تغذیهسلامت باش

ارزش غذایی پرتقال (قسمت دوم)

پرتقال یکی پر مصرف ترین و خوشمزه ترین میوههایی است که در سبد غذایی ما ایرانیان قرار دارد، شاید بد نباشد تا شما با خواص این مصرف و ارزش غذایی آن آشنا شوید.

پرتقال سرشار از ترکیبات مختلف گیاهی فعال زیستی هستند.

تصور می‌شود این ترکیبات گیاهی مسئول بسیاری از اثرات سودمندی هستند که از نظر سلامتی بخش بودن پرتقال ذکر می‌شود. دو دسته اصلی ترکیبات گیاهی آنتی‌اکسیدانی در پرتقال کاروتنوئیدها و فنل ها (ترکیبات فنلی) هستند.

ترکیبات فنلی

انواع پرتقال‌ها یک منبع عالی از ترکیبات فنلی، به خصوص فلاونوئیدها هستند که به بسیاری از خواص آنتی‌اکسیدانی آن‌ها کمک می‌کند.

  • هسپریدین: یک فلاونوئید مرکباتی است که یکی از آنتی‌اکسیدان‌های اصلی موجود در پرتقال است، این ترکیب عامل چندین مزیت سلامت بخش است.
  • آنتوسیانین‌ها: یک گروه از فلاونوئیدهای آنتی‌اکسیدانی موجود در پرتقال‌های قرمز یا به عبارتی پرتقال خونی است، که همین ترکیب سبب ایجاد قرمزی این نوع پرتقال‌ها است.

کاروتنوئیدها

تمام میوه‌های مرکباتی غنی از کاروتنوئید ها هستند، یک گروه از آنتی‌اکسیدان‌ها که مسئول ایجاد طیف رنگی زرد تا نارنجی است

  • Beta-cryptoxanthin: یکی از فراوان‌ترین آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنوئیدی موجود در پرتقال است. بدن قادر است این ترکیب را به ویتامین A تبدیل کند و در واقع پیش ساز ویتامین A محسوب می‌شود.
  • لیکوپن: آنتی‌اکسیدانی که در مقادیر بالایی در پرتقال‌های قرمز رنگ یافت می‌شود (پرتقال کاراکارا)، همچنین در گوجه فرنگی و گریپ فروت نیز به مقدار بسیار بیشتری از آن وجود دارد و دارای مزایای بهداشتی مختلفی است.

اسید سیتریک

پرتقال، و دیگر میوه‌های خانواده مرکبات، دارای اسید سیتریک و سیترات بالا هستند که طعم تلخ مرکبات را به وجود می‌آورد. تحقیقات نشان می‌دهد که اسید سیتریک و سیترات پرتقال ممکن است بتواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند. به‌طور کلی پرتقال یک منبع غنی از چندین آنتی اکسیدان است که سبب بسیاری از مزایای سلامتی بخش آن‌ها است.

مزایای سلامتی بخش پرتقال

مطالعات مختلف در هر دو نمونه حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که مصرف منظم پرتقال با مزایای مختلف سلامت همراه است

سلامت قلب

بیماری‌ها قلبی در حال حاضر شایع‌ترین علت مرگ زودرس در جهان است. فلاونوئیدها در پرتقال، به خصوص هسپریدین، ممکن است اثر محافظتی را در برابر بیماری‌های قلبی داشته باشند. مطالعات بالینی در انسان نشان داده است که مصرف روزانه آب پرتقال برای مدت ۴ هفته متوالی دارای اثر کاهش دهنده غلظت خون است و ممکن است فشارخون را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به نظر می‌رسد فیبرها بخشی از این نقش محافظتی را بازی می‌کنند. در بررسی‌های دیگری نشان داده شده است که مصرف فیبرهای جدا شده از انواع مرکبات باعث کاهش میزان کلسترول خون می‌شود. پس با هم در نظر گرفتن این مزایا و مصرف منظم انواع پرتقال می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی کمک کند.

پیشگیری از سنگ کلیه

پرتقال منبع خوبی از اسید سیتریک و سیترات هستند که معتقدند می‌تواند برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند. سیترات پتاسیم اغلب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه تجویز می‌شود. به نظر می‌رسد سیترات های موجود در پرتقال اثرات مشابهی با این دارو برای درمان یا کنترل سنگ کلیه دارند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن