تغذیهسلامت باش

تخم بلدرچین ؛ ۲۲ مزیت شگفت‌ انگیز آن (قسمت اول)

تخم بلدرچین یا تخم پرنده کوتورنیکس جاپونیکا در مقایسه با تخم‌مرغ معمولی دارای مواد مغذی بیشتری است. تخم بلدرچین حاوی ۱۳٪ پروتئین است و بیشتر از پروتئین در تخم‌مرغ است که تنها حاوی ۱۱٪ پروتئین است.

انسان نیازمند به تغذیه مناسب برای حفظ سلامت بدن خود است. غذای خوب نیز بر رشد و تکامل انسان و روند بازسازی بدن او تأثیر خواهد گذاشت. در بسیاری از تحقیقات ثابت شده است که مواد غذایی حاوی مواد مغذی بالا و تغذیه خوب و کامل از آن‌ها می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی باعث بهبود سلامت انسان شود. برای فراهم کردن و تغذیه بدن با مواد مغذی، باید انواع غذاها را مصرف کنیم، ازجمله سبزی‌ها، پروتئین، کربوهیدرات، میوه‌ها، دانه‌ها، و سایر دسته‌های مواد غذایی.

تخم‌مرغ یکی از غذاهای شناخته‌شده در میان مردم در سراسر جهان است و مانند گوشت مرغ، اردک، ماهی و دیگر انواع پروتئین‌ها شناخته‌شده است.
تخم‌مرغ یک منبع عالی از پروتئین و حاوی اسیدآمینه‌های کامل برخلاف سایر منابع پروتئینی است. ما همیشه تخم‌مرغ را مصرف می‌کنیم اما در کنار تخم‌مرغ معمولی مرغ، مردم تخم بلدرچین و سایر پرندگان را به‌ویژه در کشورهای آسیایی، به‌خصوص ژاپن، چین و اندونزی می‌شناسند و مصرف می‌کنند. تخم بلدرچین، تخم پرنده بلدرچین است که اندازه بسیار کوچک‌تری نسبت به تخم‌مرغ دارد، اما حاوی مواد مغذی زیادی است و حتی ارزش تخم بلدرچین سه یا چهار برابر بیشتر از انواع دیگر تخم پرندگان است.

ارزش تغذیه‌ای

تخم بلدرچین یا تخم پرنده کوتورنیکس جاپونیکا در مقایسه با تخم‌مرغ معمولی دارای مواد مغذی بیشتری است. تخم بلدرچین حاوی ۱۳٪ پروتئین است و بیشتر از پروتئین در تخم‌مرغ است که تنها حاوی ۱۱٪ پروتئین است. تخم بلدرچین همچنین حاوی مواد مغذی دیگر مانند ویتامین E، روی، ویتامینB2، آهن و سایر مواد مغذی مفید است. تخم بلدرچین حاوی آهن و پتاسیم پنج برابر بیشتر از تخم‌مرغ است. در اینجا فهرستی از مواد مغذی یک تخم بلدرچین ۹ گرمی بیان‌شده است:

  • کالری ۱۴ کیلوکالری
  • چربی ۱ گرم
  • کلسترول ۷۶ میلی‌گرم
  • سدیم ۱۳میلی‌گرم
  • پتاسیم ۱۲ میلی‌گرم
  • پروتئین ۲/۱ گرم
  • ویتامین آ  ۷۱۷ میکروگرم
  • ویتامین دی ۱% مقدار توصیه‌شده روزانه
  • ویتامین ب۱۲، ۱% مقدار توصیه‌شده روزانه
  • آهن ۱٪

فواید سلامتی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین در اندازه‌های کوچک حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است که بسیاری از مزایای سلامتی را برای بدن ما به ارمغان می‌آورد و توسط برخی مطالعات علمی نیز اثبات‌شده هستند. فواید سلامتی تخم بلدرچین در زیر آورده شده است، با ما همراه باشید.

۱٫ بهبود عملکرد مغز

تخم بلدرچین حاوی اسیدآمینه‌ها و پروتئین‌های عالی است که می‌تواند به تحریک عملکرد مغز و تغذیه سیستم عصبی کمک کند تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.  پروتئین‌های موجود در تخم بلدرچین همچنین از سلول‌های مغز در برابر آسیب سلول‌ها و در صورت شکستن آن‌ها محافظت می‌کنند.

۲٫ جلوگیری از کم‌خونی

مطالعات نشان می‌دهند زنانی که تخم بلدرچین مصرف می‌کنند، معمولاً خطر ابتلا به کم‌خونی کمتری دارند. تخم بلدرچین حاوی آهن است که می‌تواند در تشکیل سلول‌های قرمز خون (هموگلوبین) و جلوگیری از کم‌خونی کمک کند، درحالی‌که اسیدآمینه‌های تخم بلدرچین نیز ممکن است سطح هموگلوبین را درون گلبول‌های قرمز افزایش دهند. هموگلوبین خود پروتئینی است که نقش مهمی را در جذب اکسیژن و مواد مغذی و همچنین حمل‌ونقل آن‌ها به تمام قسمت‌های بدن ایفا می‌کند.

۳٫ پاک‌سازی خون توسط تخم بلدرچین

ثابت شده است تخم بلدرچین می‌تواند به بدن کمک کند تا فلزات سنگین و سمی مانند جیوه را حذف کند. اسیدآمینه و سایر اجزای تخم بلدرچین می‌توانند سم را درگیر کرده و آن‌ها را از بدن جدا کنند، پس این تخم ارزشمند به‌عنوان تصفیه‌کننده خون عمل می‌کند.

۴٫ افزایش فرآیند رشد

پروتئین ساختار اصلی بدن و در فرآیند رشد بدن مخصوصاً در کودکان مورد نیاز است، تخم بلدرچین حاوی مقادیر زیادی پروتئین است که ممکن است باعث رشد بدن و همچنین باعث بهبود عملکرد اندام‌های بدن شود.

۵٫ تقویت سیستم ایمنی بدن

تخم بلدرچین حاوی انواع اسیدآمینه‌ها ازجمله لیزین است که می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد. لیزین اسیدآمینه‌ای است که می‌تواند تولید آنتی‌بادی‌ها را تقویت و از پاسخ ایمنی بدن به عوامل خارجی حمایت کند.

۶٫ جلوگیری از دیابت

مطالعات نشان می‌دهد که تخم بلدرچین حاوی اسیدآمینه لوسین است که می‌تواند در تنظیم قند خون و حفظ تعادل انسولین کمک کند و غذای خوبی برای جلوگیری و درمان دیابت باشد.

۷٫ حفظ پوست سالم

تخم بلدرچین منبع خوبی از پروتئین حاوی اسیدآمینه لیزین است که می‌تواند تولید کلاژن را بهبود بخشد. همان‌طور که میدانید، کلاژن نوعی پروتئین است که برای حفظ لایه‌های پوست و جلوگیری از تضعیف و چروک شدن لازم است.

۸٫ حفظ متابولیسم سالم

تخم بلدرچین شامل بسیاری از مواد مغذی شامل کمپلکس‌های ویتامین B است که برای حفظ تعادل انرژی از طریق حفظ متابولیسم طبیعی ضروری است، کمپلکس ویتامین B شامل ویتامین B12 و B6 هستند که کلید فعالیت چندین آنزیم متابولیکی محسوب شده و نقش مهمی در تولید انرژی ایفا می‌کنند.

۹٫ ساخت عضله

محتوای پروتئینی بالا  تخم بلدرچین، آن را به‌عنوان یک ماده غذایی عالی برای ساخت عضلات فراهم آورده است. اگر می‌خواهید بدنی عضلانی داشته باشید، می‌توانید تخم بلدرچین را به‌طور منظم مصرف کنید و همچنین ورزش را در کنار این تغذیه مناسب فراموش نکنید.

۱۰٫ کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های مهمی است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را به میزان ۲۴٪ کاهش دهد. بر اساس مطالعه Lee و همکاران در سال ۲۰۱۰ این مزایا به‌وسیله حضور ویتامین E یا توکوفرول موجود در این تخم کوچک ایجاد می‌گردد.

مطالب مرتبط
منبع
drhealthbenefits
برچسب ها

صدریه صامتی

کارشناسی ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن