پزشکیسلامت باش

دلایل خستگی جسمی که دائما احساس می کنیم

متخصصان معتقدند خستگی می‌تواند به دلایلی به‌ جز عدم خواب کافی اتفاق بیفتد. در ادامه مواردی آمده است که به سبب آن‌ها ممکن است فرد احساس خستگی کند و همچنین راه‌حل‌هایی برای مقابله با هر یک از آن‌ها نیز ذکر شده است.


شما واقعاً نمی‌خوابید

ما ثابت کرده‌ایم که شما (خوشبختانه) به‌ اندازه کافی می‌خوابید. اما آیا خواب با کیفیتی دارید؟ برخی از علت‌های اصلی خواب بی‌کیفیت عبارت‌اند از: نت گردی و کار کردن با تلفن همراه یا لپ‌تاپ پیش از خواب، مزاحمت‌ها، تشک یا بالش غیراستاندارد، خواب نامنظم و یا این واقعیت که شما وارد چرخه خواب نمی‌شوید.

چه کار می‌توانید بکنید؟

با اصول اولیه شروع کنید: حداقل یک ساعت پیش از خواب وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید، اطمینان حاصل کنید که بالش و تشک مناسبی دارید، برنامه منظمی برای خوابتان تنظیم کنید، سر و صدای بیرون را کم کنید و در اتاقی تاریک و در حالی‌ که چشم‌بند به چشم دارید بخوابید. اگر فکر می‌کنید خوابتان از کیفیت کافی برخوردار نیست، تحقیقات بیشتری انجام دهید و ببینید دلیل آن چیست و چه راه‌حل‌هایی برای شما مناسب است.

شما بیش‌ از حد نگران و مضطرب هستید

وقتی مضطرب هستید، کورتیزول بیشتری ترشح می‌کنید که می‌تواند به طول قابل‌ توجهی روی خواب شما تأثیر بگذارد. و همین دلیل یکی از عوارض جانبی شایع اضطراب، مشکلات بی‌خوابی به شمار می‌رود. بالاتر از هورمون‌های اضطراب، نگرانی بیش‌ از حد می‌تواند انرژی شما را از بین ببرد. وقتی نگران هستید، انرژی مصرف می‌کنید. دقیقاً مثل این است که اپلیکیشنی روی تلفن همراهتان دارید که باتری زیادی مصرف می‌کند و به‌ طور دائم در پس‌زمینه در حال اجراست، در این حالت باتری تلفن همراه شما زود خالی می‌شود. ما همگی روزمان را با ۱۰۰ واحد انرژی برای مصرف در طول روز آغاز می‌کنیم. اگر نصف آن را با نگران بودن استفاده کنید، حتما خستگی به سراغ شما می‌آید.

چه‌کار می‌توانید بکنید؟

چیزهایی را پیدا کنید که سطح اضطراب شما را کاهش دهند. من مراجعینی دیده‌ام که با یوگا، مدیتیشن و تمرین به موفقیت‌های بسیاری دست‌یافته‌اند. زیاد نگران هستید؟ برنامه‌ای دقیق برای خودتان داشته باشید تا دیگر نیازی به نگرانی شما نباشد.

به‌اندازه کافی نفس عمیق نمی‌کشید

نفس عمیق، گردش خون را با آوردن اکسیژن به عضلات و مغز ما افزایش می‌دهد. این افزایش اکسیژن در جریان خون، منجر به انرژی بیشتر  به عضلات، اندام‌ها و بافت‌های بدن می‌شود. برای برجسته ساختن تنفس عمیق، من به مشاور سالخورده یوگا و آئورودا، ویویسا شوارتز رسیدم. این چیزی است که او با من به اشتراک گذاشت: ” اکثر افراد تنها از قفسه سینه‌شان تنفس می‌کنند (تنفس کم‌عمق) و به تنفسشان اجازه نمی‌دهند که به مناطق عمیق‌تر یعنی شکمی، جایی که به اضطراب و استرس مربوط است برسد. با انتقال تنفس به پایین، حجم شکم بیشتر می‌شود. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای انتقال آگاهی، آرام کردن ذهن، رهایی تنش و افزایش سطح انرژی‌مان است.”

چه‌کار می‌توانید بکنید؟

تلاشی آگاهانه برای تنفس عمیق انجام دهید. توصیه‌های ویویسا را می‌توانید امتحان کنید

  • یکی از دستانتان را روی قفسه سینه و دیگری را روی شکمتان قرار دهید.
  • به‌آرامی دم و بازدم را از طریق بینی انجام دهید و حواستان باشد که تنفستان چگونه به‌ طور سه‌بعدی در قفسه سینه‌تان گسترش می‌یابد.
  • اکنون شروع به انتقال دم به شکمتان کنید، به‌ طوری‌ که دست پایینی‌تان اول بالا بیاید، سپس دستی که روی قفسه سینه‌تان است.
  • این روند را در بازدم برعکس کنید، اول قفسه سینه را خالی کنید و سپس شکمتان را.
  • برای چند دور این کار را انجام دهید، و این بالا و پایین آمدن شکم و دیافراگم را ببینید.

با جمع اشتباهی وقت می‌گذرانید

آیا کسی را می‌شناسید که زندگی شما را به گند کشیده باشد؟ بعد از گذراندن زمان با او، احساس خستگی و بی‌حالی بکنید؟ انرژی آشام‌ها چنین کاری می‌کنند، آن‌ها انرژی شما را می‌مکند. اهمیتی ندارد که شما چقدر خوابیده‌اید؛ اگر با افرادی که انرژی‌تان را از بین می‌برند، وقت بگذرانید، احساس خستگی به سراغتان خواهد آمد.

چه‌کار می‌توانید بکنید؟

کمی سیر بردارید و چنین انرژی آشام‌ها را از اطرافتان دور کنید. آگاهانه تلاش کنید تا با افرادی که حس شما را می‌فهمند و باعث می‌شوند انرژی بگیرید و حس زندگی به شما می‌دهند، وقت بگذرانید.

شما حرکت نمی‌کنید

تحقیقات بسیاری در  طی سال‌های اخیر انجام شده است که نشان می‌دهد فعالیت فیزیکی و ورزش انرژی شما را افزایش می‌دهد و خستگی شما را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد. در مطالعه گسترده‌ای که در سال ۲۰۰۶ در بولتن روانشناسی منتشر شده، محققین ۷۰ مطالعه را روی ورزش و خستگی انجام دادند که شامل ۶۸۰۰ نفر می‌شد. بیش از ۹۰ درصد مطالعات نتیجه مشابهی را نشان می‌دهد: افرادی که به‌ طور منظم ورزش می‌کنند، نسبت به کسانی که ورزش نمی‌کنند، کمتر احساس خستگی می‌کنند.

چه‌کار می‌توانید بکنید؟

دست بجنبانید! راه‌هایی را برای افزایش فعالیت و ورزش خود پیدا کنید. دستورالعمل‌های معمولی ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش متوسط و ۷۵ دقیقه در هفته ورزش شدید را توصیه می‌کنند. این می‌توانید به‌ سادگی بالا رفتن از راه‌پله بجای آسانسور، پیاده‌روی روزانه ۲۰ دقیقه یا شرکت در ورزشی که از آن لذت می‌برید، باشد.

بدن شما از کم‌آبی رنج می‌برد

۶۵ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. برخی قسمت‌های بدن ما، مانند مغز، قلب و ریه‌ها تقریباً ۷۰ درصدشان آب است. این به این معناست که حتی کم‌ آبی خفیف می‌تواند باعث سقوط سطح انرژی شما شود. خستگی نشانه‌ای گواهی دهنده برای این است که احتمالاً بدن شما کم آب شده است. در واقع، در نظرسنجی از ۳۰۰ پزشک در بریتانیا، یک نفر از پنج مراجعه‌ کننده به آن‌ها که از خستگی رنج می‌بردند، آب کافی نمی‌نوشیدند.

چه‌کار می‌توانید بکنید؟

اول و مهم‌تر از همه، آب کافی بنوشید. یکی از قوانین ساده آن نوشیدن ۸ لیوان آب به‌ طور روزانه است. بهتر است قبل از اینکه قهوه صبحتان را بنوشید، یک لیوان آب میل کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن