تغذیهسلامت باش

مزایای مصرف ماهی در رژیم غذایی چیست؟

ماهی یکی از سالم‌ترین غذاهای این سیاره است. در ماهی بسیاری از مواد مغذی مهم مانند پروتئین و ویتامین D وجود دارد. ماهی بهترین منبع اسیدهای چرب امگا ۳ است که به میزان زیادی برای بدن و مغز شما اهمیت دارند.در این مطلب و قسمت بعدی آن به ۱۰ مورد از مزایای مصرف ماهی اشاره می‌کنیم، با ما همراه باشید.

۱٫ ماهی ، مملو از مواد مغذی

به‌طورکلی، انواع ماهی‌ها برای شما مناسب‌اند. مواد غذایی موجود در آن‌ها را بسیاری از افراد بدان دسترسی ندارند. این موارد شامل پروتئین باکیفیت بالا، ید و ویتامین‌ها و مواد معدنی بسیار زیاد است. بااین‌حال، تعدادی از ماهی‌ها بهتر از بقیه هستند و ماهی‌های چرب سالم‌ترین آن‌ها در نظر گرفته می‌شوند. این به این خاطر است که ماهی‌های چرب (مانند سالمون، قزل‌آلا، ساردین و خال‌مخالی) مملو از مواد غذایی دارای چربی هستند. این‌ها شامل ویتامین D محلول در چربی، ماده مغذی که بیشتر افراد دچار کمبود آن هستند و مانند یک هورمون استروئید در بدن عمل می‌کند. ماهی‌های چرب معمولاً اسیدهای چرب امگا ۳ بیشتری دارند. این اسیدهای چرب برای بدن و مغز شما جهت داشتن عملکرد بهینه حیاتی هستند و به میزان زیادی در کاهش خطر بسیاری از بیماری‌ها نقش دارند. برای دستیابی به مقدار لازم امگا ۳ برای بدن‌تان، حداقل یک یا دو بار در هفته توصیه می‌شود که ماهی‌های چرب بخورید.

۲٫ کاهش خطر حملات قلبی و سکته

حملات قلبی دو علت رایج مرگ زودرس در جهان هستند. ماهی به‌طورکلی یکی از بهترین غذاهایی است که برای داشتن یک قلب سالم می‌توانید آن را بخورید. جای تعجب نیست، بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای بزرگ نشان داده‌اند افرادی که به‌طور منظم ماهی می‌خورند به نظر می‌رسد که با خط کمتر حملات قلبی، سکته و مرگ ناشی از حملات قلبی مواجه شوند. در مطالعه‌ای انجام‌شده در بین بیش از ۴۰٫۰۰۰ متخصص سلامتی مرد در ایالات‌متحده، آن‌هایی که به‌طور منظم یک یا تعداد بیشتری وعده ماهی در هفته می‌خورند، ۱۵ درصد خطر کمتری نسبت به ابتلا به بیماری‌های قلبی داشتند. پژوهشگران باور دارند که انواع ماهی‌های چرب به علت داشتن مقدار زیاد اسیدهای چرب برای سلامت قلب مفیدترند.

۳٫ مواد غذایی ضروری برای رشد

اسیدهای چرب امگا ۳ برای رشد و توسعه به‌شدت ضروری هستند. اسید چرب امگا ۳ اسید داکوزاگزازنیک اهمیت زیادی دارد، چون در بهبود وضعیت مغز و چشم تأثیرگذار است. به همین دلیل معمولاً توصیه می‌شود و انتظار می‌رود که مادران باردار اسیدهای چرب امگا ۳ زیادی بخورند. بااین‌حال، یک هشدار جدی در ارتباط با توصیه خوردن ماهی به مادران وجود دارد. در برخی از ماهی‌ها، جیوه زیادی وجود دارد که به مشکلات رشد و توسعه مغزی ارتباط دارد. به همین دلیل، زنان باردار می‌بایست تنها از ماهی‌های سطح پایین زنجیره غذایی استفاده کنند (سالمون، ساردین، قزل‌آلا و …) و در هفته این مقدار بیش از ۳۴۰ گرم نشود. زنان باردار می‌بایست از ماهی‌های خام و پخته نشده (مانند سوشی) خودداری کنند، چون دارای میکروارگانیزم‌هایی هستند که می‌توانند به جنین آسیب بزنند.

۴٫ افزایش ماده خاکستری در مغز

یکی از پیامدهای بالا رفتن سن عملکرد مغز است که اغلب روبه ‌زوال می‌رود (مرتبط با کاهش شناختی مرتبط با سن). این مورد در بسیاری از موارد طبیعی است، اما همچنین بیماری‌های عصب مغزی مانند بیماری آلزایمر وجود دارد.

مسئله‌ای که قابل توجه است، این است که بسیاری از مطالعات مشاهده‌ای نشان داده‌اند، افرادی که ماهی بیشتری می‌خورند با نرخ کمتری از مسائل مرتبط با کاهش شناختی روبه‌رو می‌شوند. یک مکانیزم می‌تواند با ماده خاکستری در مغز مرتبط باشد. ماده خاکستری بافت کارکردی اصلی در مغز شماست که شامل نورون‌هایی است که اطلاعات را پردازش کرده، حافظه را ذخیره کرده و شما را به یک انسان بدل می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند، افرادی که هر هفته ماهی می‌خورند ماده خاکستری بیشتری در مرکز مغز خود دارند که احساسات و حافظه را تنظیم می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن