خانه داری

لکه‌ های روی لباس را چگونه به‌راحتی پاک‌ کنیم؟ (قسمت دوم)

لکه‌ های روی لباس دردسرساز‌ترین بخش شست‌وشوی لباس است. حتما برایتان پیش‌آمده است که یک لیوان آبمیوه، کمی روغن‌زیتون یا مقداری سس روی لباستان ریخته باشد. بعضی از لکه‌ های روی لباس به‌ راحتی شسته می‌شوند اما بعضی دیگر مقاوم‌تر بوده و با روش‌های معمول از بین نمی‌روند. نگران نباشید، در این مقاله شما را با روش‌های از بین بردن رایج‌ترین لکه‌ای روی لباس آشنا می‌کنیم.

قسمت اول این مقاله: لکه‌های روی لباس را چگونه به‌راحتی پاک‌ کنیم؟ (قسمت اول)

۵- پنیر

لکه پنیر ترکیبی از پروتئین و چربی است. اگر لکه تازه است لباس را به مدت سی دقیقه با مواد شوینده بخیسانید. اگر لکه روی لوازم منزل است، صابون ظرف‌شویی را با آب سرد مخلوط کرده و با پارچه روی وسیله بکشید. دقت کنید که این کار را با آب داغ انجام ندهید چون لکه ماندگارتر می‌شود.

۶- سس ماکارونی

اگر سس ماکارونی روی لباستان ریخت تا جایی که ممکن است سس روی پارچه را با چاقوی کره خوری یا یک قاشق بردارید. با استفاده از آب سرد، قسمت عمده سس را پاک‌ کنید. از آب داغ استفاده نکنید، چون این کار باعث می‌شود سسی که حاوی گوجه است بیشتر پخش شود. سپس با استفاده از پودر ماشین لباس‌شویی، لباس را بشویید و بعد آب‌کشی کنید.

۷- قهوه

ممکن است یک روز صبح که سرتان خیلی شلوغ است و مشغول آماده کردن بچه‌ها برای فرستادنشان به مدرسه هستید، ناگهان فنجان قهوه روی لباستان بریزد و بلوز موردعلاقه‌تان را کثیف کند. نگران نباشید! سعی کنید لکه‌ی روی پارچه را با آب فراوان بشویید، سپس با استفاده از مایع ظرف‌شویی و آب گرم شست‌وشو را انجام دهید و بعد با آب سرد آب‌کشی کنید.

۸- آدامس

اگرچه آدامسی که به لباس می‌چسبد یک لکه محسوب نمی‌شود اما پاک کردنش دشوار است. ابتدا باید روی آدامس را با تکه‌های یخ بکشید تا آدامس سفت شود. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، آدامس خشک‌شده را با یک چاقو بتراشید. با سرکه سفید باقیمانده آدامس را پاک‌کنید.

۹-انواع لکه‌ های روی لباس ناشی از غذای کودک

ممکن است در حال غذا دادن به کودک کمی از غذایش روی لباستان بریزد. خوشبختانه این نوع از لکه‌های روی لباس مقاوم نیستند. قسمت‌های جامد را با قاشق بردارید و بعد با آب سرد پارچه را بشویید. لباس را به شوینده آغشته کنید و آبکشی کنید.

۱۰- گوشت خام

آب قرمزی که در گوشت وجود دارد درواقع خون نیست، میوگلوبین است، پروئینی که وقتی با آب مخلوط می‌شود ترکیب صورتی متمایل به قرمز ایجاد می‌کند. اگر آب گوشت روی لباستان ریخت و هنوز تازه بود، لباس را با آب فراوان بشویید سپس آن را در آب سرد بخیسانید تا لکه برطرف شود. اگر مؤثر نبود لباس را در محلول آب‌نمک گذاشته و بعد با آب سرد بشویید.

۱۱- کره

اگر تصادفا مقداری کره روی لباستان ریخت تا جایی که ممکن است آن را با قاشق بردارید. سپس روی لکه صابون لباس‌شویی بمالید و بعد آب‌کشی کنید. سپس با پاک‌ کننده لکه مخصوص لباس‌شویی لکه را پاک‌کرده و با آب داغ (اگر برای پارچه لباستان مجاز است) لکه‌ های روی لباس را بشویید.

مطالب مرتبط
منبع
eatthis
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن