پزشکیسلامت باش

چهار حرکت ورزشی مناسب برای تقویت نوزادان

شاید فکر کنید نوزاد شما مدام در حال خوابیدن است و هیچ تلاشی برای تقویت عضلات خود نمی‌کند؛ اما واقعیت این است که نوزادان در هنگام لگد زدن و یا دست و پا زدن در حال ورزش هستند. آنها تلاش می‌کنند با انجام این کارها عضلات کوچک خود را قوی کنند. قوی شدن عضلات نوزادان، برای آنها امری بسیار مهم است، زیرا نوزادان برای نشستن، خزیدن و در نهایت راه رفتن باید عضلات قوی داشته باشند. در این مقاله چهار تمرین مهم برای قوی کردن عضلات نوزادان بیان شده است، امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

ورزش کشاله ران در نوزادان

اکثراً نوزادان به پشت خوابیده‌اند این امر به آنها کمک می‌کند تا عضلات، گردن، بازو، شانه‌ها، پشت و معده آنها ساخته شود. در همین وضعیت می‌توان عضلات کودک را قوی کرد. بهتر است در همان روز اول و در بیمارستان تمرینات را آغاز کنید، برای شروع نوزاد را به پشت قرار و به آرامی پاهای او را ماساژ دهید کف دست را بر روی کف پای نوزاد قرار دهید. تا نوزاد بر روی کف دست شما فشار وارد کند. انجام این تمرین به شکل روزانه کمک می‌کند تا پاهای نوزاد قوی‌تر شوند. بهتر است همراه با ورزش برای نوزاد شعر بخوانید و به او لبخند بزنید، این کار بهمچنین اعث می‌شود نوزاد با محیط اطراف ارتباط برقرار کنید. برقراری ارتباط کلامی با نوزاد و ماساژ پاهای آنها چند نوبت در طول روز و در مجموع ۲۰ دقیقه انجام دهید.

نشستن نوزادان

زمانی که نوزاد را در حالت نشسته قرار می‌دهید به تقویت عضلات شانه، بازو و عقب نوزاد کمک می‌کنید. زمانی که نوزاد در حالت نشسته قرار می‌گیرد به شکل ناخودآگاه بر روی شکم خود خم می‌شود تا گردن و سر را بالا نگهدارد. تلاش او برای بالا نگهداشتن سر خود یک تمرین عالی برای قوی کردن عضلات گردن و سرشانه است، بهتر است تمرین نشستن را شش هفته بعد از تولد نوزاد آغاز کنید؛ همچنین برای کمک به نوزاد دستانتان را در پست سر او قرار دهید و در نگهداشتن سر نوزاد به او کمک کنید. همچنین می‌توانید به وسیله دستانتان سر نوزاد را چند بار به اطراف بچرخانید.

این مطلب را نیز بخوانید: درجه تب در کودکان را چگونه مدیریت کنیم

تمرین دوچرخه با نوزادان

انجام حرکت دوچرخه یک تمرین مناسب برای تقویت پا، ناحیه کمر و زانوهای نوزاد است. برای انجام این حرکت پاهای نوزاد را کمی بالا ببرید و به آرامی به اطراف بچرخانید، سپس کم‌کم در پاها حرکت دوچرخه را امتحان کنید، این کار را با نوازش کردن و آواز خواندن همراه کنید. چند دقیقه به پاها استراحت دهید و سپس دوباره این تمرین را تکرار کنید. بهتر است سه تا پنج بار در طول روز این تمرین را به آرامی تکرار کنید.

تمرین برداشتن اشیا با نوزادان

این تمرین را بهتر است ۳ یا ۴ ماه بعد از تولد نوزاد انجام دهید. این تمرین منجر به هماهنگی بیشتر دست و چشم‌های کودک می‌شود. همچنین درک نوزاد را از دنیای اطراف بالاتر خواهد برد. با این تمرین عضلات شانه، دست و بازو در کودکان تقویت می‌شود. برای این تمرین نوزاد را درون صندلی قرار دهید یا بر روی شکم بخوابانید. اسباب بازی یا شی‌ء کوچکی را که نوزاد قادر به گرفتن آن باشد در مقابل او قرار دهید. هنگامی که نظر نوزاد به او جلب شود شی‌ء را برداری و دوباره بر روی زمین بگذارید چند بار این کار را انجام دهید، سپس اجازه دهید نوزاد این کار را تکرار کند، بهتر است این تمرین نیز چند نوبت در طول روز تکرار شود.

نکته: انجام هرکدام از تمرینات بالا کمک می‌کند تا نوزاد از نظر فیزیکی و برقراری ارتباط با محیط اطراف تقویت شود. تماس چشمی، آواز خواندن و لبخند زدن به نوزاد هنگام انجام این تمرین‌ها فراموش نشود.

مطالب مرتبط
منبع
parents
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن