خانه داریخانه و خانواده

لکه‌ های روی لباس را چگونه به‌راحتی پاک‌کنیم؟ (قسمت سوم)

لکه‌ های روی لباس دردسر ساز‌ترین بخش شست‌وشوی لباس است. حتما برایتان پیش‌آمده است که یک لیوان آبمیوه، کمی روغن‌زیتون یا مقداری سس روی لباستان ریخته باشد. بعضی از لکه‌های روی لباس به‌راحتی شسته می‌شوند اما بعضی دیگر مقاوم‌تر بوده و با روش‌های معمول از بین نمی‌روند. نگران نباشید، در این مقاله شمارا با روش‌های از بین بردن رایج‌ترین لکه‌ای روی لباس آشنا می‌کنیم:

قسمت‌های قبلی این مقاله:

۱۱- کچاپ

سس کچاپ، با رنگ روشن خود لکه بدی روی لباستان ایجاد می‌کند. وقتی سس کچاپ روی لباستان ریخت تا جایی که می‌توانید آن را با قاشق بردارید، سپس با یک پارچه‌ی سفید و تمیز روی لکه بکشید و بعد لباس را با مخلوطی از دو فنجان آب سرد و یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی با استفاده از یک پارچه‌ی سفید آغشته کنید. این کار را ادامه دهید تا تمام مایع جذب شود و در صورت لزوم این مراحل را تکرار کنید.

۱۲- شکلات

شکلات تلخ خواص بسیاری دارد. ازجمله اینکه استرستان را کم می‌کند و به کاهش وزن کمک می‌کند؛ اما اگر تصادفا کمی شکلات روی لباستان بریزد باید فورا لکه‌اش را پاک‌کنید. بهترین کار این است که با قطعات یخ روی لکه‌ی شکلات بکشید سپس کمی که شکلات سفت شد، با مخلوط آب سرد و صابون ظرف‌شویی محل مورد نظر را آغشته کنید. اگر هنوز هم لکه قابل‌ مشاهده بود، می‌توانید از آرد ذرت استفاده کنید.

۱۳-انواع لکه‌های روی لباس ناشی از چاشنی سالاد

برای پاک کردن انواع لکه‌های روی لباس که در اثر ریختن چاشنی سالاد ایجادشده است، باید از پاک‌کننده مخصوص لباس‌شویی استفاده کنید. اگر هنوز هم لکه باقی‌مانده بود، مثل همیشه با آب و مایع شوینده آن را بشویید و اگر بازهم پاک نشد از مایع مخصوصی که در خشک‌شویی‌ها استفاده می‌شود در قسمت پشت پارچه استفاده کنید، اجازه دهید خشک شود و بعد بشویید.

۱۴- شربت افرا

برای پاک کردن لکه‌ی شربت افرا از روی پارچه آن را به مدت ۱۵ دقیقه در محلولی از آب ولرم، صابون ظرف‌شویی و سرکه سفید بخیسانید و بعد آب‌کشی کنید. سپس با استفاده از اسفنج آغشته به الکل با آرامی روی مرکز لکه بکشید تا کاملاً پاک شود.

۱۵- شیر خشک

تا جایی که ممکن است بیشترین مقدار آن را با قاشق از روی لباس بردارید سپس محلولی از آب گرم، صابون و آمونیاک را تهیه کنید و به مدت ۱۵ دقیقه لباس را در آن بخیسانید. سپس پارچه را پشت‌ و رو کنید و به مدت ۱۵ دقیقه دیگر در محلول قرار داده و بعد آب‌کشی کنید.

مطالب مرتبط
منبع
eatthis
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن