ارتباط خانوادگیخانه و خانواده

چطور تشخیص می‌دهید که عاشق شده اید؟

شناسایی کامل احساسات شخصی شما ممکن است دشوار باشد، و اینکه بخواهید آن‌ها را در قالب‌های عاشق شدن یا احساسی گذرا قرار دادن فریبنده به نظر برسد. آیا احساسات شما واقعی است یا نیاز دارید که در پیشبرد این رابطه مراقب باشید؟ هیچ شکی نیست که مراحل اولیه یک رابطه چقدر می‌تواند گیج‌ کننده باشد. شما ممکن است درباره احساسات خود مطمئن نباشید و ندانید کسی که در حال قرار گذاشتن با او هستید به شما فکر می‌کند یا نه. با توجه به پژوهش‌های اخیر انجام شده در اینجا سؤالاتی را آورده‌ایم که به شما در درک چگونگی یک رابطه کمک می‌کنند.

۱٫ به‌طور ناگهانی کارهای جدید انجام می‌دهید؟

زمانی که افراد عاشق می‌شوند، آن‌ها اغلب ماورای روال معمول، فعالیت‌هایشان را گسترده داده و آن کارهایی را انجام می‌دهند که طرف مقابلشان به آن علاقه دارد. شما ممکن است خودتان را ببینید که در حال امتحان کردن غذاهای جدید، تماشای سریال‌های تلویزیونی جدید هستید یا فعالیت‌هایی مانند دویدن یا ماهیگیری را انجام می‌دهید. افرادی که عاشق می‌شوند تمایل دارند تا نسبت به محتوا و تنوع مفاهیم شخصی‌شان رشد داشته باشند.

۲٫ اخیراً به‌طور ویژه دچار استرس شده‌اید؟

با وجود خوشایند بودن عاشق شدن، شواهد موجود تجربه سطوح بالاتر از هورمون استرس را به آن مرتبط می‌کنند. بنابراین اگر اضطراب دارید، دلواپس هستید، یا فقط کمی عصبی هستید، ممکن است واکنشی عادی به شیوه مواجه شدن اجتماعی تکرارشده همراه با کسی باشد که تاثیرگذاریش عمیقاً برایتان اهمیت دارد.

۳٫ نسبت به بودن با این شخص انگیزه دارید؟

انتقال از یک رابطه عادی به سمت عاشق شدن ممکن است دارای یک بنیان شیمیایی باشد: شواهد نشان می‌دهد که نواحی غنی از دوپامین مغز در مراحل اولیه عشق درگیرند؛ این نواحی به‌عنوان بخش «سیستم پاداش» مغز در نظر گرفته می‌شوند و بسیار انگیزشی محسوب می‌شوند.

۴٫ شخصی که عاشقش هستید، به احساسات شما پاسخ می‌دهد؟

اگر یک زن باشید و احساس کنید که عاشق هستید، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید زنان این‌گونه احساسات دوطرفه را نسبت به مردان بیشتر تجربه می‌کنند. ممکن است زنان به میزان بیشتری احساساتشان را نگه‌دارند و تا مادامی‌که مطمئن شوند، به این احساسات پاسخ ندهند، یا حتی شاید زنان در اغوای طرف مقابلشان موفقیت‌آمیزتر عمل کنند. یا در برخی موارد، زنانی که فکر می‌کنند عاشق هستند نسبت به مردان بیشتر تمایل دارند که به این احساساتشان پاسخ داده شود، و موجب شود تا آن‌ها بیشتر به دنبال پیدا کردن احساسات طرف مقابل در روابطشان باشند.

۵٫ احساسات شما چقدر شدید است؟

افرادی که اضطراب بالایی دارند (آن‌هایی که در روابط به دنبال ارزش درونی خودشان هستند) تمایل دارند تا درجه بالایی از احساسات را زمانی که شکوفا می‌کنند، تجربه کنند. اگر شما این‌طور نیستید، کمبود شدت احساسات لزوماً نشانه عاشق نبودن شما نیست – هرکسی عاشق شدن را به شیوه مشابه تجربه نمی‌کند. در واقع، آن‌هایی که جهت‌گیری‌های اجتناب‌ ناپذیری دارند، با شدت کمتری عاشق می‌شوند.

۶٫ مکرراً احساس عاشق شدن می‌کنید؟

اگر عاشق شدن احساسی باشد که شما مکرراً آن را احساس می‌کنید، شما شانس کمتری دارید که آن چیز واقعی را از دست بدهید. شواهد جدید پیشنهاد می‌کنند که مردان به میزان بیشتری نسبت به زنان عاشق می‌شوند. پژوهشگران این تمایل را از یک دیدگاه تکاملی توضیح می‌دهند، پیوند عشق به آمیزش جنسی: درحالی‌که زنان احتمال بیشتری دارد که در معیارهای طرف مقابلشان پیش از ابراز عشق سختگیرتر باشد، به دلیل سرمایه‌گذاری بالقوه در یک دستاورد بزرگ‌تر خواهد بود (مانند بارداری، زمان تولد)، مانند اینکه احساسات برای مردان ممکن است به تولیدمثل منجر شده و ازاین‌رو بتواند به‌طور تکاملی سودمند در نظر گرفته شود.

۷٫ برای گفتن «عاشقتم» وسوسه شده‌اید؟

یک نماد قطعی تمایل رمانتیک این است که برخی افراد نسبت به بیان این جمله نسبت به بقیه بیشتر تأمل کنند. اگرچه افراد ممکن است تصور کنند که زنان نسبت به بیان آن زودتر اقدام می‌کنند، ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مردان در این زمینه پیش‌قدم می‌شوند و در عاشق شدن نیز عجله دارند.

۸٫ شما در این فرد بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنید؟

یک نشانه دو فرد موفق سرمایه‌گذاری است – انرژی، احساسات و… که افراد در روابطشان دارند. افرادی که عاشق می‌شوند احتمال بیشتری دارد که در آن فرد بیشتر سرمایه‌گذاری کنند، زندگی‌هایشان را برای داشتن تعهد و ثبات بیشتر به هم پیوند دهند.

مطالب مرتبط
منبع
psychologytoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن