پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چه عواملی باعث احساس خستگی دائمی ما می شود

احساس خستگی می‌کنم؛ آیا همیشه این جمله را به زبان می‌آورید؟ احساس خستگی به دلایل زیادی از جمله خستگی به معنای واقعی کلمه، ناتوانی در تمرکز، خشم، ناامیدی و مشکلات رفتاری، مشکلات حافظه، کاهش عملکرد کاری و کند شدن زمان واکنش، اتفاق می‌افتد. خستگی همچنین به مشکلات پزشکی از جمله چاقی، فشار خون بالا، افسردگی، دیابت و همچنین افزایش حوادث خودرو مربوط می‌شود. ما تلاش می‌کنیم از طریق نوشیدنی‌های انرژی‌زا، قهوه، شکر، ویتامین‌ها و انواع محصولاتی که مدعی افزایش انرژی و استقامت ما هستند، با خستگی مقابله کنیم. اما شاید این خستگی شما می‌خواهد چیزی به شما بگوید.

اگر خواب کافی داشته‌اید و کماکان احساس خستگی می‌کنید، لازم است که کمی مکث کنید و یک گام به عقب برگردید و ببینید چه چیزی مسبب خستگی شما است. به‌ عنوان مربی و مشاوری با سابقه، مایلم چیزها را از دیدگاهی جامع؛ از سطوح مختلف از جمله بدن، ذهن و روح شما ببینم. پس قبل از اینکه به سراغ فنجان قهوه، میان وعده شکری ۳ بعدازظهر یا نوشیدنی انرژی‌زای سمی‌تان بروید، بیایید نگاهی به دیگر دلایلی که ممکن است در خستگی دائمی شما داشته باشد، بیندازیم و البته مهم‌تر از آن راه‌های مقابله با آن‌ها را بررسی کنیم.

هماهنگی ذهنی‌تان را از دست داده‌اید (به لحاظ ذهنی، احساسی یا روحی)

اساساً، شما چیزی را که برای شما خوب است نمی‌شناسید. شاید ناراحت، غیرقابل‌ تحمل و مضطرب باشید یا فقط حوصله جایی که در آن زندگی می‌کنید را نداشته باشید. ممکن است در رابطه‌ای احساسی باشید که در آن پیشرفتی ملاحظه نمی‌کنید، یا شغلی که نمی‌توانید وضعیتش را تحمل کنید و انرژی کافی برای آن ندارید. به زمان‌هایی در زندگی‌تان که مشغول انجام کاری هستید که از آن لذت می‌برید، فکر کنید، پس از آن چقدر به خواب نیاز دارید؟ مطمئنم اگر این کار را  انجام دهید بعد از تنها چند ساعت خواب، بدون اینکه زنگی تنظیم کرده باشید از خواب بیدار می‌شوید و روزتان را به‌ خوبی و با انرژی آغاز می‌کنید. برعکس، به زمان‌هایی در زندگی‌تان فکر کنید که در رابطه‌ای احساسی یا شغلی بوده‌اید که انرژی زیادی از شما می‌گرفت. اهمیتی ندارد که به چقدر خواب نیاز داشتید، احتمالاً صبح‌ها به‌ سختی از خواب بیدار می‌شوید و زنگ ساعتتان را کمی جلوتر می‌اندازید تا کمی بیشتر بخوابید.

احساس خستگی

همه ما چیزهایی داریم که باعث می‌شود حس خوبی داشته باشیم و پرانرژی باشید و همچنین چیزهایی هم در زندگی همه ما وجود دارد که انرژی زیادی از ما می‌گیرد. شاید شما از آن دسته از افرادی باشید که به‌ سرعت از چیزها عبور می‌کنند اما در جزئیات می‌مانند و شاید از آن دسته از  افرادی باشید که در بهترین وضعیت قرار دارید و همه‌چیز را تحت کنترل خود می‌بینید. یا شاید خودتان برای زندگی‌تان تنوع ایجاد می‌کنید و یا برعکس از زندگی خسته شده‌اید. وقتی از دختر یازده ساله‌ام درباره اینکه چرا فکر می‌کند مردم حتی وقتی به‌ اندازه کافی استراحت کرده‌اند، احساس خستگی می‌کنند، پرسیدم این‌طور جواب مرا داد: ” شاید حوصله‌شان سر رفته و احساس خستگی می‌کنند” تا به‌ حال به اینکه چرا نمی‌توانید کودکانتان را در روزهای هفته به بهانه مدرسه از تختخواب بیرون بکشید فکر کرده‌اید؟ همین بچه‌ها در روزهای تعطیل و آخر هفته از تختخوابشان بیرون می‌پرند. شاید مقصر همین است.

اخیراً مراجعی داشتم که این احساسات را درباره دوره‌ای از زندگی‌اش با من در میان گذاشت: “رئیس من آدم مزخرفی است، کار او کسل‌کننده است و همیشه مرا خسته می‌کند” دقیقاً؛ وقتی کارهایی را انجام می‌دهید که با آن هماهنگ هستید، و این کارها را در محیط‌هایی انجام می‌دهید که با نیاز شما متناسب است، حس زندگی و انرژی بیشتری می‌کنید. برعکس، وقتی در محیط‌هایی برخلاف چیزی که هستید، قرار دارید، حس بی‌حالی و بی‌انرژی بودن دارید.

چه کار می‌توانید بکنید: قدمی به عقب بردارید و ببینید چه چیزی دقیقاً درست عمل نمی‌کند. بفهمید چه چیزی می‌خواهید. کارهایی را انجام دهید که به شما انرژی می‌دهند. چه چیزهایی باعث می‌شوند حس زنده بودن و هیجان داشته باشید؟ چه چیزی باعث می‌شود خودتان را بیشتر دوست داشته باشید؟ برای رسیدن به همه این موارد تلاش کنید.

هماهنگی فیزیکی خود را از دست داده‌اید.

وقتی به لحاظ ساختاری هماهنگی خود را از دست دهید، این امر می‌تواند منجر به همه نوع مشکلاتی شود. وقتی اتفاق‌ها به‌ درستی رخ نمی‌دهند، باعث می‌شود بدن شما نتواند کارش را به‌ درستی انجام دهد. لازم به ذکر نیست که درد، نوعی خستگی است و انرژی زیادی می‌گیرد. و وقتی به بدنمان سخت می‌گیریم، بعید نیست که این اتفاق برایمان بیفتند. در صورتی که ما باید از بدنمان به‌ خوبی مراقبت کنیم.

احساس خستگی

در این‌ باره دکتر روث زیمبا، متخصص تجزیه‌ و تحلیل شبکه فقرات می‌گوید: “همه زندگی انرژی است، ما انرژی هستیم؛ هرگونه اختلال یا انسداد در جریان انرژی عدم تعادل ایجاد می‌کند. استرس‌های فیزیکی، ذهنی و احساسی می‌تواند باعث ایجاد زبرولاکساسیون (عدم تعادل مهره‌ها) شود که با سیگنال‌هایی که در بدن شما وجود دارد، تداخل می‌کند. این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات در سلامتی از جمله خستگی و بی‌خوابی شود.”

این مطلب را نیز بخوانید: خستگی و روش های برطرف کردن آن

من اخیراً بیش‌ از حد معمول خسته بودم و احساس می‌کردم “کارهای دیگر” را به‌ درستی انجام نمی‌دهم. پس به سراغ متخصص روانشناسی سردرد رفتم. دو روز بعد، حس بهتر و با انرژی‌تری داشتم و همچنین ذهنم منظم و تمیزتر شده بود. من جمله‌ای که متخصصم به من گفته بود، را به یاد دارم: “اگر سازی کوک نباشد، اهمیتی ندارد که چقدر خوب می‌توانید آن را بنوازید” این جمله برای بدن نیز صدق می‌کند.

چه کار می‌توانید بکنید: کمی کارهای مربوط به بدنتان را انجام دهید. این کارها عبارت‌اند از ماساژ، طب وزنی، ریکی، روانشناسی و هر چیزی که روی شما سازگار باشد و جواب دهد. نمی‌دانید از کجا شروع کنید؟ از یک دوست یا همکار توصیه‌ای بخواهید. حتی بهتر است اگر دوستی در این زمینه دارید، به شما یک متخصص معرفی کند. و اطمینان حاصل کنید که روی برنامه‌ای منظم کارتان را پیش می‌برید، نه همین‌ طور بدون برنامه.

به‌ اندازه کافی (به‌ درستی) نمی‌خورید

در حالی‌ که پروتکل‌های زیاد و مختلف رژیم غذایی وجود دارید، متخصصان، همگی روی یک‌ چیز با یکدیگر موافق‌اند: شکر و غذاهای فرآوری شده باعث ایجاد حس خستگی و تنبلی در شما می‌شوند. همچنین آن‌ها قند خون شما را در معرض خطر قرار می‌دهند، و باعث می‌شوند تنها برای مدت کوتاهی انرژی داشته باشید. به‌ طور متناقض، آن‌ها دقیقاً همان چیزهایی هستند که ما در طول روز مصرف می‌کنیم تا انرژی بیشتری داشته باشیم.

چه کار می‌توانید بکنید: یک، شما به خوردن غذای واقعی و تمیز نیاز دارید. غذایی که وارد بدنتان می‌کنید، هم واقعی است و هم واقعی نیست. از غذاهای فرآوری شده و بخصوص شکرهای تصفیه‌ شده پرهیز کنید. با این کار خواهید دید که انرژی بسیاری دارید.

دو، چیزهایی را که روی شما جواب می‌دهد را پیدا کنید. بدون گلوتن، مدیترانه‌ای، یا چربی بالا و گیاهی. متخصصان خانواده و دوستان واقعی‌تان ممکن است به شما بگویند چه چیزی برایتان مناسب است اما هیچ‌ کس بدنتان را به‌ خوبی خودتان نمی‌شناسد. توجه کنید، آیا بعد از خوردن غذایتان انرژی دارید یا خسته‌اید؟ چه چیزی برای بدن شما مناسب است و چه چیزی مضر؟ بدن ما اگر به‌ خوبی به آن گوش دهیم و حواسمان باشد، خردی ذاتی دارد و ما را در این زمینه به خوبی راهنمایی می‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن