خانه داریخانه و خانواده

لکه‌ های روی لباس را چگونه به‌ راحتی پاک کنیم؟ (قسمت اول)

لکه‌ های روی لباس همیشه بخش آزار دهنده شست‌ و‌ شوی لباس هستند. حتما برایتان پیش‌آمده است که یک لیوان آبمیوه، کمی روغن‌زیتون یا مقداری سس روی لباستان ریخته باشد.

بعضی از لکه‌های روی لباس به‌ راحتی شسته می‌شوند اما بعضی دیگر مقاوم‌تر بوده و با روش‌های معمول از بین نمی‌روند. نگران نباشید، در این مقاله شما را با روش‌های از بین بردن رایج‌ترین لکه‌های روی لباس آشنا می‌کنیم:

۱-کره بادام‌ زمینی، یکی از چرب‌ترین لکه‌ های روی لباس

کره بادام‌ زمینی، یکی از خوراکی‌هایی که به کاهش وزن سریع شما کمک می‌کند، روی هر چیزی که بریزد، لکه‌ای چسبناک و ماندگار ایجاد می‌کند. لسلی ریچارد، نویسنده کتاب لذت تمیز کردن با روش دوستدار محیط‌ زیست می‌گوید: اگر کره بادام‌زمینی روی لباستان ریخت، لباس را در فریزر بگذارید. در این حالت کره بادام‌زمینی یخ می‌زند، سپس تا جایی که می‌توانید لکه را بخراشید. سپس کمی الکل روی آن بمالید تا حالت چربی را از بین ببرید. بعد کمی صابون ساده به لکه بزنید. آن را آب بکشید و اگر لازم بود بازهم این مراحل را انجام دهید تا تمام لکه‌های روی لباس محو شود و بعد لباس را خشک‌کنید.

۲- چیزبرگر، ترکیبی از انواع لکه‌های روی لباس

دان میلر، رئیس مرکز نگهداری و مراقبت از لباس مالبری می‌گوید: وقتی تکه‌ای از چیزبرگر روی لباستان بریزد انواع لکه‌ها را ایجاد می‌کند که ناشی از روغن برگر، پنیر، کچاپ و شاید هم خردل باشند.

برای پاک کردن این لکه‌های روی لباس، باید برای هر لکه روش مخصوص به خودش را به کار ببرید. ابتدا با استفاده از الکل واسفنج لکه‌های چربی را از بین ببرید. سپس الکل را از روی لباس بشویید و از کمی سرکه برای پاک کردن ترکیبات گیاهی استفاده کنید. بعد با هیدروژن پراکسید واسفنج، ترکیبات حیوانی روغن را پاک‌ کنید و در همین حال بگذارید پنج دقیقه باقی بماند. سپس از کمی مواد شوینده استفاده کنید و مثل همیشه لباس را بشویید. اگر هنوز هم لکه باقی‌مانده بود، به‌جای اینکه لباستان را دور بیندازید از خشک‌شویی محل کمک بگیرید!

این مطالب را نیز بخوانید:

۳- روغن

اشلی پل، مالک شرکت طراحی داخلی استلا می‌گوید: اگر در یک رستوران هستید و کمی سیب‌زمینی سرخ‌کرده روی شلوارتان ریخت، اصلا نگران نباشید. حتما کمی شیرین‌کننده مصنوعی در رستوران پیدا می‌شود که با آن می‌توانید لکه را از بین ببرید. این مواد، روغن را جذب می‌کنند. اگر در خانه هستید کمی صابون ظرف‌شویی را در آب گرم حل کنید و لکه را با این مایع آغشته کنید و بعد آبکشی کنید.

۴- لکه‌ های روی لباس ناشی از انواع توت‌ها

بلوبری، توت سیاه، شاتوت و انواع دیگر توت‌ها لکه‌های بسیار بدی را روی لباس، فرش، مبل یا هر وسیله دیگری ایجاد می‌کنند. باید فورا این لکه‌ها را پاک کرد. چون این نوع از لکه های روی لباس خیلی ماندگارند. اگر امکان دارد پارچه را تا جایی که می‌توانید محکم بکشید و با آب بخش عمده لکه را پاک‌کنید. بعد اجازه بدهید لباس در مخلوطی از آب و سرکه سفید به مدت حداقل یک ساعت بماند. آبکشی کنید و در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید.

مطالب مرتبط
منبع
eatthis
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن