زیباییسلامت باش

روغن ‎های مفید برای رفع آکنه

اگر آکنه‎ بدخیم دارید، یا به دنبال جایگزینی برای مراجعه به داروخانه و دریافت نسخه‎ درمان آکنه هستید، ممکن است بخواهید برخی روغن‎ها را نیز امتحان کنید. آنها عصاره‎ گیاهی هستند که با بخار از ریشه، ساقه، برگ، دانه یا گل گیاهان گرفته می‎شوند.

علت آکنه چیست؟

آکنه در اثر پوست مرده و پر شدن منافذ پوست از چربی است. منفذ پر شده مبدل به منشا باکتری می‎شود، به خصوص پروپینیباکتریوم. درمان آکنه‎ با مواد موضعی کشنده‎ی باکتری ممکن است. مهم‎ترین گیاهان ضد باکتری عبارتند از آویشن، دارچین، گل سرخ، و رزماری.

آویشن

در آشپزخانه، بوی خاص آویشن برای بهبود سس پاستا و سیب زمینی پخته شده استفاده می‎شود و در آزمایشگاه، ثابت شده در مقابل میکروب‎هایی که عفونت چشمی ایجاد می‎کنند و برای درمان آکنه مفید است. (البته آن را به چشم خود نمالید!)

رزماری

روغن رزماری در آزمایشگاه در مقابل موارد حاد باکتری آکنه نیز موثر بوده. دانشمندان علوم تغزیه اثر ضد قارچ رزماری هنگام برداشت و بسته ‎بندی مواد غذایی را نیز مطالعه کرده‎اند.

دارچین

دارچین فقط مخصوص غذاهای عید و روی لاته نیست، این گیاه طی آزمایش‎های مفصل ثابت شده در کاهش درد قاعدگی و کاهش کلسترول نیز مفید است. علاوه بر اثر ضد باکتری و درمان آکنه، دارچین باکتری استافیلوکوک و اشرشیا کولی را نیز می‎کشد.

گل سرخ

بله گل سرخ، گل رمانتیک، می‎تواند صورت شما را از آکنه رهایی بخشد. روغن گل رز برای مقابله با اشرشیا کولی، استافیلوکوک و دیگر انواع باکتری نیز مفید است. در آزمایش‎های حیوانی، ثابت شده برای کاهش صدمات وارد بر کبد ناشی از استامینوفن نیز موثر است.

روغن درخت چای

بوی روغن درخت چای به خوبی بوی گل رز نیست (بوی کاجی دارد)، اما برای کشتن باکتری و قارچ مفید است. در درمان آکنه موثر نیز است، البته دانشمندان اطمینان ندارند در کشتن باکتری پروپینیباکتریوم موثر است یا نه. این روغن در محصولات پوستی بسیاری مورد استفاده قرار می‎گیرد.

پونه کوهی

پادشاه گیاهان دارویی ایتالیایی است و بوی خوشی هم دارد. روی این گیاه آزمایش‎های بسیاری صورت گرفته و نشان داده شده در درمان بیماری‎های بسیاری موثر است، از انگل مالاریا و سلول‎های سرطانی گرفته تا باکتری‎هایی که منجر به عفونت‎های فوق‎ العاده شدید می‎شوند. اثر آن در مقابل پروپینیباکتریوم ثابت نشده، اما یک گیاه ضد التهاب است، که یعنی می‎تواند در کاهش ورم و در نتیجه درمان آکنه موثر باشد.

اسطخدوس

آزمایش‎های حیوانی نشان داده که اسطخدوس می‎تواند شرایط پوست را بهبود بخشد. اثر ضد میکروبی آن هم اثبات شده، اما جامعه‎ی علمی هنوز در مورد اثر آن در مقابل پروپینیباکتریوم اطمینان ندارند. این روغن به شما آرامش می‎دهد و به بهبود خواب کمک می‎کند.

ترنج

طرفداران آن می‎گویند که روغن ترنج می‎تواند حس و حال شما را و همینطور شرایط پوستتان را بهبود بخشد. ثابت شده که ضد التهاب است و می‎تواند ورم را بخواباند و جوش‎ها را کوچک کند.

چگونه از روغن برای درمان آکنه استفاده کنیم

چون روغن‎ها مواد شیمیایی غلیظ شده از گیاهان هستند، می‎توانند خیلی قوی باشند. قبل از مالیدن این روغن‎ها روی پوستتان، دستورالعمل آنها را بخوانید، ممکن است لازم باشد قبل از استفاده آنها را با استفاده از “روغن حامل” رقیق کنید. با آب هم می‎شود آنها را رقیق کرد.

هیچگاه این روغن‎ها را نزدیک چشم خود نزنید. حتا بخار آنها هم می‎تواند حساسیت‎زا باشد. و از این روغن‎ها برای درمان آکنه‎ی نوزاد خود هم استفاده نکنید (کلا آنها را روی بچه نمالید).

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن