پزشکیسلامت باش

عصب‌ کشی دندان ؛ مراحل، عوارض و همه مواردی که باید در مورد آن بدانید

زمانی که عصب‌ کشی دندان مطرح می‌شود، تن و بدن همه به لرزه میفتد! درد فوق‌العاده زیاد و هزینه‌های سرسام‌آور آن چیزی است که مردم را فراری کرده است. اما واقعاً چه تعداد از ما در مورد «عصب‌کشی» اطلاعات درستی داریم؟ عصب‌کشی دندان یا درمان کانال ریشه، یک درمان دندان‌پزشکی برای از بین بردن عفونت داخلی دندان است و می‌تواند به محافظت از دندان در مقابل عفونت‌های بعدی بی‌انجامد؛ این رویه در مغز دندان یا همان کانال ریشه انجام می‌شود.

چندین نکته مهم درباره درمان کانال ریشه

  • درمان کانال ریشه جهت از بین بردن اعصاب مغز دندان به کار گرفته می‌شود.
  • تصور عمومی بر این است که عصب‌کشی بسیار دردناک است، اما در حقیقت یک روش درمانی تسکین‌ دهنده درد است.
  • روشی که اغلب به درمان کانال ریشه‌ای اشاره دارد را عصب‌کشی می‌نامند.
  • درمان کانال ریشه‌ای هزینه‌های متغیری دارد، اما نسبت به زمان حذف و جایگزینی دندان با یک تاج یا پل خیلی کم‌ هزینه‌تر است.

درمان کانال ریشه چیست؟

«کانال ریشه» یک درمان نیست، بلکه بخشی از یک‌ دندان است. بخش فرو رفته و توخالی از دندان که دربرگیرنده بافت عصبی، رگ‌های خونی و دیگر سلول‌هاست که به‌ عنوان مغز دندان شناخته می‌شوند. یک دندان از تعدادی تاج و ریشه تشکیل‌شده است. تاج اساساً در بالای لثه قرار دارد، درحالی‌که ریشه‌ها زیر آن هستند. ریشه‌ها دندان را به استخوان‌های چانه متصل می‌کنند. درون تاج و ریشه، یا کانال ریشه، مغز دندان قرار دارد. مغز دندان از دندان تغذیه کرده و رطوبت اطراف ماده را فراهم می‌کند. اعصاب موجود در مغز دندان، دماهای گرم و سرد را به‌ عنوان درد احساس می‌کنند. نام روش دندان‌پزشکی عموماً به «کانال ریشه» اشاره دارد که واقعاً یک درمان عصب‌کشی است، به معنای «درون دندان».

با این‌ حال، اصطلاح «کانال ریشه» عموماً جهت صحبت کردن درباره آن روش مورد استفاده گرفته است.

چه مراحلی دارد؟

درمان کانال ریشه در سه مرحله انجام می‌شود و بین یک الی سه جلسه تکمیل می‌شود.

۱٫ تمیز کردن کانال ریشه

نخست، دندان‌ پزشک هر چیزی که درون کانال ریشه وجود دارد را از بین می‌برد. زمانی که بیمار تحت بی‌حسی موضعی قرار دارد، دندان‌ پزشک سوراخ قابل دسترسی کوچکی را در سطح دندان ایجاد کرده و بافت مغز دندان بیمار و مرده را به وسیله یک میله خیلی کوچک از بین می‌برد.

۲٫ پر کردن کانال ریشه

سپس، حوزه فرورفتگی را تمیز کرده، شکل داده و ضدعفونی می‌کند، و این کار را با استفاده از چند میله ریز و محلول‌های شستشو انجام می‌دهد. سپس، دندان با یک ماده پلاستیکی مانند پر می‌شود، با استفاده از یک ماده مستحکم چسبنده برای مهر و موم کردن کامل کانال‌ها. بعد از درمان کانال ریشه، دندان مرده است. بیمار دیگر هیچ دردی را در آن دندان احساس نمی‌کند، چون بافت عصبی از بین رفته و عفونت نابود شده است.

۳٫ افزودن یک تاج یا آمالگام

بااین‌حال، دندان هم‌اکنون بیشتر از قبل شکننده شده است. یک دندان بدون هیچ مغزی، مواد مغذی خود را از اتصالاتی که دندان را به استخوان می‌چسباند، تغذیه می‌کند. این مقدار کافی است، اما به‌ مرور زمان، دندان‌ها شکننده‌تر می‌شوند، بنابراین یک تاج یا آمالگام محافظت لازم را فراهم می‌کند.

تا زمانی که تاج یا آمالگام تکمیل شود، بیمار نمی‌بایست با آن دندان بجود یا گاز بگیرد. مادامی‌که کار تاج یا آمالگام تکمیل شد، شخص می‌تواند مانند قبل از دندانش استفاده کند. درمان اغلب تنها به یک قرار ملاقات نیاز دارد، اما اگر کانال‌های منحنی، کانال‌های متعدد یا عفونت‌های بزرگی وجود داشته باشد، به دفعات اضافی برای درمان نیاز خواهد بود.

چقدر دردناک خواهد بود؟

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های موجود درباره این نوع درمان، دردناک بودن آن است، اما درمانی که توسط یک جراح دندان‌ پزشک آموزش‌ دیده انجام شود، کاملاً بدون درد خواهد بود. دردی که احساس می‌شود ناشی از عفونت است و نه از درمان. درمان موجب درد نمی‌شود؛ بلکه به تسکین آن کمک می‌کند. جراح دندان‌ پزشک درد روش موجود را با بی‌حس کردن دندان و ناحیه اطراف آن‌را با بی‌حسی موضعی آرام می‌کند.

بعد از درمان، کمی حساسیت نسبت به درد عادی و موقتی خواهد بود. داروی تجویزی عمومی (OTC) ممکن است جهت تسکین آن بسنده باشد. اگر نیاز باشد، نسخه‌های دارویی مانند کدئین نیز در دسترس خواهند بود. دندان‌ پزشک ممکن است جهت درمان یا پیشگیری از عفونت یک آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

چه کسی به آن نیاز دارد؟

درصورتی‌که مغز دندان آسیب ببیند، نمی‌تواند خودش را درمان کند و بافت می‌میرد. اگر پوسیدگی عمیق، دندان ‌شکسته، یا یک آمالگام افتاده وجود داشته باشد، باکتری می‌تواند وارد مغز دندان شود. باکتری در نهایت مغز دندان را خراب خواهد کرد. درصورتی‌که باکتری از طریق سوراخ‌های ریشه نفوذ کند، می‌تواند منجر به ایجاد عفونت در استخوان شود. یک عفونت استخوان را تضعیف کرده و آن‌را می‌شکند. بندهای اطراف دندان آماس خواهند کرد و دندان شل می‌شود. یک جراحت مغز دندان، دندان را در مقابل دماهای بالا و پایین حساس می‌کند. در زمان جویدن ممکن است درد وجود داشته باشد و تعدادی از افراد درد مزمن و ذق‌ذق داشته باشند. بدون درمان، عفونت گسترده خواهد شد. در نهایت، دندان شل شده و می‌بایست از جای خود کنده شود.

برخی از بیماران برای کندن دندان اقدام می‌کنند، علی‌الخصوص زمانی که درد زیادی داشته باشند یا دندان‌ها قابل درمان نباشند، برای مثال، درصورتی‌که فساد گسترده، ضربه جسمی، یا از بین رفتن استخوان به علت فرسودگی دندان، لثه و بیماری وجود داشته باشد. با این‌ حال، از بین بردن یک دندان به معنای شل کردن و از جا کندن آن دندان است. می‌تواند ظاهر خوشایندی نداشته باشد و جویدن را با مشکل مواجه کند.

در صورتی‌ که دندان حفظ نشود، بهترین انتخاب بعدی یک ایمپلنت است. بااین‌حال، حفظ دندان طبیعی بهترین راهکار است، در صورت امکان، چون هیچ‌چیز مانند یک دندان طبیعی کار نخواهد کرد.

هزینه آن چقدر است؟

هزینه یک درمان پزشکی به‌ طور گسترده متفاوت است، اما حفظ دندان با یک کانال ریشه، امری اثربخش است. راهکار دیگر، کندن دندان است، و هزینه یک ایمپلنت یا پل برای جایگزینی دندان بعد از آن معمولاً گران‌قیمت‌تر خواهد بود. کندن می‌تواند به بدجفتی یا دندان غیرهم‌تراز و دشواری در جویدن بی‌انجامد.

عوارض

همانند هر روشی، عوارضی هم وجود خواهد داشت. گاهی اوقات دندان‌ پزشک سه کانال ریشه در یک ‌دندان که چهار کانال دارد، پیدا می‌کند. درصورتی‌که یک کانال درمان‌نشده بماند، عفونت ممکن است ادامه پیدا کرده و به استخوان برسد.

دندان‌ پزشک ممکن است اطمینان حاصل کند که مواد آمالگام برای کانال جهت پر کردن به‌اندازه کافی وجود داشته باشند. اگر کانال ریشه به‌خوبی مهروموم نشده باشد، عفونت ممکن است مجدداً رخ دهد. در حین انجام  درمان، ریشه دندان ممکن است بشکند، یا ابزار کار در کانال بشکنند یا کانال را سوراخ کنند. این موجب می‌شود که پر کردن دندان دشوار شود.

اگر عوارضی رخ دهد، یک متخصص می‌تواند در جهت اصلاح مسئله و تکمیل کانال ریشه تلاش کند. جهت جلوگیری از عوارض، بیماران می‌بایست همواره از دستورات دندان‌ پزشک پیروی کنند. درصورتی‌که مصرف یک آنتی‌بیوتیک نیاز باشد، به اتمام رساندن نسخه ضرورت خواهد یافت. داشتن یک بازسازی دائمی که در جای خود قرار گیرند، مانند یک تاج، مادامی‌که درمان کانال ریشه کامل شود، ضرورت دارد.

پیشگیری

جهت پیشگیری از عفونت، پوسیدگی دندان، و بیماری لثه، دندان‌ پزشکان موارد زیر را توصیه می‌کنند:

  • روزی دو بار باید مسواک زد.
  • استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید
  • استفاده از مسواک مناسب
  • نخ دندان کشیدن بین دندان جهت جلوگیری از ایجاد پلاک
  • پرهیز از خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای قنددار و پیروی از یک رژیم سالم
  • درزگیرهای دندان‌پزشکی می‌توانند از پوسیدگی جلوگیری کنند.
مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن