پیشرفت شخصیپیشرفت کن

ترس از تنهایی ؛ نشانه‌ها و روش‌های مقابله با آن (قسمت چهارم)

ترس از تنهایی را می‌توان یکی از مشکلاتی نام برد که گرچه کمتر شناخته شده است، اما از مهمترین و مؤثرترین عوامل به هم خوردن بسیاری از روابط عاطفی قلمداد می‌شود. در آخرین قسمت این مقاله با ۳ راهکار پایانی برای مقابله با این مشکل آشنا خواهید شد.

از دنبال کردن افرادی که از نظر احساسی آماده نیستند دست بر‌دارید

بعضی افراد که از اختلال ترس از تنهایی رنج می‌برند به سمت روابطی کشیده می‌شوند که همگی در یک خصوصیت مشترک‌اند. مخاطب خاصی که از نظر احساسی آماده‌ وارد شدن به رابطه نیست. به جای دنبال کردن چنین افرادی بهتر است این چرخه را بشکنید و برای تغییر هم که شده به دنبال فردی باشید که آماده و خواستار شروع رابطه است و از نظر احساس آنقدر ثبات دارد که بتواند در جهت حفظ رابطه قدم بردارد. اگر مدت طولانی است که چنین الگوی رفتاری را دارید، کمک گرفتن از یک مشاور می‌تواند مفید واقع شود.

یک شبکه حمایتی برای خود بسازید

بیشتر اوقات افرادی که از اختلال ترس از رهایی رنج می‌برند آنقدر غرق در رابطه‌ی عاشقانه و گذران وقت با مخاطب خاص خود می‌شوند که دیگر انواع روابط انسانی را از یاد می‌برند. زمانی که به طور وسواس گونه‌ای تمام وقت خود را فقط ‌و ‌فقط به یک نفر اختصاص دهید نگه داشتن روابط دوستانه با دیگران سخت خواهد شد. آیا زمانی که با دوستان خود هستید بی‌وقفه راجع به مخاطب خاص‌تان صحبت می‌کنید؟‌ یا زمانی که با دوستان خود در حال وقت گذرانی هستید فکر مخاطب خاص یک لحظه هم شما را رها نمی‌کند؟ این گونه رفتار‌ها مانع به وجود آمدن روابط دوستانه‌ معنادار با دیگران می‌شود.

برای داشتن یک زندگی متعادل، باید بتوانید با افرادی دیگری هم به جز شریک زندگی‌تان وقت بگذرانید. به شبکه‌ای از افراد نیاز دارید که به توانند در نقش یک شبکه‌ حمایتی ظاهر شوند. به این ترتیب اگر رابطه‌ عاشقانه‌تان پایان یافت هنوز هم از عشق، محبت، حمایت و دلگرمی خانواده و دوستان خود بهره‌مند خواهید بود. گزینه‌های دوستی خود را با شرکت در فعالیت‌هایی که از نظرتان جذاب هستند باز بگذارید. اگر به دویدن علاقه‌مندید به یک گروه‌ از دوندگان که هفته‌ای یک بار برنامه دارند ملحق شوید. اگر از کمک کردن به دیگران لذت می‌برید در مؤسسات خیریه داوطلب شوید. البته این‌‌ها فقط مثال‌هایی کوچک از کارهای متنوعی است که می‌توانید انجام دهید.

تمام وقت خود را صرف یک نفر که وارد یکی از فصل‌های زندگی‌تان شده نکنید. نه به آن شکلی که از تشکیل دیگر انواع روابط دوستانه باز بمانید چرا که  این دوست‌ها هستند که در تمامی فصول زنگی به کارتان می‌آیند. اختلال ترس از رهایی شما را وا‌می‌دارد تا همه‌ی وقت خود را صرف مخاطب خاص خود کنید. اینقدر سختگیری نکنید و کمی وقت صرف ایجاد دوستی با دیگران بکنید. این کار باعث می‌شود به مخاطب خاص‌تان به چشم تنها تکیه‌گاه موجود در زندگی نگاه نکنید. روش سالم در زندگی این است که علاوه بر وقت‌گذرانی با شریک زندگی، وقتی را هم برای خوشگذرانی با دوستان خود کنار بگذارید.

رفتارهایی که از ترس منشأ می‌گیرند را کنترل کنید

در موارد بالا به رفتارهایی که از اختلال ترس از رهایی ناشی می‌شوند اشاره کردیم. علاوه بر شناسایی این الگو‌های رفتاری در گذشته، باید حواس‌تان به وجود و تکرار این رفتار‌ها در روابط کنونی خود نیز باشد. با استفاده از تمرینات ذهن آگاهی می‌توانید هر زمان که متوجه شدید در حال پیروی از عادت‌ها و الگو‌های رفتاری قدیمی هستید، خود را از ادامه‌ انجام آن‌ها بازدارید. به خود یادآوری کنید این رفتار شما برگرفته از مشکل ترس از رهایی است و اینکه تاکنون چنین رفتاری هیچ کاری از شما پیش نبرده و در آینده هم کمک حالتان نخواهد بود. با ترس‌های‌تان رو در رو شوید و به خودتان قول بدهید از امروز با تغییر رویه تصمیم دارید آن‌ها را تحت کنترل خود درآورید.

به طور خلاصه

ممکن است مشکل ترس از رهایی ممکن است از مدت‌ها پیش در وجودتان نهادینه شده باشد، اما با قبول اینکه فردی با ارزش وجودی بالا هستید و با پیدا کردن ریشه‌ ترس خود می‌توانید با آن مقابله کرده و به سوی یک زندگی بهتر با روابطی شادتر و سالم‌تر قدم بردارید. افرادی که تمام مدت حس نا امنی دارند تا زمانی که برای داشتن حس امنیت به دیگری تکیه می‌کنند از این مشکل رنج خواهند برد. با کمک توصیه‌های بالا همین امروز زمام ترس‌های خود را به دست بگیرید و شاهد تحولی بزرگ در روابط خود باشید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن