میزان کل کربوهیدرات و قند مصرفی را کاهش دهید. اپلیکیشن های متعددی وجود دارد که امکان انتخاب غذاهای سالم‌تر را به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید از این برنامه‌ها برای بررسی محتوای کربوهیدرات و قند در غذاها استفاده کنید. مهم‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به دیابت در صورت مقاومت به انسولین، کاهش وزن، ورزش و خوردن یک رژیم غذایی متعادل و کامل است.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن