پزشکیسلامت باش

چطور گیر کردن تیغ ماهی در گلو را رفع کنیم؟

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که هنگام خوردن یک غذای خوشمزه، تیغ ماهی در گلوی‌تان گیر کند. اگر قبلاً چنین اتفاقی برای شما افتاده است، اکنون می‌دانید که این احساس واقعاً ناخوشایند است! در این صورت، هنگامی‌که شما انتظار سرو غذایی دلپذیر را دارید، آخرین چیزی که تجربه خواهید کرد درد و ناراحتی است.

چگونه تیغ ماهی گیر می‌کند؟

هنگامی‌که در مورد تیغ ماهی صحبت می‌کنیم دقیقاً منظورمان چیست؟ بسیاری از ماهی‌ها با تیغ‌های کوچکی که برداشتن آن‌ها بسیار سخت است بسته‌بندی می‌شوند. از بین بردن استخوان‌های بعضی از ماهی‌های آب شیرین، همانند ماهی آزاد و ماهی قزل‌آلا، بسیار دشوار است. بعضی از سرآشپزها نیز ممکن است کل ماهی را با استخوان‌های آن سرو کنند. اگر یک اشتباه را نادیده بگیرید و متوجه تیغ ماهی نباشید، ممکن است در گلوی‌تان گیر کند که می‌تواند بسیار ناخوشایند و دردناک باشد.

تیغ‌های ماهی ازنظر اندازه و ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند. مسدود شدن راه گلو با تیغِ ماهی معمولاً زمانی رخ می‌دهد که عضلات دیواره گلو منقبض‌شده و در نتیجه‌ آن تیغ ماهی گیرکرده و هم‌زمان دیواره‌های گلو را سوراخ کرده و وارد آن‌ها می‌شود. این وضعیت معمولاً زمانی رخ می‌دهد که با سرعت زیادی غذاخورده، کمتر بجوید و در حین خوردن صحبت کنید. در چنین وضعیتی با بلعیدن هر ماده‌ غذایی دچار درد می‌شوید. در موارد شدید، حتی ممکن است درون آن شکاف ایجاد کرده و منجر به خونریزی شود. غیر از درد، چند نشانه‌ دیگر نیز وجود دارد. آن‌ها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • تنفس با صدای زیر
 • بزاق آغشته به خون
 • احساس خفگی و یا عق‌زدن
 • آب آمدن شدید از دهان
 • درد به هنگام بلع
 • مشکل در جویدن
 • مشکل در صحبت کردن

چگونه تیغ ماهی را از گلو خارج کنیم؟

سرفه

نخستین کاری که باید سعی کرده انجام دهید، سرفه‌ محکم است به‌ طوری‌ که استخوان ماهی به‌ خودی‌خود بیرون آید، اما زیاده‌روی نکنید و یا به گلوی خود فشار نیاورید، به این دلیل که ممکن است دیواره‌های گلوی شما بیش‌ از پیش آسیب ببینند. سرفه اولین خط دفاعی بدن در برابر هجوم میکروب‌ها است. به مدت چند دقیقه به‌ سختی سرفه‌ کنید تا هوای کافی باعث شود تیغ‌های ماهی در گلو بچرخند. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید با سرفه تیغ‌ها را خارج کنید. اگر این روش جواب نداد، راه‌حل‌های دیگر را امتحان کنید.

روغن‌زیتون بنوشید.

اگر قادر به سرفه کردن نیستید، زمان آن رسیده که افزودنی‌هایی را امتحان کنید که تیغ ماهی به آن‌ها بچسبد. روغن‌ زیتون راه‌ حلی عالی است، زیرا روان کننده‌ای قوی می‌باشد. روغن نمی‌تواند سریعاً از طریق بزاق و آنزیم‌های گوارشی حل شود، بنابراین بهتر است برای از بین بردن تیغ ماهی مورد استفاده قرار گیرد. روغن، تیغ‌ها را لغزنده می‌کند و نیز کمک می‌کند نرم شده و به‌ راحتی بلعیده شوند.

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: ۹ غذای مناسب که به سلامت مغز شما کمک میکند

یک مارشمالو (نوعی شیرینی) را قورت دهید

بسیاری از مردم این روش را کاملاً باور دارند. مقداری مارشمالو (نوعی شیرینی) را در دهان گذاشته و پیش از بلع، کمی آن‌را بجوید. مارشمالو ضخیم و اسفنجی است و به هنگام جویدن چسبناک می‌شود. چسبندگی مارشمالو باعث می‌شود استخوان سریعاً چرخیده و جذب مارشمالو شود.

این شیرینی تیغِ ماهی را همراه با خود به درون معده می‌برد. درصورتی‌که تیغ ماهی برای مرتبه نخست از بین نرفت، مجدداً این کار را تکرار کنید. جرعه‌های بزرگی از آب در حین بلع آن‌ها بنوشید.

سرکه رقیق

شما می‌توانید برای کمک به حرکت استخوان‌ها، کمی سرکه رقیق بخورید. تیغ‌های ماهی معمولاً ظریف و شکننده هستند و سرکه اسیدی است، سرکه کمک می‌کند فرآیند اسید معده برای حل کردن تیغ در گلو تسریع یابد. تنها اشکال این روش این است که ممکن است کمی طول بکشد.

نان را در آب گرم فرو ببرید

این روش کمی شبیه به روش مارشمالو است. تکه‌ای نان را برداشته و آن‌را در آب گرم یا شیر فرو ببرید. بلافاصله نان را بیرون آورده و کل آن‌را ببلعید. بافت ناهموار نان و چسبندگی شیر یا آب، باعث جذب تیغه از هرجایی که گیرکرده می‌شود.

به پزشک مراجعه کنید:

اگر تمام روش‌های بالا را امتحان کرده و نتیجه نگرفته‌اید، برای خارج کردن تیغ ماهی به پزشک مراجعه کنید. معمولاً این کار توسط پزشک بسیار سریع و بی‌دردسر انجام می‌شود، هرچند در موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی‌های کوچک باشد. در موارد نادر، آسیب ناشی از تیغ ماهی ممکن است تهدیدکننده زندگی باشد.

اگر خونریزی (بیش از یک قطره)، درد شدید، زخم پانکراس یا انسداد مسیر هوایی داشتید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. اگر تیغ ماهی مانع نفس کشیدن شما شد، با ۹۱۱ تماس گرفته و مراقبت‌های اورژانسی را دریافت کنید. ماندن استخوان در گلو به مدت بیش از یک یا دو روز ممکن است موجب بروز عفونت‌هایی شده که این مشکل را پیچیده‌تر خواهد ساخت.

توصیه‌های ایمنی را جدی بگیرید، چون پیشگیری بهتر از درمان است!

 • آرام و با حوصله غذا بخورید. به‌ راستی این‌ همه عجله برای چیست؟
 • لقمه‌ غذای‌تان را خوب نگاه کنید.
 • غذا را خوب بجوید.
 • موقع غذا خوردن در حالت خوابیده و یا درازکش نباشید.
 • موقع غذا خوردن حرف نزنید و نخندید.
مطالب مرتبط
منبع
littlethings
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن