متفرقه

خواص پرتقال ؛ ارزش غذایی (قسمت اول)

آیا از خواص پرتقال آگاه هستید؟ پرتقال یکی از محبوب‌ترین میوه‌های جهان است. که در سبد غذایی ما ایرانیان جایگاهی ویژه دارد. پرتقال در درختان نارنجی (Citrus x sinensis) رشد می‌کند و متعلق به یک گروه بزرگ از میوه‌های شناخته شده به عنوان مرکبات است. منشأ واقعی آن‌ها یک رمز و راز است، اما تصور می‌شود کشت پرتقال در هزاران سال پیش در آسیای شرقی آغاز شده است. امروزه آن‌ها در اکثر مناطق گرم‌تر دنیا رشد می‌کنند و به عنوان میوه‌های تازه یا آبمیوه مصرف می‌شوند. پرتقال یک منبع سالم از فیبر، ویتامین C، تیامین، فولات و آنتی‌اکسیدان‌ها است. علاوه بر اینکه واقعاً خوشمزه است، دارای چندین ویژگی سلامت بخش جسمی نیز هستند. حالا میخواهیم کمی بیشتر با خواص پرتقال آشنا شویم:

ارزش غذایی و خواص پرتقال

جدول زیر اطلاعات دقیقی در مورد تمام مواد مغذی مختلف موجود در پرتقال را به ما می‌دهد.

ارزش تغذیه‌ای: پرتقال، خام – ۱۰۰ گرم

ردیف ترکیب مقدار
۱ کالری ۴۷
۲ آب ۸۷
۳ پروتئین ۹/۰ گرم
۴ کربوهیدرات ۸/۱۱ گرم
۵ شکر ۴/۹ گرم
۶ فیبر ۴/۲ گرم
۷ چربی ۱/۰ گرم
۸ اسید چرب اشباع ۰۲/۰ گرم
۹ اسید چرب تک غیر اشباع ۰۲/۰ گرم
۱۰ اسید چرب چند غیر اشباع ۰۳/۰ گرم
۱۱ امگا ۳ ۰۱/۰ گرم
۱۲ امگا ۶ ۰۲/۰ گرم
۱۳ اسید چرب ترانس  ۰ گرم

 

کربوهیدرات‌ها

پرتقال عمدتاً از کربوهیدرات و آب تشکیل شده و حاوی مقادیر بسیار کم پروتئین و چربی است. آن‌ها همچنین دارای کالری کم هستند. قندهای ساده مانند گلوکز، فروکتوز و ساکارز، شکل غالب کربوهیدرات در پرتقال و مسئول طعم شیرین آن هستند. با وجود محتوای قندی خود، پرتقال دارای شاخص گلیسمی پایینی است و در محدوده ۳۱ تا ۵۱ قرار دارد. شاخص گلیسمی، اندازه گیری جذب قند و ورود سریع آن به خون است که با چه سرعتی قند بعد از غذا خوردن وارد جریان خون می‌شود. مقادیر پایین شاخص گلیسمی با مزایای سلامتی پرتقال همراه است. شاخص گلیسمی پایین با این واقعیت توضیح داده می‌شود که پرتقال غنی از پلی فنل ها و فیبر است و افزایش قند خون پس از خوردن پرتقال با سرعت متوسط صورت می‌گیرد. پرتقال‌ها عمدتاً از کربوهیدرات‌ها و آب تشکیل شده‌اند، با توجه به سطح پایین شاخص گلیسمی نباید موجب افزایش شدید قند خون شود.

فیبر

پرتقال منبع خوبی از فیبر است. یک پرتقال بزرگ (۱۸۴ گرم) حاوی حدود ۱۸ درصد از مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای فیبر است. الیاف اصلی موجود در پرتقال پکتین، سلولز، همی سلولز و لیگنین هستند. فیبر غذایی با بسیاری از اثرات مفید سلامت همراه است. به طور کلی، فیبرها برای بهبود عملکرد سیستم گوارش و تغذیه باکتری‌های دوست داشتنی که در آن زندگی می‌کنند مفید هستند. همچنین فیبر می‌تواند باعث کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول خون شود.

ویتامین‌ها و مواد معدنی

  • پرتقال منبع خوبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است، به خصوص ویتامین C، تیامین، فولات و پتاسیم.
  • ویتامین C: پرتقال یک منبع عالی از ویتامین C هستند. یک پرتقال بزرگ می‌تواند بیش از ۱۰۰ درصد مقدار مصرف روزانه توصیه شده از این ویتامین را فراهم کند.
  • تیامین: یکی از ویتامین‌های گروه ویتامین B است، که ویتامین B1 نیز نامیده می‌شود و در انواع مختلفی از غذاها یافت می‌شود.
  • فولات: همچنین به عنوان ویتامین B9 یا اسیدفولیک شناخته شده است، فولات دارای بسیاری از اثرات مهم و ضروری است و در بسیاری از غذاهای گیاهی یافت می‌شود.
  • پتاسیم: پرتقال منبع خوبی از پتاسیم است، مصرف بالای پتاسیم می‌تواند فشارخون افراد مبتلا به پرفشاری خون را کاهش دهد و تأثیرات مثبتی بر سلامت قلب و عروق داشته باشد.
مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن