متفرقه

غذاهای انگشتی مناسب در رژیم غذایی کودکان شما

معرفی بهترین غذاهای انگشتی و زمان مناسب برای وارد کردن این دست از غذاها در رژیم غذای نوزادان و نحوه معرفی این غذاها را به نوزاد می‌توانید در این مقاله مشاهده کنید.

غذاهای انگشتی برای نوزادان

هر نوع غذای ساده و سبک که نوزادان به راحتی بتوانند غذا را با انگشتان خود در دست بگیرند و وارد دهان خود کنند جزء غذاهای انگشتی به شمار می‌رود. غذاهای انگشتی گام مهم در جهت استقلال کودکان به شمار می‌رود. غذاهای انگشتی به نوزادان کمک می‌کنند تا مهارت‌های حرکتی خود را بالا ببرند. این غذاها را می‌توان به عنوان یک تمرین برای هماهنگی بیشتری اعضای بدن نیز به شمار آورد.

زمان مناسب برای معرفی غذاهای انگشتی

بهترین زمان برای معرفی غذاهای انگشتی در کودکان ۸ تا ۹ ماهگی است. در این دوران می‌بینید که کودکان تمایل دارند با دست وارد ظرف غذا شوند. تغذیه نوزادان در این ماه‌ها توسط والدین و به کمک قاشق انجام می‌شود. در این دوران بهتر است غذاهای نرم مانند حلیم یا فرنی را با قاشق به کودکان دهید اما تکه‌های میوه و سبزیجات پخته شده را در ظرفی مقابل کودک قرار دهید تا او به تنهایی و با انگشتان خود مواد غذایی را درون دهان خود قرا دهد. ممکن است در ابتدا نوزادان نتواند مواد غذایی را به خوبی در دست نگهدارند، یا به جای وارد کردن مواد غذایی در دهان خود مواد غذایی را با انگشتان خود له کند، با این وجود به او اجازه دهید مهارت‌های گرفتن غذا و برداشتن را بیاموزد.

معرفی غذاهای انگشتی به کودک

برای شروع بهتر است ۴ یا ۵ تکه کوچک سیب نرم را در سینی جلو صندلی نوزاد قرار دهید. اگر نگران پراکنده شدن قطعات میوه هستید تعداد آن‌ها را کمتر کنید. بهتر است خودتان در نزدیکی کودک باشد تا از بروز مشکلاتی مانند خفه شدن او جلوگیری نمایید. برای بار اول به کودک آموزش دهید که چگونه قطعات میوه را بردارد و در دهان بگذارد.

بهترین غذاهای انگشتی کدام‌اند ؟

کودکان دندان‌های زیادی ندارند؛ بنابراین مواد غذایی نرم بهترین غذاها به شمار می‌روند؛ مثلاً موز یا سیب برای شروع عالی است. بافت مواد غذایی، میزان نرمی و همچنین علاقه نوزادان به مواد غذایی تعیین کننده نوع غذای انگشتی است. طعم و عطر مواد غذایی باید به گونه‌ای باشد که برای نوزادان جذاب بوده و آنها را به خوردن غذا تشویق کند. قطعات پنیر، سیب زمینی آب پز، تخم‌مرغ، پاستا، تکه‌های نان یا شیرینی، نخود و هویج پخته شده، همچنین قطعات میوه‌ها بسیار عالی هستند. مواد غذایی باید به گونه‌ای باشد که خطری برای کودکان نداشته باشد. قطعات باید بسیار کوچک خورد شوند. در ماه‌های اول حتی یک دانه انگور نیز می‌تواند برای نوزاد بزرگ باشد. با افزایش سن کودک می‌توان از قطعات بزرگ‌تر استفاده نمود. نکته بسیار مهم در غذاهای انگشتی این است که مواد غذایی را با یکدیگر مخلوط نکنید. در هر وعده غذایی تنها یک ماده غذایی قرار دهید. تا در صورت بروز آلرژی غذایی نوع ماده غذایی آلرژی‌زا شناسایی شود.

غذاهای انگشتی مورد علاقه‌ای کودکان

مواد غذایی برای هر کودک متفاوت است اما اغلب کودکان مواد غذایی گفته شده در زیر را دوست دارند بنابراین برای علاقمندی آن‌ها به خوردن غذا به تنهایی شانس خود را این مواد غذایی امتحان کنید.

  • پاستا
  • قطعات کوچک پنیر
  • تخم‌مرغ آب پز و تکه شده
  • قطعات سبزیجات پخته شده مانند هویج، نخود فرنگی، کدو سبز و سیب زمینی
  • قطعات کلم، مخصوصاً کلم بروکلی
  • قطعات کوچک گوشت پخته شده گاو، بوقلمون یا مرغ
  • قطعات میوه‌های نرم، مانند سیب، موز و هلو و آلو
مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن