پزشکیتغذیه

قندخون با چه غذاهایی افزایش نمی یابد (قسمت اول)

آیا می‌توان با رژیم غذایی از دیابت جلوگیری کرد؟ رژیم غذایی سالم برای جلوگیری از دیابت ضروری است اما فقط ورزش و دارو می‌تواند قندخون را کاهش دهد، در واقع هیچ غذا، گیاه، نوشیدنی یا مکمل‌ غذایی که قندخون را پایین می‌آورد وجود ندارد.

اما چیزهایی که می‌توانید بخورید و بنوشید و شاخص گلیسمی کم داشته باشید وجود دارد. این مطلب به این معنی است که این غذاها قندخون شما را افزایش نخواهد داد و همواره قندخون شما را کنترل خواهد کرد. شما می‌توانید با افزودن بیشتر این نوع غذاها، ادویه‌ها و نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی خود، از دیابت نوع ۲ پیشگیری کرده و آن‌ها را به‌عنوان جایگزین‌های سالم برای شکر، کربوهیدرات‌های با کربوهیدرات بالا یا سایر داروها مصرف کنید.

آووکادوها

اسیدهای چرب اشباع‌نشده(PUFAs) و اسیدهای چرب غیراشباع(MUFAs) اجزای مهم یک برنامه غذایی برای داشتن قندخون سالم هستند. MUFAs مواد کلیدی موجود در آووکادو است. آن‌ها می‌توانند باعث افزایش احساس سیری و تأثیر سالم بر فشارخون و التهاب شوند. مطالعات نشان داده‌اند که آووکادو خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش می‌دهد. سندرم متابولیک از عوامل خطرناکی است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد. همچنین می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند بیماری‌های قلبی و سکته را نیز کاهش دهد.

ماهی، تن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳

پروتئین به بدن کمک می‌کند که خود را حفظ و تعمیر کند. ازآنجایی‌که پروتئین سطح قندخون را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، شاخص گلیسمی ندارد و سطح قندخون را افزایش نخواهد داد. پروتئین همچنین سیری را افزایش می‌دهد، بنابراین با تکیه‌بر پروتئین به‌جای نان، برنج یا ماکارونی ممکن است به‌عنوان یک‌راه خوب برای مدیریت قند خون شما باشد.

سیر

سیر دارای توان بالقوه برای کنترل قندخون است. گزارش‌هایی که نشان می‌دهد مصرف سیر می‌تواند میزان قند خون شما را در هنگام خوردن غذا کاهش می‌دهد. مطالعات مشابه نیز نشان می‌دهد که پیاز اثرات مثبتی بر میزان قند خون دارد. سیر کربوهیدرات ندارد و قند خون را افزایش نمی‌دهد. سعی کنید سیر بیشتری را در وعده غذایی خود بخورید.

گیلاس و آلبالو

درحالی‌که بیشتر میوه‌ها می‌توانند قند خون را افزایش دهند، برخی از میوه‌ها نظیر گیلاس و آلبالو دارای نمره GI (شاخص گلیسمی) پایینی هستند. گیلاس و آلبالوهای ترش دارای یک ماده شیمیایی به نام آنتوسیانین هستند. مطالعات شواهد تجربی نشان داده‌اند که آنتوسیانین ها می‌توانند بدن شما را از ابتلا شدن به دیابت و چاقی محافظت کنند. اگر طرفدار میوه‌ها هستید، سعی کنید به‌جای موز، گلابی و سیب بیشتری گیلاس ترش را مصرف کنید.

سرکه سیب

اسید استیک در سرکه سیب باعث کاهش برخی از آنزیم‌ها در معده می‌شود. یک مطالعه نشان داد که سرکه سیب می‌تواند حساسیت به انسولین را پس از وعده‌های غذایی بهبود بخشد. قبل از خوردن غذا ۲۰ گرم سرکه سیب را در ۴۰ گرم آب حل کرده و بنوشید و به کاهش قندخون خود کمک کنید.

سبزیجات مانند اسفناج، کلم

سبزیجات دارای فیبر زیاد و مواد مغذی مانند منیزیم و ویتامین A هستند. این مواد مغذی می‌تواند به کاهش قندخون کمک کند. تمامی سبزیجات‌ها دارای شاخص گلیسمی پایینی هستند. سبزیجات را هم در وعده ناهار و هم در شام می‌توان مصرف کرد، بنابراین توصیه می‌شود که در وعده غذایی خود حتماً از سبزیجات تازه استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن