پزشکیسلامت باش

آنفولانزا و دیگر عفونت‌ها حین نشستن در هواپیما

در یک پژوهش مشخص شده است، مسافرانی که در یک ردیف و در بین دو صندلی کناری افراد مبتلا به آفنلانزا می‌نشینند، ۸۰ درصد بیشتر از دیگر افراد در خطر ابتلا به بیماری آنفلانزا هستند، احتمال ابتلا به بیماری در افراد در مکان های دیگر ۳۰ درصد است، بنابراین بیشتر مسافران هوایی از سرماخوردگی و آنفولانزا گرفتن از دیگر مسافران می‌ترسند.

ویکی استوور هرتزبرگ، دکترای دانشگاه اموری در آتلانتا می‌گوید: «شما در حال سرفه کردن یا عطسه کردن یا صحبت کردن هستید و آن قطرات بیماری در هوا منتشر می‌شوند. چیزی که ما در یافته‌هایمان بدان پی بردیم این است که افرادی که در نزدیکی شما قرار داشته باشند، در معرض بیشترین خطر ابتلا به بیماری قرار دارند. احتمال مبتلا شدن دیگر مسافران در فاصله ای دورتر خیلی کمتر است.»

صندلی‌مان در هواپیما کجا باشد؟

این مطالعه همچنین نشان داده است جایی که یک مسافر در آن می‌نشیند به رفتارهای حین پرواز که ممکن است خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد، وابستگی دارد. ۸۰ درصد از مسافرانی که صندلی‌شان کنار راهروهای هواپیماست، حداقل یکبار در طول پرواز جا به جا می‌شوند، درحالی‌که ۶۲ درصد از افرادی که در صندلی‌های میانی می‌نشینند و ۴۳ درصد از مسافرانی که کنار یک پنجره می‌نشینند، احتمال حداقل یک بار بلندشدن و جابه‌جایی‌شان وجود دارد. بیشترین دلایل بلندشدن مسافران از صندلی‌هایشان استفاده از دستشویی و سر زدن به سطل آشغال بوده است.

مهمانداران پرواز، آنفولانزا و دیگر بیماری‌ها

در حالی‌ که خطر آلوده شدن توسط یک مسافر ردیف‌های جلویی و عقبی خیلی پایین است، شانس سرایت کردن آلودگی از طریق یکی از اعضای خدمه هواپیما بیشتر است. مطالعات نشان داده است که یک مسافر بیمار، به‌ طور میانگین ۰٫۷ از دیگر مسافران را آلوده می‌کند. اما یک مهماندار پرواز بیمار، می‌تواند به‌ طور میانگین ۴٫۶ مسافران را مریض کند. به‌ طور تقریبی در یک پرواز ۴ ساعته، هر یک از اعضای خدمه پرواز به مدت ۶۷ دقیقه با مسافران در ارتباط بوده و به‌ طور میانگین ۱۵۵ دقیقه در آشپزخانه حضور داشته است.

  • دکتر هرزبرگ می‌گوید «ما دریافتیم افرادی که در کنار راهروها و صندلی‌های میانی قرار دارند بیشتر از دیگر مسافران احتمال دارد بیمار شوند. همچنین وجود یک خدمه بیمار بیش از مسافران احتمال دارد، دیگر اعضای خدمه را بیمار کنند چون بیشتر وقتشان را در آشپزخانه‌ها می‌گذارند».

چگونگی انجام پژوهش

مطالعه پرواز سلامت در بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ توسط بوئینگ انجام شده است. تیم مطالعه حرکات مسافران و اعضای خدمه را اتاقک‌های طبقه اقتصادی ۱۰ پرواز بین آتلانتا و ۵ مقصد خارج از خلیج غربی ثبت و ضبط کردند. و هر ۱۰ پرواز در فصل آنفولانزا انجام شده بود.

این تیم همچنین ۲۲۹ نمونه محیطی از هوا و سطوحی مانند سگک‌های کمربند ایمنی و دستگیره‌های در دستشویی در اتاقک‌های طبقه اقتصادی جمع‌آوری کردند. کف هواپیماها برای احتمال وجود ۱۸ نوع رایج ویروس مانند آنفولانزا و ویروس‌های سرماخوردگی نمونه‌برداری شدند. هرتزبرگ می‌گوید: «همه آن نمونه‌ها پاک بودند. محیط هواپیما کاملاً تمیز بود».

راهکارها

هرتزبرگ می‌گوید: «ما معتقدیم که اگر حواستان به بهداشت فردیتان باشد – شست و شوی دست با استفاده از ضدعفونی‌کننده و دور نگه داشتن دستتان از صورتتان  – این یک راهکار مناسب برای محافظت از خود در مقابل بیماری‌ها خواهد بود.» راهکاری دیگر این است که سالی یک بار، واکسن آنفولانزا بزنید.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن