تغذیهسلامت باش

احساس گرسنگی سبب ایجاد عادت‌های بد غذایی می‌شود

به‌ عنوان انسان، ما تمایل داریم وقتی‌ که احساس گرسنگی می‌کنیم، چیزی بخوریم. شکم ما شروع صدا دادن می‌کند و ما به دنبال چیزی برای خوردن می‌گردیم. اما اگر بدانید که خوردن با یک شکم خالی برای شما خوب نیست، چه می‌گویید؟

مشکلات گرسنگی بیش از حد

به آخرین باری که خیلی گرسنه بودید فکر کنید. زمانی که می‌گویید آن‌قدر گرسنه‌اید که می‌توانید یک اسب را بخورید، یعنی هر غذایی که به دستتان برسد را می‌خورید. وقتی شکم شما خالی باشد، قند خون شما افت می‌کند؛ گاهی به‌ آرامی و گاهی به‌ سرعت. چون بدن شما می‌خواهد از خود مراقبت کند، روی هر چیز دارای کالری بالایی که پیدا کند، تمرکز می‌کند. تا به‌ حال به این نکته توجه کرده‌اید که اشتهای شما زمانی که بسیار گرسنه هستید، برای خوردن غذاهای ناسالم بیشتر است؟

زمانی که گرسنه‌اید، تقریباً هر غذایی خوب به نظر می‌رسد. اما زمانی که غذا به شما می‌رسد و خوردنش به اتمام می‌رسد، شما تمایل دارید تا غذای بیشتری پیدا کنید، چون احساس می‌کنید که سیر نشده‌اید. هرچه گرسنه‌تر باشید، مقاومت در مقابل غذاهای ناسالم مانند برگر، پیتزا، بستنی و شیرینی‌ها سخت‌تر خواهد شد. پژوهشی در ارتباط با خریدارانی که با گرسنگی به فروشگاه‌ها می‌رفتند، نشان داده است که آن‌ها تمایل بیشتری دارند که از غذاهای ناسالم استفاده کنند. خرید در حین گرسنگی می‌تواند منجر به خوردن وعده‌‌های غذایی ناسالم شود. محققان آزمایشگاه غذا در دانشگاه کرنل می‌گویند:

مردم گرسنه تمایل دارند تا نسبت به غذاهای دارای کالری بالا که انرژی بیشتری را فراهم می‌کنند، فکر کنند، که بر انتخاب غذاهایی که در طول هفته می‌خرند، تأثیر می‌گذارد. این غذاها شامل گوشت قرمز، شکلات و اسنک‌های نمک‌دار در مقابل غذاهای دارای کالری کم مانند سینه‌های مرغ، سبزیجات و میوه‌هاست.

گزارش‌های متعدد، به نتیجه مشابهی رسیده‌اند، که به بهترین نحو به‌صورت زیر توسط سامانتا هلر، متخصص ارشد تغذیه در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک به‌طور خلاصه بیان شده است:

زمانی که بدن با کمبود انرژی مواجه شده است، در وضعیت بقا باقی می‌ماند. زمانی که این اتفاق بیفتد، واکنش طبیعی، دستیابی به غذاهای دارای کالری بالا برای جایگزین کردن کالری‌های ازدست‌ رفته و ذخیره‌سازی آن‌ها در بدن در مواقع نرسیدن غذاهای بعدی است. این شرایط مانند خواب زمستانی است، اما تنها به بد مزاجی و افزایش وزن می‌انجامد.

برای گرسنگی آماده ‌باشید

اگر شما عادت بدی دارید که تا آخرین لحظه‌ای که گرسنگی کامل به سراغتان بیاید، غذا نمی‌خورید، بهتر است که همیشه در اطراف خود اسنک‌های سالم داشته باشید. اگر شما پشت میز کار می‌کنید، بادام یا دیگر اسنک‌های پروتئین دار در کشوی خود داشته باشید. زمانی که احساس گرسنگی کردید، یک مشت آجیل بخورید تا احساس گرسنگی‌تان برطرف شود.

اسنک بخورید

بنابراین دفعه بعدی که در حال نوشتن فهرست خرید هستید، مطمئن شوید که از اسنک‌های قابل‌حمل و سالم هم داخل‌شان بگذارید، مانند غذاهایی که بتوانید در بین وعده‌های غذایی اصلی از آن استفاده کنید و به این شکل از سلامتی خود مراقبت کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن